Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Δεν βλέπω κάπου στον 4495/2017 ή στο άρθρο 30 να λέει ότι είναι μόνο για εντός σχεδίου...

Μάλλον πρέπει να υποβάλεις γραπτό ερώτημα στην ΥΔΟΜ ή τουλάχιστον να πουν οι υπάλληλοι βάσει ποιας νομοθεσίας δεν επιτρέπεται η ανωτέρω εργασία...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, βλέπω οτι μεταξύ άλλων, στις εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται ΕΕΜΚ ή Άδεια Δόμησης, είναι:

κ) Συντήρηση και επισκευή στεγών ή δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων

=> Σε αυτές τις περιπτώσεις τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε?

- ΣΑΥ/ΦΑΥ για να είμαστε καλυμένοι σε περίπτωση ατυχήματος?

- Με το ΙΚΑ τι γίνεται? Πρέπει να γίνει αναγγελία και αν ναι πως?

-Σε περίπτωση πχ καταγγελίας για εργασίες χωρίς Ο.Α. πως αντιμετωπίζουμε το θέμα?

------------------------------------

Μετά απο επικοινωνία με ΙΚΑ, πρέπει να γίνει κανονικά αναγγελία με πίνακα 3

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Το ΣΑΥ / ΦΑΥ έχει πραγματικά νόημα αν έχεις αναλάβει επίβλεψη !!! και μάλιστα να φέρει υπογραφή του ιδιοκτήτη και του εργολάβου με γνήσιο υπογραφής ότι έλαβαν γνώση !!!

Στο ΙΚΑ πάς κανονικά με τα "απαιτούμενα δικαιολογητικά για απογραφή έργου στο ΙΚΑ" με ΠΙΝΑΚΑ 3 και εξουσιοδότηση, χωρίς άδεια. (επισυνάπτω τα απαιτούμενα)

(έντυπα ΙΚΑ για αίτηση απογραφής έχει στο www.ika.gr και  ίσως και στα downloads)

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΙΚΑ.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2018 at 7:37 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

συν/φοι 

έχω ένα παλιό κτίσμα εντός αρχαιολογικής περιοχής 

και θέλω να το βάψω και να αλλάξω τα κεραμίδια 

Πηγαίνω

1. στο άρθρο 29 (παρ 2 όπου στο τέλος αναφέρεται)

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας απαιτείται και για την εκτέλεση εργασιών, αν τούτο προβλέπεται σε ειδικότερες διατάξεις, καθώς και για τη νομιμοποίηση οποιασδήποτε εργασίας που προϋποθέτει την έκδοση σχετικής διοικητικής πράξης

και 

2. στο άρθρο 30 (παρ 1 -την αναφέρει  και ο Δημήτρης  πιο πάνω αλλά την παραθέτω και πάλι για καλύτερη εποπτία) όπου αναφέρεται

1.             Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο:

ερώτημα:

έστω ότι από την αρχαιολογία παίρνω την έγκριση 

Τι άδεια θα βγάλω μετά?

1. Ε.Ε.Μ.Κ (για χρωματισμούς και αλλαγή κεραμιδιών - που υπόψη δεν αντιστοιχίζονται  ως εργασίες στις παραγράφους  α-β=γ-..λ-λα-λβ)

2. Ε.Ε.Μ.Κ (αναγράφοντας ως εργασίες τις εργασίες του άρθ 30 παρ γ και στ  -που όμως δεν υπάρχουν στο έντυπο της μικρής κλίμακας)

ή

3. κανονική άδεια δόμησης 

εγώ κρίνω ως ορθή την 2

 

On 23/4/2018 at 11:44 ΠΜ, MGD said:

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Για κτίρια που έχουν χαρακτηρισθεί ως διατηρητέα ισχύει λέτε το άρθρο ;
Συγκεκριμένα μιλάω για εξωτερικούς χρωματισμούς.

 

 

 

Καλησπέρα συνάδελφε,

Μου έτυχε παρόμοια περίπτωση με διατηρητέο και δεν θέλω να καθυστερήσω καθότι πρόκειται για επαγγελματικό. Έχεις βγάλει άκρη? Και ειδικότερα ποιες είναι αυτές οι ειδικες διατάξεις που αφορούν το κτίριο?

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2018 at 12:44 ΜΜ, lydia1 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι ήθελα να ρωτησω για μια περίπτωση που μ έτυχε αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο ή γνωρίζει κάποιος να μ απαντήσει..

Πελάτισα μου ΄θέλει σε εκτός σχεδίου στον ακάλυπτο χώρο να κάνει μία υπερύψωση 0,50 μ τσιμεντόστρωση αυτής καθώς και πλακόστρωση της.Πιστέυετε μπορώ να ενταχθω στο αρ. 30

Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική
Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας
 
ή θα πρέπει να βγει κανονική άδεια δόμησης? Ο υπάλληλος της πολεοδομίας μου είπε ότι στην περίπωτση μου δεν ισχυει διοτι είναι μόνο για εντός σχεδίου από την στιγμή που μιλάει για υπολογισμο ακάλυπτου χώρου
διάστρωση δαπέδου ακάλυπτου χώρου, με την
προϋπόθεση ότι αυτή δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακά-
λυπτου χώρου
εσας ποια είναι η γνώμη σας???

Καλησπέρα σας έκανα ερώτηση στην ΥΔΟΜ για το συγκεκριμένο θέμα και η απάντηση του υπαλλήλου ήταν ότι πρεπει να βγει κανονικά άδεια δόμησης διότι τον περιορισμό  του 1/3 του ακαλύπτου τον ζητάει γιατι τα υπολοιπα 2/3 είναι η υποχρεωτική φύτευση κάτι που ισχύει μόνο στα εντός σχεδίου ..

και ότι με αυτήν την λογική πχ στα 4 στρεμματα στα εκτός σχεδίου θα μπορούσες να κάνεις διάστρωση 1300 τμ χωρίς καμία άδεια ..

ποιά είναι η γνώμη σας???

ο προυπολογισμός 25.΄000 € που είναι για την μικρή κλίμακα δεν μας καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω είναι απλή εικασία του υπαλλήλου και δεν εξετάζουμε το αν οι νόμοι είναι λογικοί η όχι απλώς τους εφαρμόζουμε. Κι εγώ μπορώ να σκεφτώ ένα σορό πράγματα που μου φαίνονται παράλογα αλλά είναι νόμιμα και άλλα τόσα που είναι λογικά αλλά είναι παράνομα. Όπου ο νόμος θέλει να διαχωρίσει τα εντός από τα εκτός το κάνει ρητά (βλέπε πχ εκεί που λέει για την περίφραξη)

*Απλώς έχε υπ' όψιν ότι ο ακάλυπτος χώρος είναι αυτός που μένει αν αφαιρέσεις την επιτρεπόμενη κάλυψη. Δηλαδή αν έχω πχ ένα οικόπεδο 1000τμ και επιτρεπόμενη κάλυψη 60%, το 1/3 του ακαλύπτου είναι 133,33 και όχι 333,33.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,
σύμφωνα με τον 4495 άρθρο 30 παρ. ιδ δύναται κάποιος να κατασκευάσει, κεκλιμένα επίπεδα, αντηρίδες & πεζούλια σε ακάλυπτους χώρους.

Οι ερωτήσεις μου είναι:
α) Δεν πρέπει να κοινοποιηθεί κάπου ή εκτέλεση εργασιών?
β) θα πρέπει να οριστεί επιβλέποντας μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.