Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Για κτίρια που έχουν χαρακτηρισθεί ως διατηρητέα ισχύει λέτε το άρθρο ;
Συγκεκριμένα μιλάω για εξωτερικούς χρωματισμούς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 30

 Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας

 

1. Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια  ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας  για τις εξής εργασίες,

με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συν/φοι 

έχω ένα παλιό κτίσμα εντός αρχαιολογικής περιοχής 

και θέλω να το βάψω και να αλλάξω τα κεραμίδια 

Πηγαίνω

1. στο άρθρο 29 (παρ 2 όπου στο τέλος αναφέρεται)

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας απαιτείται και για την εκτέλεση εργασιών, αν τούτο προβλέπεται σε ειδικότερες διατάξεις, καθώς και για τη νομιμοποίηση οποιασδήποτε εργασίας που προϋποθέτει την έκδοση σχετικής διοικητικής πράξης

και 

2. στο άρθρο 30 (παρ 1 -την αναφέρει  και ο Δημήτρης  πιο πάνω αλλά την παραθέτω και πάλι για καλύτερη εποπτία) όπου αναφέρεται

1.             Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο:

ερώτημα:

έστω ότι από την αρχαιολογία παίρνω την έγκριση 

Τι άδεια θα βγάλω μετά?

1. Ε.Ε.Μ.Κ (για χρωματισμούς και αλλαγή κεραμιδιών - που υπόψη δεν αντιστοιχίζονται  ως εργασίες στις παραγράφους  α-β=γ-..λ-λα-λβ)

2. Ε.Ε.Μ.Κ (αναγράφοντας ως εργασίες τις εργασίες του άρθ 30 παρ γ και στ  -που όμως δεν υπάρχουν στο έντυπο της μικρής κλίμακας)

ή

3. κανονική άδεια δόμησης 

εγώ κρίνω ως ορθή την 2

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση

"ιστ) διάστρωση δαπέδου ακάλυπτου χώρου, με την προϋπόθεση ότι αυτή δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακάλυπτου χώρου"

Συμπεριλαμβάνεται και η σκυροδέτηση δαπέδου ακάλυπτου χώρου?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι ήθελα να ρωτησω για μια περίπτωση που μ έτυχε αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο ή γνωρίζει κάποιος να μ απαντήσει..

Πελάτισα μου ΄θέλει σε εκτός σχεδίου στον ακάλυπτο χώρο να κάνει μία υπερύψωση 0,50 μ τσιμεντόστρωση αυτής καθώς και πλακόστρωση της.Πιστέυετε μπορώ να ενταχθω στο αρ. 30

Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική
Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας
 
ή θα πρέπει να βγει κανονική άδεια δόμησης? Ο υπάλληλος της πολεοδομίας μου είπε ότι στην περίπωτση μου δεν ισχυει διοτι είναι μόνο για εντός σχεδίου από την στιγμή που μιλάει για υπολογισμο ακάλυπτου χώρου
διάστρωση δαπέδου ακάλυπτου χώρου, με την
προϋπόθεση ότι αυτή δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακά-
λυπτου χώρου
εσας ποια είναι η γνώμη σας???
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.