Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Καλησπέρα συναδελφοι

Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως αντιμετωπίζεται το θέμα κατασκευης περγκολασ 35,00μ2 (Κάτω των 50μ2 )σε κατοικία νομίμως υφιστάμενη.

Κανετε υπαγωγή στον ν4495;

λαμβάνεται υπόψη ως νόμιμη διότι για την κατασκευή της δεν απαιτείται αδεια;

Πρέπει και σε αυτή την περίπτωση το οικόπεδο να είναι οικοδομήσιμο για την εφορμογη έργασιων που περιγράφονται στο άρθρο 30 του ν.4495 όπως αναφέρεται και στα δικαιολογητικά της ΕΕΔΜΚ;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Η κατασκευή μεταλλικής κυκλικής σκάλας σε εξωτερικό χώρο που να οδηγεί από το ισόγειο στο δώμα θεωρείτε ότι χρειάζεται άδεια ή ισχύει η παρ. ιδ, του άρθρου 30, του Ν.4495/2017;

Επίσης θα ήθελα μια άποψη για το αν θα το υπολογίζατε στην κάλυψη. Δεν είναι κλειστός ή στεγασμένος χώρος, ωστόσο δεν αναφέρεται και στις περιπτώσεις που δεν προσμετράνε στην κάλυψη.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το ιδ αναφέρεται σε κατασκευές επί εδάφους και οι σκάλες που λέει, οδηγούν από αναβαθμό σε αναβαθμό, σε κεκλιμένο οικόπεδο.
Στην κάλυψη μετράνε και άλλα πράγματα εκτός από κλειστούς χώρους. Αν η σκάλα σου δεν είναι σε αυτά που δεν μετράνε (πχ σκάλα κινδύνου σε οικόπεδο με εξαντλημένο συντελεστή) τότε μετράει.

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2019 at 4:11 ΜΜ, jedi.Yannis said:

Κατασκευή ανελκυστήρα είναι ΕΕΜΚ άρθ-29 παρ.2 στ.

@jedi.Yannis καλημέρα

Δεν ξέρω αν η εν λόγω απάντηση σου αφορούσε το ερώτημά μου (δεν ανέφερα ανελκυστήρα..) αν αφορούσε ευχαριστώ για το χρόνο σου..
Για να γίνω ποιο σαφής δείχνω ξανά σε προοπτικό με λεπτομέρειες τι εννοώ..
Αφορά ένα χώρο που θα κλείσει με γυψοσανίδα για να μπαίνει κάπου ο χρήστης του καταστήματος το χειμώνα ..
Παραδείγματος χάριν: πώς έχουν σε ξυλουργεία ή γκαράζ ένα μικρό χώρο για το γραφείο τους αλλά συνήθως εργάζονται στο υπόλοιπο χώρο ..ή σε πλυντήρια αυτοκινήτων (στεγασμένα ) . Το γαλάζιο ίχνος αφορά την τζαμαρία αλλά δεν την δείχνω όλη γιατί θα κρύβει το εσωτερικό..
Το εν λόγω θα γίνει γραφείο λογιστή κατά τα λεγόμενα..(νέος γιος του ιδιοκτήτη που μένουν στον επάνω όροφο - κλασικές κατοικίες χωριού.. με μεγάλο κατάστημα στο ισόγειο/ενίοτε αποθήκη για το Τρακτέρ (στην περίπτωσή μας κατά την άδεια  ισόγειο κατάστημα), και από πάνω το σπίτι/διαμέρισμα)
Εμένα μου μοιάζει ότι είναι διασκευή  άρα ΔΕΝ θέλει ΕΕΜΚ.
Το ΙΚΑ με απασχολεί διότι θα το κάνουν μόνοι τους απ ότι κατάλαβα (ο συνταξιούχος πατέρας )
Και έχουν ρωτήσει την γνώμη μου.

Αν θα ήθελες να μου (ξανα) απαντήσεις. Ευχαριστώ.

image.thumb.png.54a29b831869ffe563e1caeb9824390e.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα ότι λες "ΔΕΝ περιλαμβάνεται ανελκυστήρας". Αυτό που δείχνεις είναι διαρύθμιση. Δεν χρειάζεσαι πίνακες και καταστάσεις ΙΚΑ, από πλευράς απαιτήσεων για εργασίες που θέλουν άδεια.
Μόνο άμα απασχολήσεις εργάτη και το πας με το μεροκάματό του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους, 

Σε διαμέρισμα 7ου ορόφου, σε πολυκατοικια του 1953(!) θέλει ο ιδιοκτήτης να αφαιρεσεί το μωσαϊκό σε επιφάνεια περίπου 20 τ.μ. ώστε να αλλαχθεί η υδραυλική εγκατάσταση του. 

Στην περίπτωση αυτή θα χρησιμοποιηθει μεγάλο κομπρεσέρ, επομένως θα υπαρχει και αρκετός θόρυβος... 

Μπορει/Πρέπει να βγει κάποιου είδους άδεια ώστε να καλύπτει την συγκεκριμένη εργασία?

Τι γίνεται σε περίπτωση που γίνει κάποια καταγγελία? 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος που θα κάνεις με τις εργασίες δεν είναι αντικείμενο της πολεοδομίας. Η αστυνομία δεν έχει ενημερωθεί ακόμα πώς να χειρίζεται βέβαια τις εργασίες του αρθ-30 (τουλάχιστον στην περιοχή μου). Καλό είναι να συνεννοηθείς με τα γειτονικά διαμερίσματα, και κυρίως με τον από κάτω, ποιες ώρες βολεύουν αυτούς να κάνεις εργασίες. Αν δεν τα βρείτε, δουλεύεις 8:30-14:15 και έχεις μερικούς καφέδες να κερνάς τους αστυνόμους που θα πηγαίνουν και θα έρχονται τσάμπα. (Και άδεια να είχες, οι καταγγελίες θα γίνονταν. Σε δικό μου, η αστυνομία ερχόταν κάθε μία - μιάμιση ώρα για 2-3 μέρες).

Μήπως να κατέθετες μια έκθεση στην αστυνομία, να την ενημερώσεις για τις εργασίες;

Υ.Γ. Τα υδραυλικά θα είναι μέσα σε τσιμέντο κάτω από το πάτωμά σου. Γιατί δεν τα κάνει φανερά, σε κάποια στάθμη που να μην εμποδίζει και να τα κρύψει με μια σκοτία (ψηλά) ή με ένα σοβατεπί (χαμηλά), και να είναι και επισκέψιμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το μεγάλο κομπρεσέρ το φοβάμαι για κτίσματα που δεν είναι προς κατεδάφιση.... Οι δονήσεις μεταφέρονται σε μεγάλη απόσταση με άγνωστες συνέπειες....

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω έχουν σκοπό να χτυπάνε το μάρμαρο σχεδόν οριζόντια και να ξεκολάει, χωρίς πολλά χτυπήματα, αλλά για την λάσπη από κάτω που είναι βυθισμένες οι παλιές σωλήνες... θα σκεφτόμουν και το ενδεχόμενο να είναι πολύ λεπτή πλάκα σε μερικά σημεία, τόσο παλιό κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξερω τι θα βρούμε από κάτω... Θα μιλήσω και με τον υδραυλικό ξανά.

Παντως, για το αρχικό μου ερώτημα από ότι κατάλαβα, δεν υπάρχει κάποιου είδους άδεια ωστε να με καλύπτει, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.