Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Η Υδομ δεν δίνει τέτοιου τύπου βεβαιώσεις του στυλ 'πείτε μου γραπτώς αν αυτό επιτρέπεται' απλά θα σε παραπέμψει στην σχετική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, akis73 said:

Η Υδομ δεν δίνει τέτοιου τύπου βεβαιώσεις του στυλ 'πείτε μου γραπτώς αν αυτό επιτρέπεται' απλά θα σε παραπέμψει στην σχετική νομοθεσία.

Γιατι να μην δώσει? Θα κάνω αίτημα και θα λέω >> Παρακαλώ να μου γνωρίσετε αν η εργασία επισκεύης στέγης (αλλαγή κεραμιδιών) απαιτεί την εκ μέρους σας  χορήγηση οικοδ. άδειας?"    

Ειναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν.... 

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μια σκέψη για τις εργασίες του αρθ-30 και τις περιοχές που θέλουν ΣΑ.
Οι ειδικές διατάξεις λένε ότι θέλει ΣΑ, όχι και άδεια. Αν μείνεις μόνο στην φράση, ακριβώς όπως την διατύπωσαν, τυπικά περνάς από ΣΑ (για αυτά που είναι αρμόδιο να κρίνει) και σταματάς εκεί. Δεν βγάζεις και άδεια. Επίσης οι αδειοδοτήσεις τους έχουν να κάνουν με την τελική τους μορφή. Αν δεν τροποποιήσεις την μορφή του κτιρίου, δεν έχουν αντικείμενο και δεν υπάρχει απαίτηση να περάσεις από αυτούς.
Στην λογική που αν δεν αλλάζουν οι όψεις, στις άδειες (και το αναφέρεις στην Τ/Ε) δεν περνάς από ΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2018 at 1:29 ΜΜ, jedi.Yannis said:

Κάνω μια σκέψη για τις εργασίες του αρθ-30 και τις περιοχές που θέλουν ΣΑ.
Οι ειδικές διατάξεις λένε ότι θέλει ΣΑ, όχι και άδεια. Αν μείνεις μόνο στην φράση, ακριβώς όπως την διατύπωσαν, τυπικά περνάς από ΣΑ (για αυτά που είναι αρμόδιο να κρίνει) και σταματάς εκεί. Δεν βγάζεις και άδεια. Επίσης οι αδειοδοτήσεις τους έχουν να κάνουν με την τελική τους μορφή. Αν δεν τροποποιήσεις την μορφή του κτιρίου, δεν έχουν αντικείμενο και δεν υπάρχει απαίτηση να περάσεις από αυτούς.
Στην λογική που αν δεν αλλάζουν οι όψεις, στις άδειες (και το αναφέρεις στην Τ/Ε) δεν περνάς από ΣΑ.

Αν σταματάς εκεί ... ποιος θα είναι ο υπεύθυνος ή ποιος θα ελέγξει αν εφαρμόστηκαν όσα εγκρίθηκαν 

Link to comment
Share on other sites

Σε κατασκευές στεγάστρων για μαγαζιά και εστιατόρια στην περιοχή που δουλεύω, περνάνε ΣΑ για την μορφή και εγκρίνονται από τον ΟΤΑ, για να κατασκευαστούν όπως τα ενέκρινε το ΣΑ (και παλιότερα ΕΠΑΕ και δήμος αντίστοιχα). Ο έλεγχος περιοριζόταν στο τι θα κατασκευαστεί, αποκλειστικά από το ΣΑ. Η τελική άδεια από τον δήμο, αφορούσε την παραχώρηση του χώρου.
Η πολεοδομία, τι ακριβώς θα ελέγξει; Αν πέρασες από ΣΑ; Σε αρκετές περιπτώσεις ΕΕΜΚ, δεν υπάρχει επίβλεψη. Σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν θα προκύψει επιπλέον έλεγχος,όχι επειδή δεν μπορούμε να ελέγξουμε, αλλά επειδή δεν υπάρχει στην διαδικασία.
Πάντως μόνο σκέψη κάνω για το μέλλον - ή ακόμα το σκέφτομαι, αν η υποχρέωση της ΕΕΜΚ, έγκειται στο αρθ-4 παρ.2ιδ του ΝΟΚ, που μπορεί να είναι ακόμα σε ισχύ, παρόλο που δεν συμφωνεί με το αρθ-29 του ν.4495/17 (παράλειψη ίσως;)
Με την ηλεκτρονική διαδικασία είναι πιο βολικό να το πάω με ΕΕΜΚ, καθώς θα γλυτώσω την έντυπη έγκριση αν πήγαινα με αρθ-30.

Θα μπορούσε να υπάρχει σκέτη έγκριση ΣΑ, μέσα στην πλατφόρμα του ΤΕΕ, ή να επαναφέρουν την σχετικό εδάφιο του ΝΟΚ για εργασίες σε όψεις σε παραδοσιακούς οικισμούς με ΕΕΜΚ, που το είχαν στον ΝΟΚ και να είναι σαφές.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω καμιά ΕΠΑΕ ή Σ.Α που έκανε ή να  δικαιούται να κάνει έλεγχο σε μελέτες του ΟΤΑ 

γιατί ο έλεγχος για αυτές τις περιπτώσεις ΟΤΑ γίνεται από την Τ.Υ του Δήμου

Αντίστοιχα για τις Ε.Ε.Μ.Κ από τον καιρό (2003) της Βάσως που πρωτοεκδόθηκαν προβλέπονταν πάντα ο έλεγχος  από το τμήμα αυθαιρέτων των ΥΔΟΜ 

Τώρα με τον 4495 νομίζω ότι ναι μεν  δεν προβλέπεται  έλεγχος από αυτό το τμήμα αυθαιρέτων (που πλέον καταργείται και οι αρμοδιότητες μεταβιβάζονται στα Παρατηρητήρια)  αλλά είναι σαφέστατο ότι προβλέπεται να γίνεται έλεγχος στο 30% των εκδοθέντων Ε.Ε.Μ.Κ 

οπότε κρίνω ότι πρέπει να εκδώσεις κάποια άδεια

 

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολή μου στους προβληματισμούς και των δύο παραπάνω, μαζί με την καλημέρα μου, στο συνημμένο ...

Υ.Γ. Αλήθεια Βασίλη πως προκύπτει ότι δεν δικαιούται το ΣΑ σε έλεγχο μελετών ΟΤΑ ; Ειδικά αυτοί είναι που έχουν βγάλει τα μάτια των προστατευόμενων χώρων σε όλη την Ελλάδα.

ΥΔΟΜ και ΣΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε καλησπέρα

Δεν έχω χρόνο να τη ξαναδιαβάσω αλλά από ότι θυμάμαι αναφέρει ότι το Σ.Α μπορεί να κάνει επί τόπου αυτοψία πριν την  έγκριση

και όχι να την ελέγξει μετά την αποπεράτωση.

ίσως να κάνω και λάθος όμως

Γενικά πάντως σε αυτό που ρωτάει ο συν/φος ήδη κάπου το απάντησες με προηγούμενο μήνυμά σου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.