Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

-- το σχόλιό μου δεν κρύβει κάτι άλλο εκτός από σαρκαστική διάθεση απέναντι στους νόμους αυθαιρέτων --

 

Συνάδελφε Κων/νε, έρχεται μιά ωραία πρωία ο νομοθέτης και λέει στον φ.ιδιοκτήτη, επειδή εγώ έκανα τόσα χρόνια τη δουλειά μου αλλά αυτοί που έβαλα να ελέγχουν τα αποτελέσματά της δεν την έκαναν και επειδή υπάρχουν ανάγκες για τους μισθούς τους, θέλω :

1) να μπεις πρώτα σε ένα ηλεκτρονικό σύστημα που θα σου πω και να παραδεχτείς ότι είσαι παράνομος,

2) να βάλεις μηχανικό (να μην κάθεται και αυτός, όχι ότι με νοιάζει, γιατί δε μετράει στους άνεργους) να μετρήσει την παρανομία σου σε τετραγωνικά,

3) αν το τετραγωνικό σου δεν υπάρχει σε άδεια θα το πληρώσεις 1, αν είναι υπόγειο 0,50 αν μπαίνει σε πλάγιες αποστάσεις 1,2, αν είναι έξω από την κάλυψη 1,4 και αν όλα τα προηγούμενα έγιναν σε περιοχή εκτός σχεδίου θα τα αυξήσεις 50% γιατί εκεί σε αφήνω να χτίσεις χατηρικά,

4) αν έκανες όλες τις παρανομίες μαζί θα τις πολλαπλασιάσεις, αλλά επειδή δεν είμαι κλέφτης θα σταματήσεις στο 2,

5) αν δεν μπήρες χαμπάρι ότι βγάζουν άδεια για να κτίσουν για να μη σε κουράζω δώσε 1,7 και αν ξεπερνάς μόνο το νόμιμο ύψος δώσε ένα 0,20άρι,

6) όλα τα άλλα ψιλά, μάζεψέ τα και δώσε μόνο ένα παράβολο αλλά για πισίνα θέλω πολλά λεφτά γιατί "δε φτάνει που πεινάμε ...",

7) αν μπορείς να τα νομιμοποιήσεις δώσε το παράβολο και πήγαινε να κάνεις αυτό που έπρεπε να είχες κάνει από την αρχή,

8 ) αν ο μάστοράς σου δεν ήξερε να διαβάζει σχέδιο ή του πρότεινες εσύ να πάει το κτήριο αλλού για αλλού (σίγουρα ο μηχανικός δεν θα ήταν εκεί) τότε υπάρχουν  τρία(3) ενδεχόμενα: α) αν δεν παρανόμησες πουθενά βάλε μιά κατ.3 και είσαι εντάξει, β) αν παρανόμησες αλλά ψιλοπατάς στη θέση της άδειας, οπότε μπορώ να δικαιολογήσω ότι στοιχειωδώς υπάρχει ακόμη αυτή σαν δημόσιο έγγραφο, δώσε τα προστίματα όπως σου είπα παραπάνω και προχώρα, αλλά γ) αν δεν πατάς πουθενά και παρανόμησες τότε πες ότι δεν έχεις άδεια (έτσι που την έκανες) και βάλτα όλα κατ.5 (πλην των κατ.1 και 2) γιατί θέλω μετά στην ΗΤ να φέρεις νέα χαρτιά για να αντικαταστήσεις τα κουρέλια της άδειας. [τα δύο τελευταία τα λέει στο παράρτημα Α]

Αν εξακολουθείς να έχεις τα παραπάνω ερωτήματα, επαναδιατύπωσέ τα με βάση αυτή την τοποθέτησή μου.

Edited by kan62
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, kan62 said:

-- το σχόλιό μου δεν κρύβει κάτι άλλο εκτός από σαρκαστική διάθεση απέναντι στους νόμους αυθαιρέτων -

:wink:  Εύστοχο.

 

Συνάδελφε kan62 καλημέρα,

10 ώρες πριν, kan62 said:

8 ) αν ο μάστοράς σου δεν ήξερε να διαβάζει σχέδιο ή του πρότεινες εσύ να πάει το κτήριο αλλού για αλλού (σίγουρα ο μηχανικός δεν θα ήταν εκεί) τότε υπάρχουν  τρία(3) ενδεχόμενα: α) αν δεν παρανόμησες πουθενά βάλε μιά κατ.3 και είσαι εντάξει,

Μέχρι εδώ εντάξει. Συμφωνώ σε όλα.

 

10 ώρες πριν, kan62 said:

β) αν παρανόμησες αλλά ψιλοπατάς στη θέση της άδειας, οπότε μπορώ να δικαιολογήσω ότι στοιχειωδώς υπάρχει ακόμη αυτή σαν δημόσιο έγγραφο, δώσε τα προστίματα όπως σου είπα παραπάνω και προχώρα

Η περίπτωσή μου.

Αυτό που γράφεις δεν αναφέρεται πουθενά στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α',  μα προκύπτει αποκλείοντας την περίπτωση γ,   δλδ με το να μην είμαστε στην περίπτωση όπου "δεν συμπίπτουν σε κανένα σημείο" το υφιστάμενο περίγραμμα με αυτό της άδειας (όπως αναφέρεται στο Νόμο), ή αλλιώς με το να συμπίπτουν τα περιγράμματα.

Με άλλα λόγια, όταν τα περιγράμματα συμπίπτουν ο Νόμος δεν κάνει απευθείας, ρητή αναφορά του τι κάνεις.

Όμως, είναι η περίπτωση γ  (και για την περίπτωση αυτή μόνο) που υπό ρητές προϋποθέσεις ορίζει ότι δε θα λάβω υπόψη την ΟΑ για τα m2 που εισέρχονται στο Δ.

Δεν ανήκω στην περίπτωση γ kan62.

Αποκλεισμός της περ. γ, σημαίνει μη εφαρμογή της.

Άρα όχι μόνο θα λάβω υπόψη μου την ΟΑ (που θα το έκανα ούτως ή άλλως ---> από μόνο του αποκλείει την περ. γ), μα επιπλέον ο Νόμος δε μου ορίζει άμεσα ή έμμεσα το να χαρακτηρίσω ως ΥΔ τα m2 της ΟΑ που βρίσκονται εντός του Δ.

 

Η ερώτηση:   σε αυτή λοιπόν την περίπτωση πως δικαιολογείς την άποψή σου, ήτοι σε ποιό σημείο του ο 4495 αναφέρει ή/και υποννοεί ή/και επιβάλλει ότι πρέπει να θεωρήσω ΥΔ, ΥΚ και παραβίαση του Δ, για τα m2 της ΟΑ που έχουν μετακινηθεί;

Αυτό προς το παρόν είναι το μόνο που ρωτώ.

 

...Και εντέλει ψάχνω τρόπο να το αιτιολογήσω έτσι που να μην μπορούν να το απορρίψουν.

 

 

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, Konstantinos_K said:

Η ερώτηση:   σε αυτή λοιπόν την περίπτωση πως δικαιολογείς την άποψή σου, ήτοι σε ποιό σημείο του ο 4495 αναφέρει ή/και υποννοεί ή/και επιβάλλει ότι πρέπει να θεωρήσω ΥΔ, ΥΚ και παραβίαση του Δ, για τα m2 της ΟΑ που έχουν μετακινηθεί;

 

Αυτό προς το παρόν είναι το μόνο που ρωτώ.

Μπορείς να μου υποδείξεις αυτό που λες που το είπα ; Απο την αρχή είπα ότι είσαι στη γενική περίπτωση, ότι εφαρμόζεις ότι αν θα ήσουνα στην ίδια θέση και το γράφει στο Παράρτημα κάτω από όλα όταν λέει ότι παίρνεις μόνο τις υπερβάσεις.

Είναι το μόνο που δεν μπορείς ότι λέω από την αρχή της όλης συζήτησης, από την εποχή που έκανα το διάγραμμα με τα παραδείγματα.

Σε αντίθεση με πολλούς συναδέλφους που επιμένουν σε χρέωση όλων των επιφανειών εκτός του περιγράμματος ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, kan62 said:

αυτό που λες που το είπα ;

Χωρίς την ΥΚ στην περίπτωση 2 του Δ_00.pdf

kan δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου. Με την άδειά σου, θέλω να σε "στριμώξω" να μου εξηγήσεις πως ο 4495 αιτιολογεί την άποψή σου για ΥΔ+παρ.Δ για τα m2 της ΟΑ που εισέρχονται στο Δ.

Η γενική περίπτωση του Νόμου ορίζει ότι έχω ΥΔ όταν έχω νέους χώρους που δεν υπάρχουν στην ΟΑ.

Εδώ έχω ΟΑ η οποία είναι σε ισχύ αφού δεν είμαι στην περίπτωση γ.

Με άλλα λόγια δεν είμαι ούτε στη γενική ούτε στις ειδικές περιπτώσεις του Νόμου, όπως αυτές ορίζονται ρητά.

 

Και τελικά επειδή όλα είναι χρήμα (άλλοι πλήρωσαν κι άλλοι όχι), εδώ έχουμε την περίπτωση ανθρώπων που πλήρωσαν. Δε μπορεί να πληρώσουν τα ίδια με αυτούς που δεν πλήρωσαν τίποτα.

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Konstantinos_K said:

Η γενική περίπτωση του Νόμου ορίζει ότι έχω ΥΔ όταν έχω νέους χώρους που δεν υπάρχουν στην ΟΑ.

Η γενική περίπτωση ορίζει ότι έχεις ΥΔ όταν έχεις παραβάσεις δόμησης, κάλυψης και πλάγιας απόστασης.

Αν δεν είχες δεν θα υπήρχε ποσοτικοποίηση της παράβασης. Το ότι την πληρώνεις 1,κάτι αντί για ,κάτι είναι άλλο θέμα ... αλλά έτσι είναι.

Εξ άλλου η παραβίαση του Δ δεν μπορεί να καταργηθεί ως παράβαση. Είναι βαρειά παράβαση που αφορά, εκτός από τον ιδιοκτήτη και το κράτος, ακόμη και το γείτονα.

Για να μη φτάσουμε στην παρόμοια παράβαση της πρασιάς ...

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, kan62 said:

Η γενική περίπτωση ορίζει ότι έχεις ΥΔ όταν έχεις παραβάσεις ..., ... ... πλάγιας απόστασης

Που αναφέρει ΥΔ για παραβίαση του Δ, εκτός από την περίπτωση (γ) του ΠΑΡ.Α' στην οποία εμφανώς δεν ανήκω, άρα δεν εφαρμόζω;

Edited by Konstantinos_K
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξανακοίταξε τον ορισμό του "αυθαιρέτου", της έννοιας "παράβαση" και το *8 "περί πλάγιας απόστασης" του Παραρτήματος ...

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΕ

ΕΝΝΟΙΑ – ΟΡΙΣΜΟΣ ΝΟΜΙΜΩΝ & ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ

Οι Αυθαίρετες κατασκευές ορίζονται µε το άρθ-22 παρ.3, όπως τροποποιήθηκε µε το Ν.2831/00, το οποίο προβλέπει ότι: «Κάθε κατασκευή που εκτελείται α) χωρίς την άδεια της παρ.1 ή β) καθ' υπέρβαση της άδειας ή γ) µε βάση άδεια που ανακλήθηκε ή δ) κατά παράβαση των σχετικών διατάξεων είναι αυθαίρετη και υπάγεται στις σχετικές για τα αυθαίρετα διατάξεις του Ν-1337/83 όπως ισχύουν» Επίσης, κτίριο ή τµήµα του που δηλώθηκε µε οποιεσδήποτε διατάξεις (Ν.1337/83, ΑΝ.410/68, Ν.720/77), εφόσον κρίθηκε & δεν εξαιρέθηκε από την κατεδάφιση, χαρακτηρίζεται αυθαίρετο & κατεδαφιστέο από την ηµεροµηνία έκδοσης της απόφασης µη εξαίρεσης, & επιβάλλονται τα αναλογούντα πρόστιµα διατήρησης, από 14-3-83, µε το άρθ.17 παρ.1 κλπ, & το άρθ.5 παρ.2.γ, της ΚΥΑ 9732/04. (βλέπε στα πρόστιµα –και διαφοροποιήσεις για το άρθ.8 παρ.7 του Ν.1512/85)

Αυτά γιατί πρέπει να συνδεθούν με ΥΔ λόγω παραβίασης του Δ στο Ν.4495; Όλοι γνωρίζουμε τι είναι αυθαίρετο και τι οχι.

Όμως ο 4495 μου ορίζει πως θα ρυθμίσω τις αυθαιρεσίες. Αυτός είναι ο προβληματισμός μου.

Το "ΠΩΣ."

Ότι η παραβίαση του Δ αποτελεί αυθαιρεσία είναι δεδομένο. Το ΠΩΣ θα τη ρυθμίσω στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι που με προβληματίζει, όχι το ΑΝ.

(πιό απλή δε μπορώ να την κάνω την ερώτηση)    Που ο 4495 στην περίπτωση που έχω ΟΑ (και τα περιγράμματα συμπίπτουν), ορίζει ΥΔ για παραβίαση του Δ,  εκτός της περίπτωσης (γ) στην οποία προφανώς δεν ανήκω;

Edited by Konstantinos_K
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο βάζεις τον πελάτη σου να κάνει υπαγωγή στο ν.4495 ;

Νομίζω ότι δεν έχει πλέον νόημα η συνέχεια της κουβέντας, φτάσαμε σε βασικές έννοιες. Διακόπτω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Φίλε kan, δεν καταλαβαίνω γιατί δε μου δίνεις μιά απάντηση σε αυτό το απλό ερώτημα: Που ο 4495 στην περίπτωση που έχω ΟΑ, ορίζει ΥΔ για παραβίαση του Δ,  εκτός της περίπτωσης (γ) στην οποία δεν ανήκω;

 

2.

Τι εννοείς για ποιό λόγο "βάζεις τον πελάτη σου να κάνει υπαγωγή στο ν.4495 ;" Δεν τον βάζω να κάνει κάτι.

Εγώ κοιτάω αν μπορώ να του γλιτώσω 7.500€. Τόση είναι η διαφορά του να κάνω ΥΔ+Δ για τα m2 που έχει εκδοθεί ΟΑ.

3.

Γιατί φίλε kan δεν έχει νόημα η κουβέντα;

Δεν είναι σημαντικό; Αν υπάρχει τρόπος να γλιτώσω τον πελάτη μου από υπερδιπλάσιο πρόστιμο, δεν είναι σημαντικό;

Δεν είναι δουλειά μας, εκτός των άλλων και στα πλαίσια του Νόμου, να προστατεύουμε τα συμφέροντα του πελάτη μας;

Αυτό προσπαθώ να κάνω...

Κανείς δε μου έχει απαντήσει (με στοιχεία - μόνο έτσι γίνεται) ότι αυτό που θέτω ως προβληματισμό, είναι λάθος. Μου λένε, όπως κι εσύ, την άποψή τους. Όταν όμως ρωτώ που στηρίζεται η άποψη αυτή, δεν παίρνω ποτέ συγκεκριμένη απάντηση (πχ Άρθρο, παράγραφος, κλπ).

Edited by Konstantinos_K
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.