Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Για εργασιες στο πλαισιο του Εξοικονομώ αλλαγή κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα και ηλιακός βάζουμε στις εργασίες του άρθρου 30 την περίπτωση ι) "εργασίες τοποθέτησης παθητικών ηλιακών συστημάτων ή αντικατάστασης εξωτερικών κουφωμάτων ή τοποθέτησης ή αντικατάστασης καμινάδων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων, χωρίς χρήση ικριωμάτων, στο πλαίσιο του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατοίκον»"

ή ξεχωριστά παρ ε και παρ θ για κάθε εργασία;

 

Επίσης πρακτικά τι θεωρείται αυτόνομο σύστημα θέρμανσης; 

και όταν βγάζω και μικρής κλίμακας και έχω και εργασίες άρθρου 30 αυτές μπορώ να τις συμπεριλάβω μέσα στη μικρής κλίμακας με τεχνική έκθεση ή θέλει δύο ξεχωριστές πράξεις από e-adeies;

Link to comment
Share on other sites

@chris

''όταν βγάζω και μικρής κλίμακας και έχω και εργασίες άρθρου 30 αυτές μπορώ να τις συμπεριλάβω μέσα στη μικρής κλίμακας με τεχνική έκθεση ή θέλει δύο ξεχωριστές πράξεις από e-adeies;''

Ναι θα βγάλεις μια ΕΕΔΜΚ όπου στην Τ.Ε θα αναφέρθεις και στις εργασίες του αρθ.30 που θα εκτελεσθούν. Στον προϋπολογισμό που απαιτείται για την ΕΕΔΜΚ μπορείς να μην συμπεριλάβεις τις εργασίες αυτές καθώς σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ζητείται αλλά κατα την απογραφή στο ΙΚΑ εννοείται θα τα συμπεριλάβεις όλα στον πιν.3. Πρόσεξε το ενδεχόμενο να απαιτούνται κάποιου τύπου εγκρίσεις για αυτές του αρθ.30.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, themoiko said:

@chris

''όταν βγάζω και μικρής κλίμακας και έχω και εργασίες άρθρου 30 αυτές μπορώ να τις συμπεριλάβω μέσα στη μικρής κλίμακας με τεχνική έκθεση ή θέλει δύο ξεχωριστές πράξεις από e-adeies;''

Ναι θα βγάλεις μια ΕΕΔΜΚ όπου στην Τ.Ε θα αναφέρθεις και στις εργασίες του αρθ.30 που θα εκτελεσθούν. Στον προϋπολογισμό που απαιτείται για την ΕΕΔΜΚ μπορείς να μην συμπεριλάβεις τις εργασίες αυτές καθώς σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ζητείται αλλά κατα την απογραφή στο ΙΚΑ εννοείται θα τα συμπεριλάβεις όλα στον πιν.3. Πρόσεξε το ενδεχόμενο να απαιτούνται κάποιου τύπου εγκρίσεις για αυτές του αρθ.30.

Αναφέρομαι σε φ/β σε στέγη, θερμοσίφωνα και κουφώματα . Νομίζω δεν απαιτείται κάποια έγκριση 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, chris said:

Αναφέρομαι σε φ/β σε στέγη, θερμοσίφωνα και κουφώματα . Νομίζω δεν απαιτείται κάποια έγκριση 

Όχι, εκτός αν είσαι σε περιοχή παραδοσιακού οικισμού ή ειδικών όρων δόμησης όπου οποιαδήποτε εργασία σε όψη θέλει θετική γνωμοδότηση της αρμόδιας υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Για τη βεβαίωση άρθρου 30 τί χρειάζεται να ανεβάσουμε ως έγγραφο για την Δήλωση ανάθεσης-ανάληψης διαχείρισης έργου  εφ' όσον πρόκειται για ανακαίνιση σε δική σου κατοικία; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ουσιαστικά αφορά μόνο το σκέλος "διαχείριση έργου" δηλαδή την έκδοση της βεβαίωσης από το Σύστημα e-adeies,οπότε μπορείς να ανεβάσεις έγγραφο που να λέει ότι είσαι η ίδια Αρχιτέκτων μηχανικός,μέλος του ΤΕΕ,με ΑΜ κλπκλπ και πρόκειται για το ακίνητο "......(περιγραφή)...." ιδιοκτησίας δικής σου.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Σε άρτιο και οικοδομήσιμο τεμάχιο, με ΟΑ για το κτίριο αλλά στέγη τακτοποιημένη με 4495/2017 στο δώμα (δεν το καλύπτει όλο) ο πελάτης θέλει να συντηρήσει (ξύσιμο/χρώμα) τα ξύλα της στέγης, ανήκει στην υποπαράγραφο 1στ του αθρ 30;
με επαναδιατύπωση και το τεμάχιο έχει πρόσωπο σε εθνικό δίκτυο μάλλον 2ων (δεν γνωρίζω πώς ορίζονται οι αριθμήσεις) αλλά το κτήριο απέχει τουλάχιστον 20 μέτρα από τον δρόμο. Διάβασα ότι χρειάζεται να πάρει έγκριση απο ΣΑ λόγω της γειτνιάσης με το εθνικό δίκτυο;(ας με παραπέμψει κάποιος σε κάποιον διευκρινιστικό νόμο για τα ΣΑ)

 

On 17/7/2021 at 11:59 ΠΜ, xarhs1990 said:

 οπότε αυτό που μας ενδιαφέρει για την τακτοποίηση του κτιρίου είναι μόνο οι αυθαιρεσίες που αφορούν αυτό σωστά?

Αν δεν βρήκες την απάντησή σου στο νήμα των αυθαιρέτων να σου πω ότι ξεκινάς με το αν έχουν γίνει συμβόλαια ή οχι για το κτήριο/α που εξετάζεις. Αν ναι και υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών τότε ναι σε ενδιαφέρει μόνο ότι περιλαμβάνεται εντός της Ο.Ι. Αν οχι τότε ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου είναι και ιδιοκτήτης σε ότι βρίσκεται εντός του. Και τότε τα τακτοποιείς ολα. Για όσες εργασίες δεν έχουν τμ πας με αναλυτικό και τα γράφεις όλα στην ΤΕ. Καλή αρχή!

Edited by Κων.Λαλ.
Επαναδιατυπωση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μια ξύλινη πέργκολα με κεραμίδια 15 τμ που έχει τακτοποιηθεί με το Ν.4495/2017 σε παραδοσιακό οικισμό και σε περιοχή που δεν χρειάζεται γνωμοδότηση επιτροπής αυθαιρέτων. Ο άνθρωπος θέλει να  αντικαταστήσει στο ίδιο ακριβώς άνοιγμα κάποια ξύλα που έχουν σαπίσει χωρίς χρήση ικριωμάτων . Θέλω να ξέρω αν μπορεί να προχωρήσει με βεβαίωση του άρθρου 30 και να είμαστε καλυμμένοι από τη στιγμή που η πέργκολα δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε διαστάσεις ούτε και τρόπο κατασκευής.  Τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα πρόκειται για εργασία που δεν απαιτείται ούτε οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν στην ηλεκτρονική βεβαίωση από το e adeies, αναγράφεται το εμβαδόν του ακινήτου στο οποίο θα γίνουν οι εργασίες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.