Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 35 - Ν. 4495/17] Προέγκριση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

On 3/9/2023 at 2:05 PM, ΚΑΝΑ said:

σωστά αλλά πέραν αυτής της περίπτωσης υπάρχουν και άλλες εξαιρέσεις για τις οποίες η προέγκριση παραμένει ως υποχρεωτική

Η παρακάτω διάταξη για τις έντυπες άδειες συνεχίζει να ισχύει;

Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/48123/6983 – 31.7.2018,(όπως τροποποιήθηκε από ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/47319/1946/17.5.2021).
Άρθρο 5α 'Διαδικασία Αναθεώρησης παλαιών (έντυπων) οικοδομικών αδειών και αδειών δόμησης',  : 2. Η αναθεώρηση παλαιών οικοδομικών αδειών και αδειών δόμησης με μεταβολή των πολεοδομικών μεγεθών κάλυψης, δόμησης και όγκου, καθώς και η αναθεώρηση των αδειών αυτών για αλλαγή χρήσης, εκδίδεται από το πληροφοριακό σύστημα σύμφωνα με την κατηγοριοποίηση και τις διαδικασίες των άρθρων 36 και 38 του ν. 4495/2017. Η επιλογή της κατηγορίας γίνεται σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του άρθρου 36, λαμβάνοντας όμως υπόψη τα συνολικά πολεοδομικά μεγέθη (αρχικής άδειας και αιτούμενης αναθεώρησης) καθώς επίσης και την τελική χρήση του ακινήτου στην περίπτωση που αυτή μεταβάλλεται. Εφόσον η άδεια αναθεώρησης εμπίπτει στην κατηγορία 1 ή 2 του άρθρου 36 του ν. 4495/2017, απαιτείται η έκδοση προέγκρισης, ενώ για άδεια αναθεώρησης της κατηγορίας 3 η προέγκριση είναι προαιρετική.

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

στην προέγκριση πρέπει να αποπληρωθούν πληρώς οι αμοιβές μελέτης αρχιτεκτονικών (για διάγραμμα) και τοπογραφικού για να εκδοθεί σωστά?

αμοιβές επίβλέψεων και υπολοίπων μελετών κατά την έγκριση σωστά? άρα στον πελάτη ζητάω μόνο αυτό και φορολογικά στο τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θέλω να υποβάλλω αίτηση προέγκρισης για να εκδόσω εν συνεχεία άδεια νομιμοποίησης. Στα υποχρεωτικά δικαιολογητικά σε αυτή τη φάση είναι: τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, τακτοποίηση στοιχεία (για τη νομιμότητα), τεχνική έκθεση, τίτλο ιδιοκτησίας, και αποδεικτικό πληρωμής αμοιβής για Δ.Κ. και τοπογραφικό, σωστα; Είναι και κάποιες κρατήσεις που πρέπει αν πληρωθούν;

Είναι κάτι άλλο; Αρχαιολογία και συμβουλιο αρχ. που έχω στοιχεια, καλύτερα να τα ανεβάσω μετά στην άδεια;

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, architect83 said:

Είναι και κάποιες κρατήσεις που πρέπει αν πληρωθούν;

Το ΦΕΜ πρέπει να πληρωθεί. Άλλες εισφορές οχι

Είναι κάτι άλλο; Αρχαιολογία και συμβουλιο αρχ. που έχω στοιχεια, καλύτερα να τα ανεβάσω μετά στην άδεια;

Κατα την αίτηση για προέγκριση τσεκέρεις απλώς ότι είναι απαραίτητο από εγκρίσεις. Είτε τις ανεβάσεις είτε όχι, δεν ελέγχονται σε αυτό το στάδιο

 

 

Edited by Chr1st0s
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορώ να βγάλω προέγκριση χωρίς τίτλο ιδιοκτησίας;

Πρόκεται για εκτός οικισμού και θέλουμε να προλάβουμε να βγάλουμε άδεια πριν να ψηφιστεί ο νέος νόμος για τα εκτός σχεδίου (γιατί προφανώς θα μπλοκάρει όταν ψηφιστεί...).

Είμαι σε περιοχή που είναι υπό κτηματογράφηση, έχει δηλωθεί με χρησικτησία και έχει προκριθεί ο πελάτης μου... 

Link to comment
Share on other sites

για την προέγκριση ελέγχεται ο τίτλος ιδιοκτησίας. Πως θα κάνει δεκτό τον έλεγχο ο/η υπάλληλος αν δεν υπάρχει τίτλος και πιστοποιητικό μεταγραφής;
Αν και δε νομίζω να βγάλεις άκρη, δοκίμασε να κάνεις μια ερώτηση στην ΥΔΟΜ σου αν δέχονται την πρόκριση, με υπ. δήλωση ότι θα υποβληθεί ο τίτλος και το πιστοποιητικό μεταγραφής πριν την έκδοση της ο.α. (με αναθεώρηση της προέγκρισης)

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει, σε προέγκριση που αφορά άδεια νομιμοποίησης, τι χρειάζεται να ανεβάσω ως αρχείο για 'τον προυπολογισμό έργου και οφειλόμενων εισφορών και κρατήσεων έργου υπέρ Δημοσίου και e-ΕΦΚΑ'; Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για αυτό (μήπως από κάποιο πρόγραμμα του ΤΕΕ) και είναι υποχρεωτικό σε αυτή τη φάση; Σας ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2024 at 11:29 AM, architect83 said:

Καλημέρα σας,

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει, σε προέγκριση που αφορά άδεια νομιμοποίησης, τι χρειάζεται να ανεβάσω ως αρχείο για 'τον προυπολογισμό έργου και οφειλόμενων εισφορών και κρατήσεων έργου υπέρ Δημοσίου και e-ΕΦΚΑ'; Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για αυτό (μήπως από κάποιο πρόγραμμα του ΤΕΕ) και είναι υποχρεωτικό σε αυτή τη φάση; Σας ευχαριστώ.

 

Προϋπολογισμός με τ.μ. ή αναλυτικός ανά περίπτωση όπως σε κανονική άδεια . Στην προέγκριση ανεβάζουμε μόνο αμοιβές και ΦΕΜ μηχανικών για διάγραμμα κάλυψης και τοπογραφικό .Δεν απαιτούνται εισφορές δημοσίου στην προέγκριση τις οποίες ανεβάζουμε στην έγκριση .  Εισφορές ΕΦΚΑ σε τακτοποίηση αυθαίρετων για εργασίες που ήδη έχουν πραγματοποιηθεί δεν καταλογίζονται ( εκτός αν έχει πάλι κάτι αλλάξει ....)

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2024 at 11:56 ΠΜ, venezia said:

Προϋπολογισμός με τ.μ. ή αναλυτικός ανά περίπτωση όπως σε κανονική άδεια . Στην προέγκριση ανεβάζουμε μόνο αμοιβές και ΦΕΜ μηχανικών για διάγραμμα κάλυψης και τοπογραφικό .Δεν απαιτούνται εισφορές δημοσίου στην προέγκριση τις οποίες ανεβάζουμε στην έγκριση .  Εισφορές ΕΦΚΑ σε τακτοποίηση αυθαίρετων για εργασίες που ήδη έχουν πραγματοποιηθεί δεν καταλογίζονται ( εκτός αν έχει πάλι κάτι αλλάξει ....)

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.