Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 35 - Ν. 4495/17] Προέγκριση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

4 λεπτά πριν, gio said:

Ερώτηση: Τι κερδίζουμε με την προεγκριση;

Μπορούμε με την προεγκριση να αρχίζουμε να κτίζουμε;

σιγουρεύουμε την αρχιτεκτονική μελέτη και κερδίζουμε χρόνο...πριν των υπολοίπων μελετών & τυχόν τροποποιήσεων

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, spafent said:

σιγουρεύουμε την αρχιτεκτονική μελέτη και κερδίζουμε χρόνο...πριν των υπολοίπων μελετών & τυχόν τροποποιήσεων

Ευχαριστω.

Στο δευτερο ερωτημα αν μπορουμε μετα την προεγκριση να αρχισουμε να κτιζουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι, κατέθεσα προέγκριση για οικοδομική άδεια κατηγορίας 3 και η πολεοδομία δεν την ολοκληρώνει με την αιτιολογία ότι είναι ελλιπής γιατί δεν έχω επισυνάψει τις εγκρίσεις αρχαιολογίας, ΣΑ και υψομέτρου. Επικοινώνησα με τον αρμόδιο υπάλληλο και όταν του είπα ότι η προσκόμιση των εγκρίσεων δεν είναι απαραίτητη με βάση την παράγραφο 5 του άρθρου 35 και τις οδηγίες του ΤΕΕ, μου απάντησε ότι οι οδηγίες του ΤΕΕ δεν είναι νόμος και η προσκόμιση των εγκρίσεων προκύπτει απαραίτητη από τις διατάξεις γενικότερα. Υπάρχει κάποια άλλη νομοθεσία που μου διαφεύγει; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στο e adeies για την έκδοση προέγκριση η επιλογή  είναι από την αριστερή στήλη :

ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ--> ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΉΣ ΆΔΕΙΑΣ

σωστά?

Ρωτάω  γιατί μου έχει γυρίσει σε μεταβολή η πολεοδομία την προέγκριση με την εξής σημείωση. 

1) στό στιγμιότυπο προσωρινής αναφοράς ΤΥΠΟΣ ΑΙΤΗΣΗΣ (άδειες) και όχι εγκρίσεις

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι.

ευχαριστώ.

Edited by Vasiliki_M
Link to comment
Share on other sites

Από τους ορισμούς του άρθρου 28 Ν. 4495:

γ)  «Προέγκριση  οικοδομικής  άδειας»:  Η  διοικητική  πράξη  που  χορηγείται  για  την  πιστοποίηση  του 
δικαιώματος έκδοσης οικοδομικής άδειας και την εφαρμογή κατά το χρόνο ισχύος της, των πολεοδομικών 
διατάξεων και πολεοδομικών μεγεθών της (δόμηση, κάλυψη, ύψος), που ισχύουν κατά το χρόνο έκδοσης 
της προέγκρισης, εφόσον η οικοδομική άδεια εκδοθεί εντός του χρόνου ισχύος της προέγκρισης και με την 
επιφύλαξη της εξασφάλισης και υποβολής των απαιτούμενων εγκρίσεων που προβλέπονται στη περίπτωση 
β της παραγράφου 1 του άρθρου 40, κατά τη διαδικασία έκδοσης της οικοδομικής αδείας. Κατ’ εξαίρεση, 
περιπτώσεις  που  αφορούν  τροποποίηση  ρυμοτομικών  και  οικοδομικών  γραμμών  ή  τροποποίηση 
οικοδομήσιμων χώρων σε κοινόχρηστους, καθώς και περιπτώσεις μεταγενέστερης ένταξης της περιοχής σε 
καθεστώς  προστασίας  πολιτιστικής  κληρονομίας  ή  προστασίας  της  φύσης,  η  προέγκριση  πιστοποιεί  το 
δικαίωμα δόμησης, μόνο κατά το χρόνο έκδοσής της. 

Θέλεις σίγουρα να κάνεις αυτή την διοικητική πράξη; 

Μήπως πρέπει να επιλέξεις:

(εγκρίσεις):1 ή 2 με έγγραφη βεβαίωση όρων δόμησης ή

(άδειες) κατηγορία άδειας 1 ή 2 χωρίς προέγκριση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2020 at 11:30 ΠΜ, Vasiliki_M said:

Στο e adeies για την έκδοση προέγκριση η επιλογή  είναι από την αριστερή στήλη :

ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ--> ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΉΣ ΆΔΕΙΑΣ

σωστά?

Ρωτάω  γιατί μου έχει γυρίσει σε μεταβολή η πολεοδομία την προέγκριση με την εξής σημείωση. 

1) στό στιγμιότυπο προσωρινής αναφοράς ΤΥΠΟΣ ΑΙΤΗΣΗΣ (άδειες) και όχι εγκρίσεις

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι.

ευχαριστώ.

Σε προέγκριση για ΟΑ κατηγορίας 3, τα σχόλια της πολεοδομίας είναι στην ενότητα Έλεγχοι στη στήλη Παρατηρήσεις. Εσένα σε ποιο Έλεγχο (2η στήλη) σου γράψανε την παρατήρηση;

Link to comment
Share on other sites

στον έλεγχο πληρότητας

Έλεγχος Πληρότητας Έλεγχος από Υπηρεσία ----------------------   -------- Απαιτείται Μεταβολή 17/9/2020   1) στό στιγμιότυπο προσωρινής αναφοράς ΤΥΠΟΣ ΑΙΤΗΣΗΣ (άδειες) και όχι εγκρίσεις

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 28/9/2020 at 8:26 ΜΜ, Vasiliki_M said:

στον έλεγχο πληρότητας

Έλεγχος Πληρότητας Έλεγχος από Υπηρεσία ----------------------   -------- Απαιτείται Μεταβολή 17/9/2020   1) στό στιγμιότυπο προσωρινής αναφοράς ΤΥΠΟΣ ΑΙΤΗΣΗΣ (άδειες) και όχι εγκρίσεις

 

 

 

Σχετικά με την αίτηση για ΟΑ Κατηγορίας 3 με προέγκριση,  τελικά είχε βάση η παρατήρηση της ΥΔΟΜ; ή

Αυτή δεν είναι η σωστή πορεία για την αίτηση; :

Εισαγωγή νέας πράξης->Εγκρίσεις->Προέγκριση
και ύστερα στην εισαγωγή σε συνέχεια προγενέστερης πράξης->Οικοδομική αδεια Κατηγορίας 3 με προέγκριση,
σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.