Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 35 - Ν. 4495/17] Προέγκριση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω μία ρώτηση για τα χρονικά περιθώρια που λέει το φεκ της προέγκρισης όσον αφορά την έκδοση της και κατά πόσο είναι εφαρμόσιμα.

Συγκεκριμένα, υπέβαλα μία προέγκριση στις 11 ιουνίου (πρώτη μου με το νέο σύστημα και με τη συγκεκριμένη υδομ) και αφού άφησα να περάσουν οι συνολικά 10 εργάσιμες και δεν είδα απάντηση στο σύστημα, επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι πρέπει να τους ενημερώνω όταν στέλνω μία αίτηση. Με την συνάδελφο που είχε αναλάβει το τοπογραφικό ήθελε κάτι αλλαγές και μου το ενέκρινε. Ο συνάδελφος για το διάγραμμα δόμησης μου λέει ότι θα το δει από Σεπτέμβριο λόγω φόρτου εργασίας.

Έχω καμιά επιλογή ή υπομονή και καλό καλοκαίρι?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην προέγκριση απαιτείται και διάγραμμα κάλυψης. Υπάρχουν πουθενά οι προδιαγραφές του ;

Είναι τόσο λεπτομερές όπως το διάγραμμα δόμησης με 3D κλπ ;

Link to comment
Share on other sites

διάγραμμα διαμόρφωσης ακαλύπτου, ίσως θέλεις να πεις. Αυτό συμπεριλαμβάνεται στο διάγραμμα δόμησης με 3 d κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

διάγραμμα διαμόρφωσης ακαλύπτου, ίσως θέλεις να πεις. Αυτό συμπεριλαμβάνεται στο διάγραμμα δόμησης με 3 d κλπ

Μπράβο αυτό. Δηλαδή φτάνουν μόνο τα περιγράμματα κλειστών χωρών , προβολών , ημιυπαίθριων συν μια ενδεικτική τομή κλπ ; 
 

Την πισίνα, στέγαστρα στον κήπο κλπ τα δείχνουμε στο διάγραμμα κάλυψης;

διαμορφώσεις , μπαζωμένες βεράντες , παρτέρια κλπ με το διάγραμμα δόμησης νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

ενδεικτική τομή χρειάζεται μόνο για την ράμπα ΑΜΕΑ και όχι για τις διαμορφώσεις ακαλύπτου για τις οποίες αρκούν οι στάθμες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

ενδεικτική τομή χρειάζεται μόνο για την ράμπα ΑΜΕΑ και όχι για τις διαμορφώσεις ακαλύπτου για τις οποίες αρκούν οι στάθμες

Υπάρχουν κάπου οι προδιαγραφές ; Διότι μόνο για διάγραμμα δόμησης βρίσκω !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε εκδοθείσα οικ. άδεια κατηγορίας 1 με προέγκριση θέλω να κάνω αναθεώρηση για αλλαγή αρχιτεκτονικής μελέτης με μείωση δόμησης και κάλυψης , Στο σύστημα υποβάλω αίτημα για αναθεώρηση της άδειας με προγενέστερη πράξη . Οι δυνατότητες επιλογής πράξης που μου δίνει είναι :

image.png.de5dbcbc3219f633182804096700a42f.png

Δηλαδή ξανακάνω προέγκριση και μετά έκδοση της άδειας ?

 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Venezia,εδώ η εγκύκλιος-διάβασε σελ.2 -προέγκριση άδειας αναθεώρησης- ( μεταβολή μεγεθών).

2021-07-28 Προέγκριση οικοδομικών αδειών εγκρίσεις φορέων και κατηγορία έκδοσης αδειών.pdf

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

έχει τύχει σε κάποιον σε περίπτωση ο.α. Κατ.3, με έγκριση Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής,

να ζητηθεί από υδομ πριν την αίτηση προέγκρισης:
-να έχει εκδοθή η πράξη γνωμοδότησης του Σ.Α.
-και η νεα αίτηση για Προέγκριση να δημιουργηθεί σε συνέχεια προηγούμενης;; (όπου προηγούμενη πράξη: η γνωμοδότηση Σ.Α.). 

έχει αλλάξει κάτι στη διαδικασία; (για να γίνεται άμεσα η συσχέτηση των πράξεων πχ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.