Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

δξ τι "οριζοντιος" και σε τί, εγινε το 1993...

κατα τα λοιπα

Αφου το Α ηταν 120 τμ. ..με ποια "κατατμηση" εγινε 155 τμ.;...

Και τί συνενωση εγινε μετα;;

Ηταν 120+340=460

τί εκοψε απο ποιο και πως προκυπτουν τα 275 τμ;

 τα υπολοιπα τι εγιναν;

Θα ελεγα να δεις τους τιτλους και τα τοπογραφικα με τις δηλωσεις του 651 που επισυναπτονται στα "συμβολαια" και να τα συζητησεις με τον συμβ/φο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω ρύθμιση αυθαιρεσιών σε ένα εργαστήρι ξύλου σε βιοτεχνικό πάρκο. Τι κατηγορία χρήσης θα επιλέξω την κατηγορία 3γ ή 3ε βιοτεχνιες συσκευασίας και μεταποίησης προϊόντων?Υποθέτω το 3ε. Στο συμβόλαιο αναφέρεται σαν βιοτεχνική μονάδα.

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, dimitris GM said:

δξ τι "οριζοντιος" και σε τί, εγινε το 1993...

κατα τα λοιπα

Αφου το Α ηταν 120 τμ. ..με ποια "κατατμηση" εγινε 155 τμ.;...

Και τί συνενωση εγινε μετα;;

Ηταν 120+340=460

τί εκοψε απο ποιο και πως προκυπτουν τα 275 τμ;

 τα υπολοιπα τι εγιναν;

Θα ελεγα να δεις τους τιτλους και τα τοπογραφικα με τις δηλωσεις του 651 που επισυναπτονται στα "συμβολαια" και να τα συζητησεις με τον συμβ/φο.

 

 

 

Τα ξανα γράφω γιατί πιθανών δεν τα εξήγησα σωστά. 

 

Άδεια το 1984 στο Οικόπεδο Α επιφανείας 343,91 τ.μ. με Σ.Δ. 1 και ανέγερση βάσει άδειας 340 τ.μ. 

Άδεια το 1984 στο Οικόπεδο Β επιφανείας 120 τ.μ. με Σ.Δ. 1 και ανέγερση βάσει άδειας 120 τ.μ. 

Το οικόπεδο Α κατατμήστηκε και απέμεινε στο κομμάτι επιφάνειας 155,00 τ.μ. που περιλαμβάνει την οικοδομή. Το νέο που προέκυψε ονομάστικε Α-Μ.

Το οικόπεδο Β δεν κατατμήστηκε παρέμεινε ως έχει.

Αν συνεχεία έγινε συνένωση το 1992 του Β + Α-Μ και άρα έχουμε 120 + 155 =275 τ.μ. Το νέο οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο με δήλωση του Ν. 651 και περιγράφεται ακριβώς έτσι και στην οριζόντιο που έγινε το 1993. Η οριζόντιος περιλαμβάνει και την οικοδομή που εκδόθηκε στο οικόπεδο Β και την οικοδομή που εκδόθηκε στο αρχικό οικόπεδο Α. 

 Εγώ θέλω να τακτοποιήσω ένα διαμέρισμα (όχι όλη την οικοδομή) που βρίσκεται στην οικοδομή που έχει ανεγερθεί επι του τμηματος Α-Μ (του ενιαίου πλεον οικοπέδου Β+ Α-Μ). Το ερώτημα μου ειναι το εξής: 

1) Για την τακτοποίηση βάζω με ή χωρίς άδεια? Αν βάλω χωρίς έχει μια μικρή υπέρβαση δόμησης 4 τ.μ. εκτός του περιγράμματος του κτιρίου όπως φαίνεται στην αρχική άδεια (οικόπεδο Α) δεν μπορώ να το εντάξω στην Κατηγορία 4. Βγάζει ειδοποίηση ότι για να πάει κατ. 4 πρέπει να υπάρχει άδεια (σωστά διοτι αναφέρεται και στο άρθρο 96). 

Επίσης εχω διαμερισμάτωση πάλι δεν μπορώ να το εντάξω στην ΚΑΤ 4 για τον ιδίο λόγω που αναφέρω παραπάνω. 

Υπάρχει κάποια λύση? Τι γίνεται....βγαίνει όλη η άδεια άκυρη?  

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ταλαιπωρία. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα και από εμένα σε όλους τους συναδέλφους

Η γνώμη που ζητώ από εσάς αφορά ένα αρχικό οικόπεδο εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου σε οικισμό εμβαδού 2500 τ.μ.(αρχικό οικόπεδο). Εκδόθηκε όπως φαίνεται και στην εικόνα που παραθέτω Ο.Α με δύο μεζονέτες σε τμήμα του οικοπέδου μικρότερο του αρχικού εμβαδού 1500 τ.μ. Έπειτα έγινε πώληση του ενός τμήματος του αρχικού οικοπέδου των 2500 τ.μ. εμβαδού 1300 τ.μ. με τη μία μεζονέτα μέσα και αναφέρεται στο συμβόλαιο ως διαιρετό τμήμα του μεγαλύτερου αρχικού οικοπέδου των 2500 τ.μ. Ερωτώ τα εξής:

1. Είναι νόμιμη η κατάτμηση που έγινε μετά την Ο.Α; έχει κάποιος μία κατεύθυνση για την νομοθεσία;

2. Γίνεται να εκδοθεί Ο.Α σε μικρότερο τμήμα του οικοπέδου χωρίς να γίνει πρώτα κατάτμηση;

3. Υπάρχουν πλέον 2 ΚΑΕΚ εκτάσεων 1200  και 1300 τ.μ. αντίστοιχα. Μπορώ να κάνω τακτοποίηση στο ένα από τα 2 ΚΑΕΚ, δηλαδή, στη μία μεζονέτα; (προφανώς εάν είναι νόμιμα τα 1,2 μπορώ)

Παραθέτω δύο εικόνες: τοπογραφικό Ο.Α & τοπογραφικό πώλησης τμήματος του αρχικού οικοπέδου μετά την Ο.Α 

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ Ο.Α.png

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η κατάτμηση δεν γίνεται απλά σχεδιάζοντας οικόπεδα στο σχέδιο. Απαιτείται μεταβίβαση είτε πλήρους είτε ποσοστού της πλήρους κυριότητας. Τότε διαχωρίζεται το αρχικό οικόπεδο. Επομένως, αρχικά αναθέτεις να γίνει έρευνα αλληλουχίας τίτλων, για να διαπιστώσεις τι έγινε. Παράλληλα, αιτείσαι στην ΥΔΟΜ φάκελο της Ο.Α για να δεις τι έδειξαν κατά την έκδοση της άδειας ως τοπογραφικό και δ. κάλυψης και τι είχαν προσκομίσει ως τίτλο. 

Link to comment
Share on other sites

1. H κατάτμηση είναι νόμιμη όποτε και να γίνει αρκεί να ισχύουν τα κάτωθι:

  • Όλα τα προκύπτοντα οικόπεδα να είναι άρτια και οικοδομήσιμα κατά κανόνα.
  • Να μην δημιουργούνται αυθαίρετα στα νέα οικόπεα λόγω της κατάτμησης.

Σημ.: Η κατάτμηση συντελείται με συμβολαιογραφική πράξη μεταβίβασης κυριότητας.

2. Στο σχέδιο που παραθέτεις εμφανίζεται όλο το οικοπέδο. Μπορεί να γίνει εκμετάλλευση σε τμήμα του κατά την έκδοση άδειας.

3. Προφανώς μπορεί να γίνει έλεγχος νομιμότητας ο οποίος εμπεριέχει και τον έλεγχο της νομιμότητας της κατάτμησης, δηλαδή αν τόσο το εν θέματι όσο και το όμορο/α τηρούν όλες τις προϋποθέσεις που ίσχυαν κατά τον χρόνο της κατάτμησης (αρτιότητα, οικοδομησιμότητα, κάλυψη, δόμηση, ύψος, πλάγιες αποστάσεις κ.λ.π.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 τοπογραφικό είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία και ομοίως και το διάγραμμα κάλυψης δείχνει το ίδιο που παρέθεσα και τίτλο είναι ολόκληρο το οικόπεδο των 2500 τ.μ. Η κατάτμηση ως ορολογία δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο πώλησης του ενός τμήματος των 2500 τ.μ., αναφέρεται ως διαιρετό τμήμα αρχικού μεγαλύτερου οικοπέδου. Εγώ θέλω να τακτοποιήσω στην μία τη μεζονέτα και το θέμα είναι με τι θα συγκρίνω όσον αφορά την οικοδομική άδεια. Τότε το οικόπεδο ήταν 1500 τ.μ. με 2 μεζονέτες και μετά έγινε για το δικό μου κομμάτι 1300 τ.μ. με μία μεζονέτα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας. 

Link to comment
Share on other sites

Διαιρετό τμήμα είναι αυτό που έχει προέλθει από κατάτμηση. 

Για τα ποσοστά υπερβάσεων, θα θεωρήσεις ότι η οικοδομή σου είναι ανεξάρτητη και κατασκευάστηκε βάσει αποκλειστικής άδειας στο συγκεκριμένο τμήμα του αρχικού οικοπέδου. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, sdtopo said:

1. H κατάτμηση είναι νόμιμη όποτε και να γίνει αρκεί να ισχύουν τα κάτωθι:

  • Όλα τα προκύπτοντα οικόπεδα να είναι άρτια και οικοδομήσιμα κατά κανόνα.
  • Να μην δημιουργούνται αυθαίρετα στα νέα οικόπεα λόγω της κατάτμησης.

Σημ.: Η κατάτμηση συντελείται με συμβολαιογραφική πράξη μεταβίβασης κυριότητας.

2. Στο σχέδιο που παραθέτεις εμφανίζεται όλο το οικοπέδο. Μπορεί να γίνει εκμετάλλευση σε τμήμα του κατά την έκδοση άδειας.

3. Προφανώς μπορεί να γίνει έλεγχος νομιμότητας ο οποίος εμπεριέχει και τον έλεγχο της νομιμότητας της κατάτμησης, δηλαδή αν τόσο το εν θέματι όσο και το όμορο/α τηρούν όλες τις προϋποθέσεις που ίσχυαν κατά τον χρόνο της κατάτμησης (αρτιότητα, οικοδομησιμότητα, κάλυψη, δόμηση, ύψος, πλάγιες αποστάσεις κ.λ.π.)

Συμπληρώνω ότι πέραν των όσων ορθά αναφέρεις πολλοί συνάδελφοι ξεχνάνε κάτι ουσιαστικό και αυτό είναι ότι θα πρέπει με κάποιο τρόπο (ενημέρωση, αναθεώρηση, άδεια νομιμοποίησης ως προς νέο τοπογραφικό και νέο δ. κάλυψης) η αρχική Ο.Α να εναρμονιστεί με την υφιστάμενη κατάσταση, διότι η άδεια εκδόθηκε σε ένα μεγαλύτερο οικόπεδο με διαφορετικό περίγραμμα, όρια, εμβαδόν και διαφορετικά εγκεκριμένα πολεοδομικά μεγέθη. Άρα, η αρχική άδεια στο μεγαλύτερο οικόπεδο, δεν έχει ισχύ στο κατατμημένο.

3 ώρες πριν, koalex said:

. Εγώ θέλω να τακτοποιήσω στην μία τη μεζονέτα και το θέμα είναι με τι θα συγκρίνω όσον αφορά την οικοδομική άδεια. Τότε το οικόπεδο ήταν 1500 τ.μ. με 2 μεζονέτες και μετά έγινε για το δικό μου κομμάτι 1300 τ.μ. με μία μεζονέτα. 

Στο παράρτημα Α αναφέρεται η περίπτωση της κατάτμησης μετά την έκδοση Ο.Α και όπως θα δεις το πρόστιμο βγαίνει θεωρώντας ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει Ο.Α (βάζεις "ΟΧΙ" στην ύπαρξη Ο.Α) και ο λόγος που γίνεται αυτό είναι ότι αναφέρω παραπάνω.  Στην περίπτωση αυτή το πρόστιμο συνήθως βγαίνει μεγάλο, εκτός και αν έχεις κτίσμα προ 83 ή προ 75 όπου το πρόστιμο είναι μικρό. Αν όμως δεν θέλεις να πας με την μέθοδο της τακτοποίησης (περιπτώσεις μετά το 75,83 κλπ) όπου το πρόστιμο βγαίνει μεγάλο και στο κατατμημένο τμήμα πληρείται η πολεοδομική νομιμότητα, μπορείς μέσω της διαδικασίας νομιμοποίησης στο Ν. 4495 να προβείς σε άδεια νομιμοποίησης με πολύ χαμηλότερο κόστος προστίμου (και καλύτερη αμοιβή για εσένα).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, θα κοιτάξω πιο αναλυτικά τα όσα αναφέρατε. Το διπλοποστάρισμα το αποφεύγουμε με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο; ή ψάχνοντας όλο το φόρουμ για τυχόν αναφορές οπότε παραθέτουμε τα ζητήματα εκεί που πρέπει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.