Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 35 - Ν. 4495/17] Προέγκριση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

@chr1st0s 

Ναι, για να εκδόσεις την προέγκριση επιλέγεις: Εισαγωγή νέας πράξης->Εγκρίσεις->Προέγκριση

Αφού εκδοθεί η προέγκριση επιλέγεις: Εισαγωγή σε συνέχεια προγενέστερης πράξης (δεξιά στήλη)                        ->χρησιμοποιέις το Α/Α αίτηση ή πράξης της προέγκρισης για να την συνδέσεις και εκεί σου βγάζει τις διαθέσιμες επιλογές μέσα στις οποίες είναι και η Οικοδομική αδεια Κατηγορίας 3 με προέγκριση.

Εγώ σχετικά με την προέγκριση ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος το έχει ξεκαθαρήσει.

Με την αναθεώρηση του Δεκεμβρίου/2020 στα άρθρα 35-36 του 4495 η προέκγριση ορίζεται ως υποχρεωτική για τις κατηγορίες αδειών 1 και 2. Στο σύστημα του e-adeies συνεχίζει να υπάρχει η επιλογή χωρις προέγκριση π.χ

  • Οικοδομική άδεια Κατηγορίας 1 χωρίς προέγκριση

Αυτό είναι μόνο για τις περιπτώσεις που αναφέρονται στην παρ.4 του άρθρου 35 ''Δεν απαιτείται προέγκριση για τις Στρατηγικές Επενδύσεις που έχουν υπαχθεί ή υπάγονται στον ν.3894/2010 (Α204) ή στον ν.4608/2019 (Α66), καθώς και για τις επενδύσεις του ν.3986/2011 (Α152).''

ή υπάρχουν και άλλες εξαιρέσεις σε άλλα άρθρα ή μεταβατικές διατάξεις που δεν έχω εντοπίσει και συνεπώς μπορούμε ακόμα να προχωρήσουμε σε άδεια κατηγορίας 1 χωρίς προέγκριση??

Ευχαριστώ

 

Μόλις μου απάντησαν τηλεφωνικά απο το e-adeies σχετικά με το παραπάνω ερώτημα για το οποίο τους είχα στείλει email.

Η απάντηση ήταν ότι παρα την ενημέρωση των σχετικών άρθρων αυτά θα τεθούν σε ισχύ μετά απο 4 μήνες που θα ενημερωθεί το ηλεκτρονικό σύστημα και για αυτό θα λάβουμε ενημέρωση.

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2020 at 2:05 ΜΜ, themoiko said:

Μόλις μου απάντησαν τηλεφωνικά απο το e-adeies σχετικά με το παραπάνω ερώτημα για το οποίο τους είχα στείλει email.

Η απάντηση ήταν ότι παρα την ενημέρωση των σχετικών άρθρων αυτά θα τεθούν σε ισχύ μετά απο 4 μήνες που θα ενημερωθεί το ηλεκτρονικό σύστημα και για αυτό θα λάβουμε ενημέρωση.

 

Προχώρα το χωρίς προέγκριση.

Προσωπικά θεωρώ τελείως άχρηστη την επιλογή Κατηγ.1 με προέγκριση.

Την έκανα για ένα μεγάλο έργο και δεν πρόκειται να το κάνω ξανά.

Το μόνο που καταφέρνεις είναι να χάσεις χρόνο και τίποτα παραπάνω.

Απο τη στιγμή που για το ΔΚ ούτως η άλλως θα πρέπει να έχεις κάνει όλα τα σχέδια των Αρχιτεκτονικών δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Η μόνη περίπτωση που μπορεί να φανεί χρήσιμο είναι όταν έχεις πολύ σοβαρές αμφιβολίες για το ΔΚ.

Εξαρτάται και σε ποιά υδομ είσαι.

Για εμάς στην επαρχία είναι εντελώς άχρηστη επιλογή. Δεν κερδίζουμε χρόνο , παρά μόνο χάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, karanus said:

Η μόνη περίπτωση που μπορεί να φανεί χρήσιμο είναι όταν έχεις πολύ σοβαρές αμφιβολίες για το ΔΚ.

@themoiko Συμφωνώ με karanus σε αυτό.

Κάτι που δεν έχω καταλάβει είναι τι γίνεται στη περίπτωση που δοθεί η προέγκριση, για το αρχικό ΔΚ, και στη συνέχεια κατά την πορεία σύνταξης των υπολοιπων χρειαστούν αλλαγές στο ΔΚ.
Υποθέτω επιτρέπονται αλλαγές στα αρχιτεκτονικά χωρίς μεταβολές στα στοιχεία δόμησης (πχ ανοίγματα).
Επιτρέπονται και αλλαγές σε δόμηση/κάλυψη;

Γνωρίζεται τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Chr1st0s said:

@themoiko Συμφωνώ με karanus σε αυτό.

Κάτι που δεν έχω καταλάβει είναι τι γίνεται στη περίπτωση που δοθεί η προέγκριση, για το αρχικό ΔΚ, και στη συνέχεια κατά την πορεία σύνταξης των υπολοιπων χρειαστούν αλλαγές στο ΔΚ.
Υποθέτω επιτρέπονται αλλαγές στα αρχιτεκτονικά χωρίς μεταβολές στα στοιχεία δόμησης (πχ ανοίγματα).
Επιτρέπονται και αλλαγές σε δόμηση/κάλυψη;

Γνωρίζεται τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Και βέβαια επιτρέπονται.

Απλά ανεβάζεις ξανά το ΔΚ της προέγκρισης μαζί με αυτό της τελευταίας πράξης , ώστε να μην αναγκάζεται ο ελεγκτής μηχανικός της ΥΔΟΜ να πηγαίνει  στην πράξη της  προέγκρισης για να βλέπει αυτό που θέλει.

Αυτό που αναφέρεις είναι ακόμα ένας λόγος για να καθιστά την προέγκριση μία άχρηστη πράξη.

Διότι δεν υπάρχει περίπτωση κατά την σύνταξη των τελικών μελετών να μην αλλάξει και κάτι στο ΔΚ.

Μπορεί όχι κάτι σπουδαίαο , αλλά σίγουρα κάτι θα αλλάξει.

Νόημα θα είχε η προέγκριση μόνο αν οι προδιαγραφές του ΔΚ θα ήταν απλές (μόνο περιγράμματα κάλυψης) και δεν θα απαιτούσαν την ολοκλήρωση  της Αρχιτεκτονικής μελέτης , όπως ήταν κάποτε ο προέλεγχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι,
έχω εκδώσει τον Νοέμβριο αδεια κατ.1 χωρις προέγκριση! Διάβασα στον 4495/2017 όπως τροποποιήιηκε με τον 4759/2020 πως πλέον ισχύει το κάτωθι:
"1. Η διαδικασία προέγκρισης για την έκδοση οικοδομικής άδειας είναι υποχρεωτική για τις κατηγορίες ένα (1) και δύο (2) του Αρθ-36 και προαιρετική για την κατηγορία τρία (3) του ιδίου άρθρου.
Η   διαδικασία   προέγκρισης   άδειας   αναθεώρησης   είναι   υποχρεωτική,   εφόσον   αφορά   σε   μεταβολή   των πολεοδομικών μεγεθών κάλυψης, δόμησης και όγκου"

Θέλω να κάνω αναθεώρηση γιατί άλλαξε και η κάλυψη και η δόμηση καθώς συντάχθηκε νέα μελέτη. Αν καταλαβαίνω το παραπάνω θα πρέπει να κάνω  Αναθεώρηση Προέγκρισης. Τέτοια επιλογή δεν μου δίνει δυνατότητα το σύστημα. Συγκεκριμένα όταν συσχετίζω την άδεια μου αναφέρει 3 επιλογές:
->αναθεώρηση
-ενημέρωση
->γνωστοποίηση εργασιών.

Σας έχει απασχολήσει το εν λόγω θέμα?

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια!Έχεις οικοδομική άδεια σε ισχύ,δεν ξαναγυρίζεις σε προέγκριση λόγω μεταγενέστερης τροποποίησης του άρθρου.

Πηγαίνεις στο άρθρο 42 και διαβάζεις την παρ.4.Σύμφωνα με αυτήν και αν δεν τηρούνται όλες οι προυποθέσεις της παρ.10 (ενημέρωση),τότε κάνεις αναθεώρηση...🙂

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Megapad said:

Συνάδελφοι,
έχω εκδώσει τον Νοέμβριο αδεια κατ.1 χωρις προέγκριση! Διάβασα στον 4495/2017 όπως τροποποιήιηκε με τον 4759/2020 πως πλέον ισχύει το κάτωθι:
"1. Η διαδικασία προέγκρισης για την έκδοση οικοδομικής άδειας είναι υποχρεωτική για τις κατηγορίες ένα (1) και δύο (2) του Αρθ-36 και προαιρετική για την κατηγορία τρία (3) του ιδίου άρθρου.
Η   διαδικασία   προέγκρισης   άδειας   αναθεώρησης   είναι   υποχρεωτική,   εφόσον   αφορά   σε   μεταβολή   των πολεοδομικών μεγεθών κάλυψης, δόμησης και όγκου"

Θέλω να κάνω αναθεώρηση γιατί άλλαξε και η κάλυψη και η δόμηση καθώς συντάχθηκε νέα μελέτη. Αν καταλαβαίνω το παραπάνω θα πρέπει να κάνω  Αναθεώρηση Προέγκρισης. Τέτοια επιλογή δεν μου δίνει δυνατότητα το σύστημα. Συγκεκριμένα όταν συσχετίζω την άδεια μου αναφέρει 3 επιλογές:
->αναθεώρηση
-ενημέρωση
->γνωστοποίηση εργασιών.

Σας έχει απασχολήσει το εν λόγω θέμα?

 

Αν καταλαβαίνω καλά την ερώτηση σου είσαι εδώ...

10.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προέγκριση οικοδομικής άδειας (πριν τον 4759/20) λήγει σε λίγες μέρες. 

Μπορώ να κάνω αίτηση για αναθεώρηση ως προς τον χρόνο ισχύος;

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ακυρώσω την αίτηση άδειας δόμησης σε συνέχεια της προέγκρισης; 
Όταν πάω να την αναθεωρήσω μου βγάζει μήνυμα πως δεν γίνεται, γιατί υπάρχει ήδη άδεια συσχετισμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω αίτηση για προέκριση Ο.Α. σε κατάσταση "προσωρινή αποθήκευση" με ανεβασμένα όλα τα δικαιολογητικά. Σήμερα που πήγα να την υποβάλω, μου βγάζει μήνυμα λάθους οτι δεν δύναται να υποβληθεί μετά την προσαρμογή του συστήματος στις διατάξεις του Ν.4759/20. Τι κάνω, φτιάχνω καινούργια αίτηση? και με το ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ? Μήπως να μιλήσω με ΤΕΕ να μου μεταφέρει την αίτηση? 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, sirter said:

 Μήπως να μιλήσω με ΤΕΕ να μου μεταφέρει την αίτηση? 

https://web.tee.gr/eadeis-anakoinvseis/17-05-2021-simantiki-enimerosi-gia-tin-anavathmisi-toy-e-adeies-symfona-me-ton-n-4759-2020/

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.