Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Διαβάζεις άρθρο 96 και 128 του νέου νόμου (ν. 4759/20). Εκεί αναφέρονται οι εξαιρέσεις για νέες υπαγωγές κατηγορίας 5. Ενδεικτικά αναφέρω, αυθαίρετες κατασκευές έως 50 τμ ανεξαρτήτως ποσοστού υπέρβασης υπάγονται κατηγορία 4, ακίνητα από πλειστηριασμό κλπ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2021 at 10:30 ΜΜ, anavatis said:

καλησπέρα. με την ταυτότητα κτηρίου έχει ανοίξει πάλι η δυνατότητα υπαγωγής για τα αυθαίρετα της κατηγορίας 5? 

έχω μια δήλωση αυθαιρέτου κατηγορίας 5,  η οποία από Μάιο 2019 δεν προχώρησε και έμεινε σε αρχική υποβολή, πληρώθηκε δηλαδή παράβολο 250€ και ανταποδοτικό τεε, (για να εξασφαλιστεί έκπτωση 10%  που ίσχυε τότε) αλλά δεν προχώρησε από τον ιδιοκτήτη. αυτή η δήλωση μπορεί να συνεχιστεί ή όχι ? αν όχι το παράβολο που πληρώθηκε θα χαθεί?

διαβάζοντας το άρθρο 128 αναφέρεται σε ειδικές περιπτώσεις Κατηγορίας 5 του άρθρου 96 του ν. 4495/2017 (Α΄ 167). η παραπάνω δική μου περίπτωση δεν είναι σε αυτές τις κατηγορίες , εκτός αν ο ιδιοκτήτης τη δει σαν τη περίπτωση β.  ακίνητα που αποκτώνται κατόπιν κληρονομικής 
διαδοχής, εφόσον η αίτηση υπαγωγής υποβληθεί εντός 
ενός (1) έτους από την προθεσμία του άρθρου 1847 του 
Αστικού Κώδικα και το αργότερο μέχρι τις 31.12.2025,

Αν απλά θέλει να συνεχίσει την υπαγωγή δεν μπορεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/1/2021 at 8:29 ΠΜ, ppanag said:

@anavatis η πληρωμή του παραβόλου ισούται με υπαγωγή, συνεπώς η δήλωση μπορεί να συνεχιστεί κανονικά και μάλιστα θα πάρει και την έκπτωση του 10% μη σου πω και του 20% αν έχετε επιλέξει εφ' άπαξ καταβολή του υπολοίπου.

Καλησπέρα. είδα μια αρνητική ψήφο στην εν λόγω απάντηση. Γιατί δεν ισχύει αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος? υπάρχει κάποια άλλη γνώμη?

 

Η ερώτησή μου ήταν: "έχω μια δήλωση αυθαιρέτου κατηγορίας 5,  η οποία από Μάιο 2019 δεν προχώρησε και έμεινε σε αρχική υποβολή, πληρώθηκε δηλαδή παράβολο 250€ και ανταποδοτικό τεε, (για να εξασφαλιστεί έκπτωση 10%  που ίσχυε τότε) αλλά δεν προχώρησε από τον ιδιοκτήτη. αυτή η δήλωση μπορεί να συνεχιστεί ή όχι ? αν όχι το παράβολο που πληρώθηκε θα χαθεί?"

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, anavatis said:

... αρχική υποβολή, πληρώθηκε δηλαδή παράβολο 250€ και ανταποδοτικό τεε, ......

...αυτή η δήλωση μπορεί να συνεχιστεί ή όχι ?...

μπορεί.

Και μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου σε μισό λεπτό αρκεί να πατήσεις το κουμπάκι υπαγωγή. (και να συμπληρώσεις ότι σου γράψει ότι δεν έχεις βάλει ακόμα πχ Τεχνική Έκθεση)

 

Υ.Γ.

Για την τεχνική έκθεση αν δεν έχεις βάλει κείμενο ακόμα και θες να τσεκάρεις, απλά γράψε στην τεχνική Έκθεση μια σκέτη φράση "Τεχνική Έκθεση" και το συμπληρώνεις άλλη μέρα που θα τα έχεις έτοιμα.

 

Υ.Γ. 02

σχετικά με την φήμη και δεν είναι σωστό να σχολιάζουμε ή να ρωτάμε για αυτό στο δημόσιο φόρουμ, αλλά είναι και λαθεμένο να κρίνουμε μια απάντηση απο τη φήμη +-

(δεν είναι παρατήρηση αυτό, απλά άποψη)

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Νομίζω ότι ήταν καλό να διεκρινιστεί, π.χ. εγώ που είμαι ο άμεσα ενδιαφερόμενος μετά από μέρες που κοιτώ την απάντηση μου μένει μια απορία. τώρα επομένως διευκρινίστηκε ότι γίνεται.

το ερώτημα τέθηκε γιατί , το μόνο που έγινε είναι καταχώρηση δήλωσης και πληρωμή παραβόλου για να κατοχυρωθεί το τότε ποσοστό έκπτωσης λόγω εμπρόθεσμης υποβολής. δεν λήφθηκε καμιά αμοιβή μηχανικού. Τώρα θέλει να προχωρήσει. 

πρέπει αρχικά να ενημερωθεί ο πελάτης ότι γίνεται να προχωρήσει η δήλωση.

για την μετάβαση στην υπαγωγή απαιτείται η υπεύθυνη δήλωση του πελάτη (εκεί συμπληρώνονται τα τ.μ. των υπερβάσεων και προφανώς απαιτείται αποτύπωση, κτλ). θα ήταν λοιπόν λογικό πριν κάνει κανείς οτιδήποτε κατ' αρχήν να απαντήσει αν γίνεται ή όχι...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα Συνάδελφοι αντιμετωπίζω της εξής περίπτωση.

Σε τριώροφη οικοδομή με σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών 1. ισόγειος όροφος 2. 1ος όροφος, (ο τρίτος όροφος είναι κατάσκευη στο δώμα και ανοίκει στους εξαδιαιρετου κοινόχρηστους) παρατήρησα ότι η σύγκριση του υφιστάμενου με αυτό στην άδεια δεν έχει κανένα κοινό σημείο συνεπώς θα εφαρμοστεί η περίπτωση του παραρτήματος Α ότι δεν υπάρχει ΟΑ.

το ερώτημα μα μου είναι πως θα χαρακτηρίσω τις αυθαιρεσίες δλδ:

Στη μια ΟΙ που είναι όλος ο ισόγειος όροφος επιφάνειας 135.00 τμ θα χαρακτηριστεί σαν υπέρβαση δόμησης?

Στην άλλη ΟΙ που είναι όλος ο 1 ος όροφος επιφάνειας 123.00 τμ θα χαρακτηριστεί σαν υπέρβαση δόμησης?

Στους κοινόχρηστους χώρους

στο δώμα έχω μια αυθαίρετη κατασκευή 25 τμ, την βάζω σαν υπέρβαση δόμησης?

Στον ακάλυπτο όπου έχει κλειστεί το κάτω μέρος του μπαλκονιού και έχει γίνει αποθήκη θεωρείται ΥΔ η ΥΚ?

Άλλη μια αποθήκη που έχω στον ακάλυπτο θεωρείται ΥΔ η ΥΚ?

Για όλες αυτές τις αυθαιρεσίες θα πρέπει να κάνω συνολικά 3 δηλώσεις (2 ΟΙ και κοινόχρηστα).

ευχαριστώ

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2018 at 6:35 ΜΜ, tetris said:

Αν υπάρχει σύσταση καθέτων, εξετάζεις την κάθε κάθετη ξεχωριστά

Αν όχι, συνολικά, ανεξαρτήτως ποσοστών εξ αδιαιρέτου. Στην περίπτωση αυτή, συγκύριοι των κτισμάτων είναι όλοι (κατά το ποσοστό του καθενός)

εάν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα τη γνώμη σας.

Τακτοποιώ αυθαίρετες κατασκευές σε ακίνητο εντός οικισμού στο οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για διώροφο. Κατά την έκδοση της αδείας αναφέρεται υφιστάμενο ισόγειο κτίσμα προ του 1955.

Το διώροφο έχει ανεγερθεί σε άλλη θέση από την προβλεπόμενη χωρίς κανένα σημείο επαφής σε σχέση με την προβλεπόμενη θέση του από την οικοδομική άδεια (επομένως σύμφωνα με τις διατάξεις του παραρτήματος δεν θα γίνει χρήση της οικ.αδείας για  την σύνταξη της δήλωσης).

Ωστόσο, εφόσον ταυτόχρονα υπάρχει κτίσμα προ του 1955 , σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο παράρτημα, μπορεί να θεωρηθεί ότι υπάρχει οικοδομική άδεια στο ακίνητο, επομένως συντάσσω δήλωση με ύπαρξη οικ. αδείας.

Το διώροφο έχει τοποθετηθεί σε θέση με παραβίαση δ σύμφωνα με τα τότε (και τώρα)  ισχύοντα. Θα συντάσσατε φύλλο καταγραφής για την παραβίαση δ του τμήματος διωρόφου ή θα θεωρούσατε ότι εφόσον είναι κτίσμα χωρίς άδεια δεν ελέγχονται πλάγιες αποστάσεις;

Θεωρείτε σκόπιμο να συνταχθεί η δήλωση χωρίς οικοδομική άδεια (άρα και χωρίς έλεγχο πλαγίων δ) και να τακτοποιηθεί το προϋφιστάμενο ισόγειο ως κτίσμα προ του 1975;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,το τμήμα που παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις δηλώνεται σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής, για να λάβει και τον αντίστοιχο συντελεστή παραβίασης,ανεξαρτήτως του αν ανήκει σε κτίριο με οικοδομική άδεια ή όχι.

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα,αν αποδεδειγμένα υπάρχει ακόμη το κτίσμα που προϋφίσταται του '55,αυτό θεωρείται νομίμως υφιστάμενο και δεν έχεις λόγο να το δηλώσεις ως Κατηγορία 1,χάνοντας αφενός τον ευεργετικό συντελεστή του παραρτήματος (Οικοδομική άδεια="Ναι"),αφετέρου βγάζοντας τη δήλωση Κατ.5 (εκτός εάν είσαι στις εξαιρέσεις της Κατ.5).

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.