Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Didonis

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας

Recommended Posts

Το τελευταίο στρώμα του μωσαϊκού προς το σκυρόδεμα της πλάκας ΟΣ είναι ένα μέτρια χαλαρό γαρμπιλόδεμα. Κάπου εκεί μέσα είναι και οι σωλήνες.

Λόγω της χαλαρότερης αυτής σύνδεσης δεν θα μεταφέρονται και πολύ μεγάλοι κραδασμοί στην κατασκευή.

Δεν συζητάμε βέβαια για κομπρεσέρ αέρος, αλλά για ηλεκτρικό. Το αέρος πρώτον δεν συμφέρει για την επιφάνεια που έχεις, δεύτερον δεν μπορεί να σηκωθεί για πλαγιοκόπηση που ανέφερε ο Faethon11 και το κυριώτερο, όταν θα έχει σπάσει το πάνω μωσαϊκό θα περάσει άνετα μέσα από το χαλαρό στρώμα ώστε να κάνει τρύπα στο υπνοδωμάτιο του γείτονα ... με την ηλικία του θεώρησε τον οπλισμό ήδη ληγμένο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 λεπτά πριν, kostaras4 said:

Παντως, για το αρχικό μου ερώτημα από ότι κατάλαβα, δεν υπάρχει κάποιου είδους άδεια ωστε να με καλύπτει, σωστά? 

Και να υπήρχε τέτοιου είδους άδεια θα απαιτούσε την συναίνεση της γενικής συνέλευσης, την οποία προτείνω να πάρετε άσχετα από το αν θα προβείτε σε άδεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι, στο άρθρο 30 αναφέρεται το εξής: 

"στ) συντήρηση και επισκευή στεγών ή δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων"

Με ενδιαφέρει η προστασία της τελευταίας πλάκας ενός κτηρίου, δηλαδή το δώμα. Θέλω να κάνω υγρομόνωση και θερμομόνωση. Μήπως οι παραπάνω εργασίες δεν είναι επισκευή του δώματος, ή θα μπορούσε να θεωρηθεί ως επισκευή? Σε μια ακραία ερμηνεία του νόμου θα μπορούσε να γίνει μια πολύ χαμηλού ύψους μεταλλική κατασκευή με πάνελ (π.χ. μέγιστου ύψους έως 0,50μ)?

Οι εργασίες αυτές κρίνονται απαραίτητο να γίνουν λόγω του ότι η πλάκα έχει γίνει σουρωτήρι, εισέρχεται νερό μέσα στο κτήριο και υπάρχει μούχλα. Θυμίζω και την παράγραφο
(α) του νόμου: "α) εργασίες εσωτερικών χρωματισμών, μικρών επισκευών θυρών και παραθύρων ή μεμονωμένων επισκευών για λόγους χρήσης και υγιεινής,"

Μήπως θα μπορούσε να θεωρηθεί μεμονωμένη επισκευή για λόγους υγιεινής?

Ευχαριστώ

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρώ πως εμπίπτει σε εργασίες συντήρησης και χρήσης και υγιεινής για τις οποίες δεν απαιτείται άδεια αρκεί να μην χρησιμοποιηθούν ικριώματα

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν σκεφτείς ότι με τον όρο ¨συντήρηση" ή "επισκευή" εννοούνται εργασίες όχι ολικής αντικατάστασης ενός δομικού στοιχείου.  αλλά εργασίες τέτοιες που βελτιώνουν ή επιμηκύνουν  το χρόνο ζωής του και αφετέρου καθιστούν το επισκευαζόμενο  ασφαλές στη χρήση του, θα συμφωνήσω με την Κατερίνα

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Συνάδελφοι, προφανώς αναφέρεστε στην τοποθέτηση θερμομόνωσης και υγρομόνωσης.

Η κατασκευή πολύ χαμηλής "στέγης" με μεταλλική κατασκευή αποκλείεται;

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Παρ. ζ) μικρές διαμορφώσεις του εδάφους μέχρι συν/πλην 0,80 μ. από το φυσικό έδαφος.

Έχω περίπτωση αγροτεμαχίου εκτός οικισμού, αδόμητο, στο οποίο έχουν τοποθετηθεί κράσπεδα και ρείθρα εντός της επιφάνειάς του, όπως επίσης έχουν γίνει εσωτερικές διαμοσρώσεις από τοιχία οπλισμένου σκυροδέματος με ύψος < 0,50 μ. 

Εμπίπτουν οι εργασίες στην ως άνω παράγραφο κατά την γνώμη σας?

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η θερμομόνωση θέλει ΕΕΜΚ, για κάθε όψη (το δώμα είναι όψη). Ασχέτως ικριωμάτων αρθ-29-2(ιθ).

@NikosTδες και το ιδ του ίδιου άρθρου. περιλαμβάνει πεζούλια, το ιζ για τα ρείθρα (φυσική απορροή ομβρίων) και το ιστ για διάστρωση (κράσπεδα)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/8/2019 at 4:08 ΜΜ, jedi.Yannis said:

Η θερμομόνωση θέλει ΕΕΜΚ, για κάθε όψη (το δώμα είναι όψη). Ασχέτως ικριωμάτων αρθ-29-2(ιθ).

@NikosTδες και το ιδ του ίδιου άρθρου. περιλαμβάνει πεζούλια, το ιζ για τα ρείθρα (φυσική απορροή ομβρίων) και το ιστ για διάστρωση (κράσπεδα)

Η ΔΑΟΚΑ είχε βγάλει έγγραφο ότι η θερμομόνωση δώματος δεν απαιτεί έκδοση ΕΕΜΚ, καθώς όψεις θεωρούνται οι κατακόρυφες και οι κεκλιμένες επιφάνειες και όχι οι οριζόντιες. (α.π. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/66800/4333/ 18-10-2018)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στον ΝΟΚ δεν διαχωρίζει το δώμα από την στέγη, ορίζει κάθε κάλυψη ως στέγη, ασχέτως κλίσης και υλικού. Αν η ΔΑΟΚΑ εξαιρεί την μηδενική κλίση, δεν με χαλάει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.