Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

41 λεπτά πριν, da-mi said:

β) Αν δεν έχει κοινά σημεία δηλώνεις χωρίς Ο.Α. όλο το κτίριο....

το χωρίς άδεια , όπως λέει και στο παράρτημα, αφορά τις αυθαίρετες κατασκευές που εκτελέστηκαν καθ ύπέρβαση της άδειας, και όχι σε όλο το κτίριο (αν εννοείς αυτό οκ).  Η ερώτησή μου είναι για το κομμάτι που προβλέπεται στην άδεια αλλά είναι εντός Δ

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τους ρώτησα κι εγώ ... αλλά μου ξανααπάντησαν ότι εφόσον σήμερα δεν μπορεί να εκδοθεί μια τέτοια άδεια.....(είναι συνδιασμός των μη κοινών σημείων και της μη νόμιμης θέσης)...

Τί να πω? Σκέτη τρέλα...

Μπορεί σε άλλον συνάδελφο να απάντησαν διαφορετικά....  Γιατί δεν δοκιμάζεις να ρωτήσεις??? Θα βοηθούσε τους υπόλοιπους...

Εγώ πάντως έθεσε το θέμα στον πελάτη (η διαφορά του προστίμου ήταν διαχειρίσιμη) και αποφάσισε αυτός.

 

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

το παράρτημα είναι σαφέστατο,δεν έχω καμία αμφιβολία επ΄αυτού.

Δεν μπορείς να βάλεις ΥΔ σε όλο το κτίριο επειδή άλλαξε θέση.

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

έχω την εξής περίπτωση: έχω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου 800 τ.μ. που πάνω του έχουν χτιστεί δύο κτίρια (μια ισόγεια κατοικία και μια διώροφη οικοδομή) με Ο.Α. Αργότερα, η μητέρα που έχει το οικόπεδο δίνει με γονική παροχή κατά ψιλή κυριότητα τα 400 τ.μ. ως οικόπεδο με τα κτίσματα που έχει απάνω (συγκεκριμένα τμήμα της διώροφης οικοδομής) στην κόρη και τα άλλα 400 τ.μ. με άλλο συμβόλαιο στο γιο ως οικόπεδο με τα κτίσματά του (τμήμα της διώροφης οικοδομής και την ισόγεια κατοικία). Ρωτώντας συμβολαιογράφο μου λέει ότι αυτό θεωρείται κατάτμηση οπότε είναι σωστά τα συμβόλαια και καθένας έχει πλέον το δικό του οικόπεδο εφόσον καθένα από τα οικόπεδα των 400 τ.μ. είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Αργότερα ο γιος κάνει δωρεά εν ζωή με συμβόλαιο στην αδερφή του λωρίδα του οικοπέδου του 50 τ.μ. (που έχει το τμήμα της διώροφης οικοδομής απάνω έτσι ώστε το οικόπεδο της κόρης να έχει εξ'ολοκλήρου τη διώροφη οικοδομή πάνω και το οικόπεδο του γιου να έχει μόνο την ισόγεια κατοικία) που είναι μη αρτια και μη οικοδομήσιμη και έτσι προκύοτουν εκ νέου δύο νέα οικόπεδο (450 τ.μ. και 350 τ.μ.) που είναι καθένα άρτιο και οικοδομήσιμο.

Καλούμαι να τακτοποιήσω τις αυθαιρεσίες της κόρης. Η ερώτησή μου είναι μπορώ να κάνω τακτοποίηση μόνο το οικόπεδο της κόρης (450 τ.μ.) ή θεωρείται ότι η μεταβίβαση των 50 τ.μ. είναι άκυρη γιατί είναι λωρίδα μη άρτια και μη οικοδομήσιμη?

Επίσης,θα βάλω χωρίς ο.α. λόγω της κατάτμησης για τη διώροφη οικοδομή ή με ο.α. γιατί διαφορετικά θα πάνε οι αυθαιρεσίες Κατηγορία 5 και θα χρειαστεί και τοπογραφικό με ΕΓΣΑ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και συγγνώμη για τη μεγάλη ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

η μεταβιβαση "τμηματος" ειναι εγκυρη, εφοσον μεταβιβαζεται σε οικοπεδο ήδη αρτιο και οικοδομήσιμο

το δε εναπομενον παραμενει αρτιο και οικοδομησιμο.

Αυτο - πρέπει να-  γραφει ο μηχανικος στο τοπογραφικο που επισυναπτεται στο συμβολαιο

[Αλλά, επίσης  θα πρεπει να γράφει αν  επι της λωριδας αυτης βρισκεται "κτισμα"...[!!!!!]

 Αλλά,

όλα τα υπολοιπα  που αναφέρεις ειναι υπο "έλεγχο",  διοτι,

μια οικοδομη αποτελει ενα ενιαιο πολεοδομικο συνολο, όπως περιγραφεται στην ΟΑ.

Δεν νοειται,  κατα την διαδικασια κατατμησης ενος οικοπεδου,  να κοπεί "καθετα" μια οικοδομη και ενα μερος της να παταει σε ενα οικοπεδο και το υπολοιπο να παταει σε αλλο οικοπεδο.

Ούτε πολεοδομικά ούτε νομικα μπορει να ισχυσει οτι  εγινε  κατατμηση του οικοπεδου με κτισματα σε δυο τμηματα

και οτι "στο ενα οικοπεδο ανηκε κατα ενα μερος της  η μια οικοδομη

και στο αλλο οικοπεδο ανηκε το "υπολοιπο"  τμημα της οικοδομης μαζι με ενα ισογειο κτισμα

και  μετα... να "κοπηκε" και να μεταβιβασθηκε ενα τμημα της μεγαλης οικοδομης "καθετα" μετα του κατωθι αυτου τμηματος [λωριδα]

 Διαβασε τα συμβολαια προς γιο και κορη και  το συμβολαιο της μεταβιβασης της "λωριδας" και τι γραφει -και πώς το γραφει- ο μηχανικος για το "τμημα λωριδας και το "τμημα" οικοδομης που βρισκεται σε αυτο....[βαλε και χρονολογιες των ΟΑ και των συμβολαιων]

 υγ

δλδ ειχαν οικοπεδο 800 τμ...εχτισαν δυο οικοδομες...το χωρισαν ξερωγωπώς....και κατα τον διαχωρισμο εβαλαν την μια οικοδομη να πατάει σε δυο οικοπεδα.:mrgreen:

τα λεμε

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Το κτίσμα που είχε πάνω της η λωρίδα ήταν ουσιαστικά ένα δωμάτιο του Α' ορόφου (3,50 μ x 4,50 μ) που από κάτω του δεν είχε ισόγειο. Με άλλα λόγια η διώροφη οικοδομή αποτελείται από ισόγειο (90 τ.μ.) και Α' όροφο (106 τ.μ.) που ο Α' όροφος σε ένα τμήμα του από κάτω δεν έχει ισόγειο καθόλου, είναι δηλαδή στον αέρα (πρόβολος).

Επομένως πριν κάνω τακτοποίηση θα πρέπει να ελέγξω τη νομιμότητα της αρχικής κατάτμησης? 

Στα συμβόλαια πάντως της αρχικής κατάτμησης αναφέρει πως στο οικόπεδο της κόρης υπάρχει η διώροφη οικοδομή (ίσως επειδή στην αργότερα μεταβιβαζόμενη λωρίδα το δωμάτιο ήταν στον "αέρα") και στου γιου η ισόγεια κατοικία.

 

Link to comment
Share on other sites

aretiemp:

"Στα συμβόλαια πάντως της αρχικής κατάτμησης αναφέρει πως στο οικόπεδο της κόρης υπάρχει η διώροφη οικοδομή (ίσως επειδή στην αργότερα μεταβιβαζόμενη λωρίδα το δωμάτιο ήταν στον "αέρα") και στου γιου η ισόγεια κατοικία."

 

Με βαση τα παραπανω, ηταν δυο οικοδομες σε δυο ξεχωριστα οικόπεδα...

επομένως, πώς προεκυψε η αναγκη να μεταβιβασθει αυτη η λωριδα???

Να μιλησεις με τον συμβ/φο

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο ήταν ένα. Μπορεί η επόμενη φωτογραφία να βοηθάει όσον αφορά τη λωρίδα. Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις.

HELP.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Dimitris αφού αναφέρεται στο συμβόλαιο διώροφη οικοδομή νομίζω ότι και αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία διώροφο τμήμα είναι ,υπάρχουν τοπογραφικά πριν την μεταβίβαση της λωρίδας;μήπως δεν χρειαζόταν να γίνει αυτή η μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.