Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ΚΑΝΑ. Να υποθέσω λοιπόν πωςδεν έχει αλλάξει η λίστα των εργασιών του Άρθρου 30.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξε αυτό

ιβ) κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών με τις καπνοδόχους τους σε ακάλυπτους χώρους οικοπέδων ή γηπέδων, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει κτίριο με χρήση κατοικίας, καθώς και σε κτίριο που διαθέτει οικοδομική άδεια ή υφίσταται νόμιμα, εφόσον δε θίγονται τα φέροντα στοιχεία του κτιρίου με χρήση κατοικίας,

Ν 4546/2018 - ΦΕΚ 101Α/12-6-2018 (Άρθρο 34)  «και με την προϋπόθεση ότι αποτελούν ανεξάρτητες, μεμονωμένες κατοικίες με αυτοτελή φέροντα οργανισμό».

και ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΕ αυτό

Ν 4546/2018 - ΦΕΚ 101Α/12-6-2018 (Άρθρο 34)

 «ικ) Φωτοβολταϊκά συστήματα πάνω σε κτίρια και για ισχύ συστημάτων έως και 100kW.».

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα.

Στο παρον αρθρο, στο (γ) γινεται αναφορα για αντικατασταση κιγκλιδωματος. Αν υπαρχει περιφραξη απο συρματοπλεγμα και χρειαζεται να αντικατασταθει απο   καινουριο συρματοπλεγμα, καλυπτεται απο το αρθρο?

Επισης μπορει να γινει αντικατασταση του συρματοπλεγματος απο καγκελα χωρις απαιτηση αδειας?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για περιοχές που περνάνε ΣΑ, και αυτό πλέον εγκρίνει ηλεκτρονικά, τις εργασίες του αρθ-30, τις κάνουμε ΕΕΜΚ με δικαιολογητικά, όσα απαιτεί το ΣΑ μόνο; Ή κάνουμε έντυπη διαδικασία πάλι; Έχει κάνει κανείς;

#dadabook
Η επισκευή της περίφραξης δεν θέλει άδεια, καθώς μόνο οι επισκευές των κτιρίων θέλουν και η περίφραξη δεν είναι κτίριο. Επίσης δεν είναι στην λίστα της ΕΕΜΚ. Εκεί έχουν την αρχική τοποθέτηση της.
Αν πάλι την λάβεις σαν κτίριο, τότε επισκεύασε την όψη της χωρίς ικριώματα.

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες του άρθρου 30 επιτρέπονται μόνο όταν δεν υπάρχει ειδική διάταξη για το κτήριο ή την περιοχή.

Οπότε αν υπάρχει (έστω απαίτηση ΣΑ) τότε :

- Αν ανήκει στις εργασίες της παρ.2 του άρθρου 29 για τις ΕΕΔΜΚ τότε ακολουθείται η εκεί διαδικασία (μαζί και αυτή του ελέγχου του προϋπολογισμού).

- Αλλιώς θέλει κανονική άδεια της παρ.1 του ίδιου άρθρου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, υπέθεσα ότι θα είναι κάτι σαν το σχετικό εδάφιο στο ΝΟΚ, αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θέλω να σε ρωτήσω για τις εργασίες χωρίς άδεια ούτε και μικρής κλίμακας του αρθ 30 του Ν4495.

Θέλω να κάνω μερική επισκευή στέγης (να αντικαταστήσω κάποια κεραμίδια στη στέγη)

τι πρέπει να κάνω?  να το γνωστοποιήσω στην πολεοδομία και να μου δώσει κάποια βεβαίωση ?

δηλαδή αν έρθει η αστυνομία τι θα της πω?  

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δε θα πείς στην αστυνομία εφόσον εκτελέις εργασία για την οποία δεν αποτείται άδεια.

Αρκει να εκτελείς τετοια εργασία και οχι να εχεις στημένα τίποτε ικριώματα κλπ.

Απο και πέρα θέμα με το ΙΚΑ μπορεί να έχεις....

Και το ΙΚΑ καποιες φορές είναι χειρότερο απ την αστυνομία αρα μπορείς να κάνεις μια απογραφή!

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, laxanos said:

Τιποτα δε θα πείς στην αστυνομία εφόσον εκτελέις.....

κι αν ζητήσω απ τη πολεοδομία να μου δώσει μια βεβαίωση οτι η συγκεκριμένη εργασία (συντήρηση στέγης) δεν απαιτεί άδεια?

Θα μου την δώσει?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.