Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Συναδελφοι επειδη δεν εχω ασχοληθει καιρο, για κατασκευη περγκολας κατω απο 50 τ.μ. που δεν χρειαζεται εγκριση εργ. μικρ. κλιμακας

κοινοποιουμε κατι σε υδομ ή αστυνομια?

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2020 at 10:43 ΜΜ, Pavlos33 said:

Πολύ σωστά. Το πρώτο που ελέγχουμε είναι, διότι δεν επιτρέπεται η κατασκευή περίφραξης σε απόσταση μικρότερη των 500 μ από την ακτή (Ν. 1337/83) στα εκτός σχεδίου γήπεδα, κάτι για το οποίο  δηλώνουμε υπευθύνως.

Μη κύρια τουριστικά καταλύματα (επαύλεις,διαμερίσματα κτλ) με σήμα ΕΟΤ επιτρέπέται? Διοτι στο ΠΔ 236/84 αναφέρει Τουριστικές-Ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους σας, 

Θα ήθελα να κάνω με την σειρά μου μια ερώτηση στο πολύ βοηθητικό σας φόρουμ. Είναι εξαιρετικό που υπάρχει! 

Θέλω να μάθω αν στο Άρθρο 30 του εν λόγω νόμου προκύπτει και η επισκευή ραμπας υπογείου γκαράζ χωρίς άδεια μικρής κλίμακας. 

Δεν θα αλλάξει κάτι στην υπάρχουσα κατάσταση της εισόδου του γκαράζ  αλλά θα στρωθεί τσιμέντο για πιο ομαλη κλίση καθώς είναι πολύ απότομη. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις οποίες απαντήσεις σας. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το άρθρο 30 προφανώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην περιπτωση επεμβάσεων σε κτίριο ή ακάλυπτο ιδιοκτησίας που δεν εχει τακτοποιηθει, εφοσον γενικότερα οι εργασίες του άρθρου 30 ανεξάρτητα του ποτέ έγιναν δε θεωρούνται αυθαίρετες.

1. Ωστόσο σε κτίριο που έχει τακτοποιηθεί κατηγοριας 5 επιτρεπονται και  οι εργασίες του άρθρου 30 χωρίς ενημέρωση ή πρέπει να γίνονται εκεί μονο οι εργασίες του άρθρου 107 με την διαδικασία που προβλέπει το άρθρο 107;...

2. Για κτίριο που περνάει από συμβούλιο αρχιτεκτονικής εφαρμόζεται το άρθρο 30,  με την υποχρέωση του ιδιοκτήτη να έχει εξασφαλίσει την έγκριση από το ΣΑ ή δεν εφαρμόζεται καθόλου...ξέρει κάποιος συναδελφος;

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες που ορίζονται στο άρθρο 30 μπορούν να εκτελούνται σε οποιοδήποτε ακίνητο χωρίς έκδοση άδειας και δεν θεωρούνται αυθαίρετες. Η ύπαρξη αυθαιρέτου κατηγορίας 5 δεν επηρεάζει κάπως. Εξαίρεση αποτελούν περιπτώσεις κτιρίων για τα οποία απαιτούνται άλλες εγκρίσεις πχ σε παραδοσιακούς οικισμούς οπότε για τις εργασίες αυτές εξακολουθεί να μην απαιτείται άδεια αλλά απαιτείται η έγκριση των αρμόδιων επιτροπών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, danaikaterina said:

Οι εργασίες που ορίζονται στο άρθρο 30 μπορούν να εκτελούνται σε οποιοδήποτε ακίνητο χωρίς έκδοση άδειας και δεν θεωρούνται αυθαίρετες. Η ύπαρξη αυθαιρέτου κατηγορίας 5 δεν επηρεάζει κάπως. Εξαίρεση αποτελούν περιπτώσεις κτιρίων για τα οποία απαιτούνται άλλες εγκρίσεις πχ σε παραδοσιακούς οικισμούς οπότε για τις εργασίες αυτές εξακολουθεί να μην απαιτείται άδεια αλλά απαιτείται η έγκριση των αρμόδιων επιτροπών.

Πολύ σωστά 

σχετικό αυτό 6ΧΥΑ4653Π8-ΛΔΧ 25-5-2020 .pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συμφωνα με οσα γραφεις .....

ανηκει στην παρ. 4 εδ. γ

"κατεδαφιση ή αποκατασταση κατασκευων..." του αρθρου 29

και αν σου ζητησει στοιχεια για "αποβλητα"

να τους πεις θα τα βαλει κολονακια στον ακαλυπτο να παιζει...μπακοτερμα

[κι αυτος ....ου πατριωτ'ς...  δεν εφτιαχνε κανα καλο κοκορετσι...τι ασχολουνταν με κολονακια...]:-)

τις καλησπερες μου

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα,

Μετά από υπαγωγή στο Ν.4495/17 σε παραδοσιακό οικισμό μας ζητήθηκε από την αρχιτεκτονική επιτροπή εργασίες που αφορούν την τοποθέτηση επιχρισμάτων  σε τοιχία από τσιμεντόλιθους της περίφραξης. Για τις εργασίες δεν απαιτείται σκαλωσιά επομένως νομίζω ότι δεν απαιτείται οικοδομική αδεία μικρής κλίμακας. Σε συνομιλία που είχα με υπάλληλο της Πολεοδομίας μου είπε αν δεν απαιτείται αδεία πρέπει να αναφερθεί στην τεχνική έκθεση .  Νομίζω ότι το ΑΡΘΡΟ 1 ΠΑΡ γ) του Ν.4495/17 με καλύπτει. Θα ήθελα την άποψη σας .

 

Ευχαριστώ πολύ εκ το προτέρων  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.