Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω οικοδομική άδεια για οικόπεδο Ε=6000 τ.μ. και κατασκευή 3 κατοικιών. Σήμερα έχει γίνει κατάτμηση και μου ζητάτε να δώσω βεβαίωση για την μία κατοικία που έχει γίνει σε οικόπεδο Ε=1200 άρτιο και οικοδομήσιμο (όπως αναφέρεται στο συμβόλαιο).

Από τον έλεγχο που κάνω δεν υπάρχει αυθαιρεσία και είναι οκ και η κατοικία από τα όρια >2.5 (του νέου οικοπέδου που δημιουργήθηκε με την κατάτμηση).

Δίνω βεβαίωση ή πρέπει να ενταχθεί στο νόμο, καθώς δεν ισχύει το τοπογραφικό της οικοδομικής άδειας;

Αν δώσω βεβαίωση έχω ευθύνη για το οικόπεδο; Το ρωτάω καθώς δεν έχει γίνει νέο τοπογραφικό και έχω μόνο το τοπογραφικό του συμβολαίου.

Η περιοχή έχει Ε=500 τ.μ και Π=6μ. τα οποία τα έχει το σημερινό οικόπεδο!

Link to comment
Share on other sites

δες το συμβολαιο...ειναι κατατμηση ή ειναι συσταση καθετων..?

Και τι γραφει για την αδεια δομησης...κανονικά θα πρεπει να την αναφερει και να εκχωρει τα δικαιωματα...

δες και στην Πολεοδομια, μηπως εχουν κανει τροποποιηση στα τοπογραφικα...

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, dimitris GM said:

δες το συμβολαιο...ειναι κατατμηση ή ειναι συσταση καθετων..?

Και τι γραφει για την αδεια δομησης...κανονικά θα πρεπει να την αναφερει και να εκχωρει τα δικαιωματα...

δες και στην Πολεοδομια, μηπως εχουν κανει τροποποιηση στα τοπογραφικα...

 

Αρχικά στην πολεοδομία δεν υπάρχει κάποια τροποποίηση δείχνει  το μεγάλο οικόπεδο και στο τοπογραφικό και στο διάγραμμα δόμησης.

Τώρα σχετικά με το συμβόλαιο έγινε αρχικά σύσταση καθέτων και αγοραπωλησία της καθέτου (οικόπεδο που με ενδιαφέρει) και μετά έγινε αυτούσια διανομή ακινήτων (δυστυχώς έχω μόνο το τοπογραφικό αυτού του συμβολαίου και όχι το ίδιο το συμβόλαιο). Την άδεια δόμησης δεν την αναφέρει πουθενά σε αυτά που έχω! θα προσπαθήσω να βρω και το συμβόλαιο της διανομής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!! 

Έχω περίπτωση αδείας που εχει εκδοθεί το 1998 με οικόπεδο 500τμ. Σήμερα κατόπιν αποτύπωσης προκύπτει 800τμ.

Η θέση του κτιρίου είναι στην προβλεπόμενη.

Θεωρείτε ότι αυτή η αναντιστοιχία του οικοπέδου,  με επηρεάζει στην τακτοποίηση ?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται διερεύνηση. Ιδιοκτησιακό είναι το ζήτημα. Υπάρχουν κάποια σταθερά από το τοπογραφικό της άδειας, ώστε να το αντιπαραβάλεις με την  υφιστάμενη κατάσταση να δεις προς τα που μεγάλωσε το οικόπεδο;

Υποθέτω ότι από έρευνα τίτλων που έκανες δεν προκύπτει κάποια αγορά γειτονικού και τοις πράγμασι συνένωση ως όμορα ίδιου ιδιοκτήτη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ταύτιση. Στο περίγραμμα από τις 3 πλευρές γενικά έχουμε μικρές διαφορές .Ουσιαστικά,  είναι σαν να έχει προστεθεί ένα τμήμα στο οικόπεδο από την 4η πλευρά, το οποίο απότι μου είπε ο ιδιοκτήτης έτσι ήταν εξ'αρχής, και δεν γνωρίζει γιατί δεν το έδειξε ο μηχανικός στην άδεια!

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα,

Σε υπάρχουσα ισόγεια πετρόκτιστη κατοικία εκδόθηκε άδεια  προσθήκης ορόφου (Ο.Α 1990). Μόνο που τελικά κατεδαφίστηκε η ισόγεια κατοικία και ανεγέρθηκε εξ αρχής ισόγειο και όροφος (ο όροφος όπως η σχετική άδεια). Επι του νέου ισογείου οι διαφοροποιήσεις σε σχέση με την πρωήν  κατάσταση είναι σε επίπεδο κάτοψης ελάχιστες αλλά επί του ουσίας έχει διαφοροποιηθεί σε όψεις, τρόπο κατασκευής κτλ. Πώς θα το αντιμετωπίζατε όσο αναφορά την τακτοποίησή του με τον Νόμο περί Αυθαιρέτων; Θα προκρίνατε την λύση έκδοσης Ο.Α?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, teosan said:

Θα προκρίνατε την λύση έκδοσης Ο.Α?

Αν γίνεται να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης με πληρωμή παραβόλου τότε ναι, διότι όλα τα άλλα θα είναι ημίμετρα. Αν το πας με υπαγωγή το πρόστιμο θα είναι τεράστιο.

 

1 ώρα πριν, eleni_civil said:

Έχω κάνει ταύτιση. Στο περίγραμμα από τις 3 πλευρές γενικά έχουμε μικρές διαφορές .Ουσιαστικά,  είναι σαν να έχει προστεθεί ένα τμήμα στο οικόπεδο από την 4η πλευρά, το οποίο απίτι μου είπε ο ιδιοκτήτης έτσι ήταν εξ'αρχής, και δεν γνωρίζει γιατί δεν το έδειξε ο μηχανικός στην άδεια!

Το οικόπεδο το είχε με τίτλο ή επικαλείται χρησικτησία;  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Kαλησπέρα  

Έχω ένα χωράφι εκτός σχεδίου ,  ακριβώς στα όρια οικισμού οριοθετημένου  με απόφαση Νομάρχη το 1986 . Πριν την οριοθέτηση με ΦΕΚ πως μπορούσαμε να πούμε αν είναι εντός ή εκτός των οικισμών ;  έχω μια τέτοια περίπτωση για τακτοποίηση αυθαιρεσιών που έχει βγει Ο.Α το 1978  και το έδειχνε σαν εντός , υπάρχει περίπτωση το 1978 να ήταν εντός και το 1986 να ήταν πλέον εκτός ; 

(από συγχώνευση)

δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα για την ερώτηση μου . έχω μια περίπτωση ενός αυθαιρέτου εκτός σχεδίου  όπου το αγροτεμάχιο  είναι 6,5 στρέμματα  άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο και η θέση του είναι 5-10 μέτρα από το όριο του οικισμού  σύμφωνα με την οριοθέτηση του οικισμού με ΦΕΚ το 1986 .Το θέμα είναι ότι βγήκε οικοδομική αδεία του 1978 δείχνοντας το γήπεδο εντός και έγιναν κάτι πρόσθετα κτίσματα στην δεκαετία του 90-2000 . Εγώ τώρα τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ; Θεωρώ σαν ψευδές το τοπογραφικό και ότι παράβαση υπάρχει εκτός Ο.Α την μελετάω θεωρώντας  ότι δεν έχει άδεια  ή επειδή είναι άρτιο κατά παρέκκλιση μπορώ να θεωρήσω ότι έχει άδεια και να υπολογίσω  αναλόγως τα πρόστιμα

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το 1978 ο οικισμός θα ήταν προ 23. Το 1986 επεκτάθηκε. Περιέλαβε και τμήμα του προ 23 οικισμού.  Από κει και πέρα για λεπτομερή αναζήτηση θα συντάξεις τοπογραφικό διάγραμμα και θα δεις ακριβώς τη θέση του γηπέδου/οικοπέδου. Θα πάρεις και φάκελο άδειας από την Πολεοδομία για να έχεις πλήρη στοιχεία της Ο.Α. Μην πας μόνο με όσα σου δίνει ο ιδιοκτήτης. Επιπλέον, δες και το τοπογραφικό τίτλου. Ίσως και από εκεί μπορεί να αλιεύσεις χρήσιμη πληροφορία για την τότε θέση του. Αν στο τέλος διαπιστώσεις ότι η το γήπεδο ήταν μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο παρά τα αντιθέτως αναγραφόμενα στα έγγραφα της Ο.Α, τότε σύμφωνα με το παράρτημα Α βάζεις χωρίς Ο.Α για τον υπολογισμό προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.