Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι διπλό.

Το ένα εχει να κάνει με το συμβόλαιο που προκάλεσε την κατάτμηση και κακώς έγινε.

Ακόμα και εαν δεν υπήρχαν οι αυθαίρετες αποθήκες , πάλι θα υπήρχε πρόβλημα για μελλοντική μεταβίβαση, αφού το δυάρι (2000τμ δεν είναι άρτιο).

Επειδή αυτές οι περιπτώσεις είναι πολλές , ήρθε ο νόμος δεύτερη κουκίδα σε συνδυασμό με την τελευταία παράγραφο  "Θεωρείται ότι δεν υπάρχει.....οικοδομική άδεια" να δώσει Πολεοδομική λύση και να το τακτοποιήσεις.

Το νομικό πρόβλημα όμως εξακολουθεί να υπάρχει και θα υπήρχε ούτως η άλλως ακόμα και αν δεν υπήρχαν αυθαιρεσίες.

Γι αυτό τον λόγο κάποιοι συναδερφοι σου λένε να τακτοποιήσεις και το υπόλοιπο , ώστε να διορθωθεί το συμβολαιογραφικό λάθος της κατάτμησης.

Εσύ σωστά το αντιμετωπίζεις κατά την γνώμη μου ως προς τον νόμο των αυθαιρέτων , απλά αφήνεις το νομικό πρόβλημα άλυτο , όπως το βρήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η σωστή λύση είναι να το αντιμετωπίσεις όλο ως αυθαίρετο αλλά θεωρώ βέβαιο ότι θα έχεις πρόβλημα σε μελλοντική συμβολαιογραφική πράξη.

 

Πώς θα μεταβιβάσεις ένα κτίριο το οποίο θα βρίσκεται σε οικόπεδο μή άρτιο και μη οικοδομήσιμο και δεν θα είναι τακτοποιημένο, ούτε πρό του 55 για να θεωρείται νομίμως υφιστάμενο?

Πως θα αιτιολογηθεί στο συμβόλαιο ότι προέκυψε αυτό το οικόπεδο με το κτίσμα?

 

Πιστεύω πρέπει να ψάξεις ύπο ποιούς όρους έγινε η κατάτμηση εξ' αρχής. Κατά τη γνώμη μου ίσως η βέλτιστη λύση για τη νομιμότητα του ακινήτου να βρίσκεται στην ακύρωση αυτής.

 

Καλή ιδέα η ακύρωση της κατάτμησης !

Όμως δεν ειναι δικιά μου δουλειά αλλά δικηγόρου ή συμβολαιογράφου

 

Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι διπλό.

Το ένα εχει να κάνει με το συμβόλαιο που προκάλεσε την κατάτμηση και κακώς έγινε.

Ακόμα και εαν δεν υπήρχαν οι αυθαίρετες αποθήκες , πάλι θα υπήρχε πρόβλημα για μελλοντική μεταβίβαση, αφού το δυάρι (2000τμ δεν είναι άρτιο).

Επειδή αυτές οι περιπτώσεις είναι πολλές , ήρθε ο νόμος δεύτερη κουκίδα σε συνδυασμό με την τελευταία παράγραφο  "Θεωρείται ότι δεν υπάρχει.....οικοδομική άδεια" να δώσει Πολεοδομική λύση και να το τακτοποιήσεις.

Το νομικό πρόβλημα όμως εξακολουθεί να υπάρχει και θα υπήρχε ούτως η άλλως ακόμα και αν δεν υπήρχαν αυθαιρεσίες.

Γι αυτό τον λόγο κάποιοι συναδερφοι σου λένε να τακτοποιήσεις και το υπόλοιπο , ώστε να διορθωθεί το συμβολαιογραφικό λάθος της κατάτμησης.

Εσύ σωστά το αντιμετωπίζεις κατά την γνώμη μου ως προς τον νόμο των αυθαιρέτων , απλά αφήνεις το νομικό πρόβλημα άλυτο , όπως το βρήκες.

 

Έτσι το σκέφτομαι και εγώ

 

Πολεοδομικά το ακίνητο είναι εντάξει και το μόνο που θέλει τακτοποίηση ειναι οι αποθήκες

νομικά/συμβολαιογραφικά ας βρουν την λύση οι δικηγόροι και συμβολαιογραφοι

 

Αν θέλουν τώρα να το τακτοποιήσουν όλο για να λυθεί και το συμβολαιογραφικό πρόβλημα είναι μια απόφαση που πρέπει να πάρει ο ιδιοκτήτης

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕΤΟΥ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού με σύσταση καθέτου έστω οι κάθετες 1 και 2 .

Στην κάθετη 2 έχει εκδοθεί  άδεια οικοδομής με ΓΟΚ 2000 κατά την οποία υφιιστάμενα παλιά κτίσματα εντός της  1 δείχτηκαν ως προ 55 ενώ δεν ήταν.

 

Σήμερα θέλω να τακτοποιήσω αυτά τα παλιά αυθαίρετα της κάθετης 1.

 

α. Για την κάθετη 1 επιλέγω με άδεια ή χωρίς ?

β. Ποσοστό υπέρβασης δόμησης θα υπλογίσω στο δύνολο του οικοπέδου η βάσει αναλογούντος ποσοστού της κάθετης ?

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για το α) εάν δεν υπάρχει άλλο κτήριο με ΟΑ στην 1 εκτός αυτών που αναφέρεις, τότε θα πας χωρίς ΟΑ.

Για το β) βάσει του αναλογούντος ποσοστού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ george...

Αν είχαν γράψει "Εκκρεμείς διαδικασίες έγκρισης ή τροποποίησης ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ και Πολεοδομικών Μελετών" αντί του "εκκρεμή πολεοδομική μελέτη" θα ήταν πλήρως κατανοητό και δεν θα υπήρχε θέμα προς ερώτηση....

Διότι το πότε εκκρεμή μια ΠΜ δεν νομίζω να μπορεί να το απαντησει κάποιος... έχω ρωτήσει σε περιφέρειΕΣ, σε δημοΥΣ, σε μελετητΕΣ και δεν έχω πάρει απάντηση...

 

Τα Ελληνικά τους μέσα.....

Είχα πάει στο ΤΕΕ και μου απάντησαν προφορικά πως οι ίδιοι θα ζητούσαν μια βεβαίωση από το Δήμο πως για το τάδε ακίνητο εκκρεμεί η πολεοδομική μελέτη και θα το αναρτούσαν στα δικαιολογητικά μετά για να είναι καλυμμένοι. Βέβαια αν στην τροποποίηση του νόμου το απαντούσαν και επίσημα θα ήταν το ιδανικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Στα μ2 για επιλογή κατηγορίας από τους συντελεστές τετραγωνιδίων (έως 100μ2 , 100-200 μ2 , 200-500μ2 κοκ)   για υπέρβαση δόμησης στα χωρίς Ο.Α προσμετρούνται τα μ2 των υπογείων ή/και ισογείων αποθηκευτικών χώρων ???

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης δόμησης για την περίπτωση χωρίς οικοδομική άδεια κατά το παράρτημα Α (με τιμές 1,3 ως 100 τ.μ , 1,5 για υπέρβαση δόμησης από 100 ως 200 τ.μ., 1,7 από 200 ως και 500 τ.μ. και μέχρι και 2,00 για πάνω από 500 τ.μ.) θα πρέπει να αθροίσω  τα εμβαδά για όλα τα κτήρια εντός του οικοπέδου/γεωτεμαχίου ανεξάρτητα από ποσοστά ιδιοκτησίας και ιδιοκτησιακό καθεστώς, ανεξάρτητα δηλαδή από το αν υπάρχει είτε  σύσταση κάθετης,  είτε ορισμός ποσοστών εξ αδιαρέτου κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει σύσταση καθέτων, εξετάζεις την κάθε κάθετη ξεχωριστά

Αν όχι, συνολικά, ανεξαρτήτως ποσοστών εξ αδιαιρέτου. Στην περίπτωση αυτή, συγκύριοι των κτισμάτων είναι όλοι (κατά το ποσοστό του καθενός)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Τη βοήθειά σας συνάδελφοι γιατί κόλησα.....

 

Διόροφη οικοδομή με υπόγειο και εμβαδόν κάτοψης 60 τ.μ. με άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή ο ιδιοκτήτης θέλησε να ρυθμίση το ξεμπαζωμένο του υπόγειο.

Στην νέα αποτύπωση φάνηκε ότι το κτίριο μετατοπίστηκε αρκετά από την προβλεπόμενη από την Ο.Α. θέση του και βρίσκεται το μισό μέσα στο Δ=15.00 μ. Επι πλέον δεν έχει κανένα κοινό σημείο με το νόμιμο περίγραμμα.

 

Βάσει του παραρτήματος πρέπει να δηλώσω ότι δεν έχει ο.α.

Πέραν όμως αυτού έχω τα εξής ερωτήματα:

1. Θα δηλώσω ως αυθαίρετα όλα τα τετραγωνικά μέτρα ή βάσει της τελευταίας παραγράφου αυτά που δεν είναι μέσα στο Δ θα τα αφήσω εκτός και θα ξεμπερδέψω με κατ. 3 ως μετατόπισή τους σε άλλη νόμιμη θέση?

2. Το ξεμπαζωμένο υπόγειο θα το δηλώσω σαν Κ.Χ. ή με μειωτικό συντελεστή?

3. Η στατική μελέτη του κτιρίου εφαρμόστηκε ακριβώς. Θα κάνω ΜΣΕ (το υπόγειο έχει λίγα ανοίγματα...)?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,
έχω ένα βιομηχανικό κτίριο με άδεια που, κατά την κατασκευή του, τοποθετήθηκε σε άλλη θέση, χωρίς όμως αύξηση της δόμησης και της κάλυψης .
 
Τμήμα του κτιρίου βρίσκεται στην προβλεπόμενη θέση.
Ένα άλλο τμήμα βρίσκεται σε άλλη σύννομη θέση.
και τέλος ένα τμήμα του βρίσκεται σε μια μη σύννομη θέση παραβιάζοντας τα πλάγια όρια
 
Απο όσα έχω καταλάβει θα πρέπει να κάνω δύο διαφορετικά φύλλα καταγραφής :
 
Ένα για το σύννομο μετακινημένο τμήμα
(πρέπει ναι πάει σαν μια λοιπή παράβαση:χωρίς αύξηση δόμησης και κάλυψης
ή σαν παράβολο για την έκδοση οικοδομικής αδείας ;)
 
Και ένα για το μη σύννομο τμήμα  
(πρέπει να σημειώσω ότι υπάρχει ή όχι αύξηση δόμησης; κάλυψης; και σε τι κατηγορία θα πρέπει να το βάλω)
 
Τέλος υπάρχει ακόμη ένα ερώτημα.
Στο ίδιο ακίνητο υπήρχε η έκδοση μια δεύτερης οικοδομικής άδειας η οποία εξαρτούσε το νέο κτίριο από το υφιστάμενο.
Λόγο της εσφαλμένης, όπως προείπαμε, τοποθέτησης του πρώτου κτιρίου και το δεύτερο τοποθετήθηκε σε λάθος σύννομη θέση.
(θα μπορούσε η παράβαση αυτή να μπει στο ίδιο φύλλο καταγραφής ; ή χρειάζεται νέο φύλλο καταγραφής)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.