Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Εξέδωσα μια βεβαιωση αρθρου 30 αλλά οταν πατησα να εκδοθει ( να μου βγαλει το pdf δηλαδη ) δεν εγινε τιποτα.  Και τωρα την εχω εκδωσει αλλα δεν εχω τιποτα στα χέρια μου .  Ξερει κανεις πως μπορω να την βρω και να την τυπωσω ????  ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στο  e-άδειες " με τους κωδικούς σου και μετά >>>>>"αναζήτηση πράξεων" (άνω αριστερά)

 

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου  βγαζει μονο μια εκτύπωση  τα στοιχεια της αιτησης και οχι την Πραξη ( με σφραγιδες κλπ ) .

Μπορει κανεις να παραθέσει καποια πραξη δικια του ?? Να δουμε πως ειναι ? Μήπως  αντι  για βεβαιωση αρθρου 30 ( η οποια βρισκεται  στις εγκρισεις)  πρεπει να εκδώσουμε  αδεια  " ΕΓΚΡΙΣΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ "  ?

Δυστυχως κάθε αρχή και δυσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από τα πιο απλά. Όποιος συνάδελφος έχει εκδώσει βεβαίωση άρθρου 30 και το επιθυμεί να βοηθήσει, ας την αναρτήσει εδώ (έχοντας σβήσει στοιχεία προσωπικού χαρακτήρα) για να δούμε τι περιέχει.

Για το ερώτημα περί νομιμότητας, το έχουμε συζητήσει και η μέχρι τώρα άποψη (μέχρι να διαψευστούμε) είναι ότι ο νόμος δεν αναφέρει τίποτα για νομιμότητα παρά μόνο για μη απαίτηση εγκρίσεων.

Link to comment
Share on other sites

"Ο κάτωθι υπογράφων Μηχανικός βεβαιώνω ότι δεν απαιτούνται εγκρίσεις από φορείς ή συλλογικά όργανα για τις εργασίες .................................................. σε οριζόντιο ιδιοκτησία (...............................................) σε κτίριο επί της ανωτερω διεύθυνσης. Βεβαιώνεται επίσης ότι επιτρέπονται οι εργασίες επί του κτιρίου και ότι για τις εργασίες αυτές δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ ή άλλη άδεια."

 

Αυτό γράφω στην Τ.Ε. που ανεβάζω και μετά στέλνω πελάτη με το υδατογράφημα του συστήματος καθότι δεν βγαίνει "αδειόφυλλο" πράξης από το σύστημα

Edited by aidin
  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε συνάδελφε. 

Αν δηλαδή δεν γράψεις τίποτα στην Τ.Ε , το σύστημα τι ακριβώς εξάγει ως έντυπο;

Το πιο λογικό θα ήταν να εξάγεται τυποποιημένο κείμενο από το σύστημα με λεκτικό ίδιο με του νόμου (άρθρο 30). 

 

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα ζητάει να ανεβάσεις ανάθεση/ανάληψη και ΤΕ. Όταν οι καρτέλες με τα απαραίτητα συμπληρωθούν και πατήσεις υποβολή βγαίνει το κλασσικό κουμπί για στέλεχος αλλά όταν το πατάς προκύπτει κενή σελίδα. Στα αρχεία της αίτησης υπάρχουν με υδατογράφημα πλέον μόνο η ΤΕ και η ανάθεση/ανάληψη που ανέβασες...

 

53 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Ευχαριστούμε συνάδελφε. 

Αν δηλαδή δεν γράψεις τίποτα στην Τ.Ε , το σύστημα τι ακριβώς εξάγει ως έντυπο; ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ

Το πιο λογικό θα ήταν να εξάγεται τυποποιημένο κείμενο από το σύστημα με λεκτικό ίδιο με του νόμου (άρθρο 30). ΕΛΑ ΝΤΕ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Σε περίπτωση που απαιτούνται εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα γίνεται ενημέρωση φακέλου με τις παραπάνω εγκρίσεις."

Αν πρόκειται για τακτοποιημένο αυθαίρετο , ποιόν φάκελο θα ενημερώσουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.