Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 35 - Ν. 4495/17] Προέγκριση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Σ ευχαριστώ, δεν το είχα προσέξει. Άρα κάνω νέα αίτηση και αίτημα στο ΤΕΕ για μεταφορά του ποσοστού ανταπόδοσης. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

έχω περίπτωση αλλαγής χρήσης κτιρίου από γραφεία σε κτίριο κοινωνικής πρόνοιας. Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία της συγκεκριμένης χρήσης, απαιτείται έγκριση λειτουργικότητας από το φορέα (Περιφέρεια) και στη συνέχεια έκδοση οικοδομικής άδειας (νέας οικοδομής ή αλλαγής χρήσης).

Ερώτηση: είναι η προέγκριση υποχρεωτική αν και είμαι Κατηγορία 3 οικοδομικών αδειών?

Το ρωτάω γιατί διαβάζω στο Άρθρο 35 του Ν.4495/17

"2. Κατ΄ εξαίρεση, η προέγκριση οικοδομικής άδειας είναι υποχρεωτική στις εξής περιπτώσεις:

.....

β) όπου προβλέπεται η έκδοση οικοδομικής άδειας από άλλες υπηρεσίες, πλην της Υπηρεσίας Δόμησης (Υ.ΔΟΜ.), η προέγκριση δόμησης είναι υποχρεωτική και χορηγείται από την οικεία Υ.ΔΟΜ.,

....'

Δεν είμαι απλά πολύ σίγουρος τι ακριβώς εννοεί η παραπάνω παράγραφος και αν είναι τελικά υποχρεωτική η προέγκριση ή όχι.

ευχαριστώ

 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

έλα ρε Roy_Hobbs άλλο η έγκριση λειτουργικότητας των αρχιτεκτονικών σχεδίων από την Περιφέρεια και άλλο η έκδοση Ο.Α! οπότε δεν χρειάζεται η προέγκριση. Με αυτή την παράγραφο

β) όπου προβλέπεται η έκδοση οικοδομικής άδειας από άλλες υπηρεσίες, πλην της Υπηρεσίας Δόμησης (Υ.ΔΟΜ.), η προέγκριση δόμησης είναι υποχρεωτική και χορηγείται από την οικεία Υ.ΔΟΜ.,

η υποχρεωτική προέγκριση από την ΥΔΟΜ της περιοχής σου για Ο.Α που θα εκδοθούν τελικά από την ΥΔΟΜ της Εκκλησίας ή της ΥΔΟΜ του ΥΠΕΝ που αφορά επενδυτές 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα που το λες, φαίνεται πιο ξεκάθαρο είναι αλήθεια!

οπότε το β) καταλαβαίνω ότι αφορά σε περιπτώσεις που βάσει νομοθεσίας η Ο.Α. δεν εκδίδεται από την ΥΔΟΜ, αλλά από άλλη υπηρεσία. Σε αυτές τις περιπτώσεις (η δική μου δεν είναι τέτοια), θα πρέπει να εκδοθεί προέγκριση από την ΥΔΟΜ και μετά η Ο.Α από την άλλη υπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θέλω να βγάλω Ο.Α. κατ. 3 (νέα διώροφη κατοικία) έχω βγάλει βεβαίωση όρων δόμησης και θέλω να κάνω το επόμενο βήμα. Διαβάζοντας το νεο ΦΕΚ καταλαβαίνω ότι είναι προαιρετικό για τη κατ3 η προέγκριση. Πήγα στην ΥΔΟΜ και δεν ήξερε και ο μηχανικός επειδή δεν είχε βγάλει ακόμα κατ3. 

Ήθελα να ρωτήσω έχει κάποιο νόημα να πάω για προέγκριση ή να πάω κατευθείαν για έκδοση άδειας κατ.3?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

είναι καθαρά δική σου επιλογή. Με την προέγκριση έχεις μια σιγουριά ότι ελέγχθηκε απο την ΥΔΟΜ και εγκρίθηκε το τοπογραφικό και το ΔΔ, χωρίς προέγκριση όλη η ευθύνη είναι δική σου. Διαλέγεις και παίρνεις 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, killertomato said:

είναι καθαρά δική σου επιλογή. Με την προέγκριση έχεις μια σιγουριά ότι ελέγχθηκε απο την ΥΔΟΜ και εγκρίθηκε το τοπογραφικό και το ΔΔ, χωρίς προέγκριση όλη η ευθύνη είναι δική σου. Διαλέγεις και παίρνεις 

χωρίς την προέγκριση δεν γίνεται κανένας έλεγχος σε Διαγ. Δομ και τοπογ? έναν πρώτο έλεγχο στο τοπογ και σε τίτλους-αναθέσεις έχει γίνει στην βεβαίωση όρων δόμησης.  

Link to comment
Share on other sites

όπως λεει και ο τίτλος η βεβαίωση όρων δόμησης σε ενημερώνει τι μπορεί να κτιστεί στο οικόπεδο και μόνο αυτό. Το πως θα τοποθετηθεί το κτίσμα κτλ και γενικά όλες οι μελέτες γίνονται με ευθύνη μηχανικού αν επιλέξεις να μην κάνεις προέγκριση

Link to comment
Share on other sites

και ποιος σε ελέγχει αν το πας απευθείας κατ.3?

ο ελεγκτής δόμησης?(συνεργάζομαι σε ένα έργο με συνάδελφο ε.δ και πραγματικά εύχομαι να μην μου τύχει σε έλεγχο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.