Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Από όσο ξέρω όταν υπάρχει δήλωση αυθαιρέτου τότε δεν αρκεί η υπογραφή μηχανικού και η δήλωση υπαγωγής για να πάρεις ρεύμα.

Στην Τ.Ε. που υποβάλει ο μηχανικός αναφέρει τη δήλωση και γίνεται αυτοψία από την υπηρεσία για να δώσει τη σφραγίδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό θέμα.

 Σε κατοικία που έχει νομιμοποιηθει με τον ν.720/77 ισόγεια κατοικία με υπόγειο . στα σχεδία που εχουν κατατεθεί στο φάκελο της παλιάς τακτοποίησης φαίνεται στης τομές οτι το υπόγειο ειναι πανω απο το έδαφος 2,50μ έτσι ειναι και σήμερα στην πραγματικοτητα, άλλα δεν είναι υπόγειο άσχετα αμα εχει δηλωθεί έτσι αν δεν κάνω λάθος; στην πραγματικοτητα είδα ισόγειο με α'οροφο. πως πρέπει να εργαστώ να βάλω παράβαση για ξεμπαζωματα και διάφορες εργασίες; 

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμος: ΓΟΚ'73 αρθ-11§5. "Υπόγειον καλείται ο όροφος ή το τµήµα αυτού, ου το δάπεδον ευρίσκεται υπό την στάθµην της παρ' αυτώ οδού ή της φυσικής ή τεχνητής στάθµης του πέριξ εδάφους ως εις έκαστον."

 

Αν στην νομιμοποίηση ΄το δάπεδο του υπογείου είναι κάτω από το διαμορφωμένο και έσύ σήμερα το βλέπεις όπως νομιμοποιήθηκε, τότε έχεις υπόγειο κατα ΓΟΚ73 και δεν έχεις αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω όταν υπάρχει δήλωση αυθαιρέτου τότε δεν αρκεί η υπογραφή μηχανικού και η δήλωση υπαγωγής για να πάρεις ρεύμα.

Στην Τ.Ε. που υποβάλει ο μηχανικός αναφέρει τη δήλωση και γίνεται αυτοψία από την υπηρεσία για να δώσει τη σφραγίδα.

Η αυτοψία ήταν (και είναι) αναφαίρετο δικαίωμα της πολεοδομίας.

Προσωπικά, 3 φορές μου έκαναν αυτοψία σε ρευματοδότηση με ΥΔ.

Και δύο φορές κληρώθηκα στον λήγοντα!!! (Μόνο το joker δεν με κάθεται!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ορισμος: ΓΟΚ'73 αρθ-11§5. "Υπόγειον καλείται ο όροφος ή το τµήµα αυτού, ου το δάπεδον ευρίσκεται υπό την στάθµην της παρ' αυτώ οδού ή της φυσικής ή τεχνητής στάθµης του πέριξ εδάφους ως εις έκαστον."

 

Αν στην νομιμοποίηση ΄το δάπεδο του υπογείου είναι κάτω από το διαμορφωμένο και έσύ σήμερα το βλέπεις όπως νομιμοποιήθηκε, τότε έχεις υπόγειο κατα ΓΟΚ73 και δεν έχεις αυθαιρεσία.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!. στην πραγματικότητα είναι 20 εκ. κάτω απο τη στάθμη του εδάφους. άλλα στα σχεδία της πολεοδομίας δεν φαίνεται αυτό. στα σχεδία φαίνεται οτι είναι στη στάθμη του εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό θέμα.

 Σε κατοικία που έχει νομιμοποιηθει με τον ν.720/77 ισόγεια κατοικία με υπόγειο . στα σχεδία που εχουν κατατεθεί στο φάκελο της παλιάς τακτοποίησης φαίνεται στης τομές οτι το υπόγειο ειναι πανω απο το έδαφος 2,50μ έτσι ειναι και σήμερα στην πραγματικοτητα, άλλα δεν είναι υπόγειο άσχετα αμα εχει δηλωθεί έτσι αν δεν κάνω λάθος; στην πραγματικοτητα είδα ισόγειο με α'οροφο. πως πρέπει να εργαστώ να βάλω παράβαση για ξεμπαζωματα και διάφορες εργασίες; 

ευχαριστώ πολύ.

Εφ΄ όσον στη νομιμοποίηση του ν. 720/77 αναφέρεται σαν υπόγειο και σήμερα είναι κατοικία εγώ θα το θεωρούσα σαν αλλαγή χρήσης υπογείου από Β.Χ. σε Κ.Χ. (Μειωτικό συντελεστή - προ του 1983 αν αυτό φαίνεται στο Ε9  κ.τ.λ). Αν το "υπόγειο"  δεν είναι σήμερα κατοικία τότε δε θα έκανα τίποτα.

Πέραν αυτών θα μπορούσες να βγάλεις συμπέρασμα αν δηλώθηκε σαν υπόγειο από το πρόστιμο που πληρώθηκε κατά το αρθρ. 2 του Ν.720/77 σε συνδυασμό με τον ορισμό που ανέφερε η melissa.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To βαζω εδω.

Αδεια του 80 κατασκευη προ 82.

Σύστημα συνεχές

Αδεια: μωβ

Πραγματικότητα: κίτρινο

Νόμος:4178

Εως τώρα: Τα εκτός μώβ εχουν χρεωθεί ώς ΥΔ,ΥΚ, και πλάγιων γτ στην αδεια ειχα 3μετρα απο κάθε πλάγιο όριο.

Στο μπροστά θα χρεώνατε κάτι δεδομένου ότι δεν πήγε η οικοδομή στην οικοδομική και υπο αυτή την εννοια

η θέση είναι μη σύννομη?

Ειναι παλιά περίπτωση συναδέρφου και έπεσε στα χέρια μου. Στην άδεια δεν αναφέρονται πλάγιες παρα μόνο

τα 3μ, ενώ όλα θα πάνε κατηγορία 2.

Παραβάσεις (2).bmp

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ΥΔ μεταξύ των δύο σχημάτων (αριθμητική και όχι θέσης), αφού έλεγχα το ύψος, θα σταματούσα με παράβαση κατ.3.

Αν υπάρχει ΥΔ θα την εκτιμούσα με βάση : α) παράλληλη μεταφορά και β) στροφή των αξόνων της άδειας στους πραγματικούς άξονες για εκτίμηση επιτρεπτών ανοχών των διαστάσεων.

Και στις δύο περιπτώσεις υπαγωγής θα προέκυπτε η αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης. Είτε ως απλή ενημέρωση είτε ως τακτοποίηση υπέρβασης.

Link to comment
Share on other sites

kan62

Απαντάς στην ερώτηση "Στο μπροστά θα χρεώνατε κάτι δεδομένου ότι δεν πήγε η οικοδομή στην οικοδομική και υπο αυτή την εννοια

η θέση είναι μη σύννομη?" 

η απαντάς επί του συνόλου;

 

Γιατί έτσι όπως το θέτεις  "Αν δεν υπάρχει ΥΔ μεταξύ των δύο σχημάτων (αριθμητική και όχι θέσης), αφού έλεγχα το ύψος, θα σταματούσα με παράβαση κατ.3."

Δηλ. Αν ένα περίγραμμα 10,00*10,00 = 100,00τμ  έχει μετατοπισεί σε σύνομη θέση , αλλά έγινε 5,00*20,00=100,00τμ , θα το αντομρτώπιζες με Κ3;

 

Εγώ κατάλαβα ότι η ερώτηση αφορά  το μπλέ τμήμα , που έχω στο συνημμένο.

post-36026-0-57194300-1520515342_thumb.png

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ επί του συνόλου. Η απόσταση από το δρόμο δεν μας απασχολεί ως υπέρβαση γιατί συνιστά αυθαίρετη "μη κατασκευή".

 

Οι διαστάσεις που φέρνεις ως παράδειγμα υπερβαίνουν τα όρια των ανοχών στις διαστάσεις σου. Αν δεν τα υπερέβαιναν όμως, ναι θα το έβλεπα ως κατ.3 και απλή ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.