Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα πτυχία αρχιτεκτονικής και πολιτικού μηχανικού ως συμπληρωματικά μεταξύ τους, με σκοπό την πραγματοποίηση ενός ολοκληρωμένου σχεδίου οικίας.


vzs

Recommended Posts

Χαιρετώ τους αναγνώστες.

Καταρχάς, ας γίνει γνωστό ότι φοιτώ σε τμήμα πολιτικών μηχανικών και ότι στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με έργα και μελέτες που αφορούν κατοικίες, σε σχέση με έργα υποδομών αντί για έργα υποδομών.

Μετά από αναζήτηση στο διαδίκτυο, προσωπική κρίση και διάλογο με έναν καθηγητή κατέληξα στο ακόλουθο (ίσως προφανές για κάποιους) συμπέρασμα: Οι γνώσεις που αποκτούνται για την αρχιτεκτονική σύνθεση μιας "ολοκληρωμένης" κατοικίας απο το συγκεκριμένο τμήμα στο οποίο φοιτώ -για να μην γενικεύσω περισσότερο και συμπεριλάβω κάθε τμήμα πολιτικών μηχανικών- δεν είναι αρκετές. Συγκεκριμένα, η κατοικία να μην είναι μόνο λειτουργική και να ικανοποιεί τις βασικές και ζωτικές ανάγκες αλλά να έχει και ικανοποιητική αισθητική. Αντίστοιχα, οι γνώσεις περί στατικής των κατασκευών ή αντισεισμικών υστερούν στο τμήμα της αρχιτεκτονικής της σχολής μου -πάλι, για να μην γενικεύσω περισσότερο- σε κάποιο βαθμό σε σχέση με το τμήμα στο οποίο φοιτώ. 

Σκοπός όμως αυτής της σύγκρισης δεν είναι να υποβαθμιστεί οποιοδήποτε απο τα δύο τμήματα, αφού το αντικείμενό τους είναι διαφορετικό σε ένα κρίσιμο τομέα. Θεωρώ, λοιπόν, ότι για να πετύχω τον σκοπό μου χωρίς να λάβω ημίμετρα, είναι ανάγκη να αποκτήσω και τις γνώσεις περί αρχιτεκτονικής.

Η συμβουλή του καθηγητή που ανέφερα ήταν να αποκτήσω πτυχίο και στην αρχιτεκτονική.


1) Πόσο χρόνο εκτιμάτε ότι θα χρειαστώ για να αποφοιτήσω ύστερα απο την εισαγωγή με κατατακτήριες εξετάσεις στο δεύτερο έτος σε τμήμα αρχιτεκτόνων μηχανικών; Είναι η εισαγωγή στο δεύτερο έτος πρακτικά χρήσιμη ή θα μου χρειαστούν τουλάχιστον πέντε χρόνια επιπλέον ώστε να αποφοιτήσω;


2) Η αποφοίτηση από τριετές ή τεταρτοετές τμήμα αρχιτεκτονικής του εξωτερικού (BSc) τι αναγνώριση θα μου φέρει στην Ελλάδα; Θα μου δώσει τις απαραίτητες γνώσεις στην αρχιτεκτονική; Ή μήπως η πενταετής φοίτηση είναι μονόδρομος;
Στην περίπτωση που οι γνώσεις επαρκούν αλλά δεν δίνονται τα δικαιώματα από το ελληνικό κράτος ώστε να υπογράφω ως αρχιτέκτονας, θα μπορώ να παρουσιάζομαι και ως αρχιτέκτονας (BSc*) στην καθημερινότητα μου (για παράδειγμα η κάρτα μου να συμπεριλαμβάνει τον τίτλο του αρχιτέκτονα) αλλά επίσημα να υπογράφω μόνο ως πολιτικός μηχανικός; 

*(ή MSc, αν αποφασίσω να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στην αρχιτεκτονική αργότερα στην ζωή μου, το οποίο δεν θα μου δώσει επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα ως αρχιτέκτονας)


Μήπως έχει κάποιος να κάνει κάποια διαφορετική πρόταση;
 

Edited by vzs
Link to comment
Share on other sites

Που κολλάει η αρχιτεκτονική με τα εργα υποδομών που οπως λες θες να ασχοληθείς. Γινε καλός σε ενα αντικείμενο. Απο μέτριους μηχανικους-τοπογράφους-αρχιτέκτονες(τα πάντα ολα δλδ) καταστράφηκε ο κλάδος

Link to comment
Share on other sites

.....

 

1) Πόσο χρόνο εκτιμάτε ότι θα χρειαστώ για να αποφοιτήσω ύστερα απο την εισαγωγή με κατατακτήριες εξετάσεις στο δεύτερο έτος σε τμήμα αρχιτεκτόνων μηχανικών; Είναι η εισαγωγή στο δεύτερο έτος πρακτικά χρήσιμη ή θα μου χρειαστούν τουλάχιστον πέντε χρόνια επιπλέον ώστε να αποφοιτήσω;

.....

 

5 γεμάτα γεμάτα + διπλωματική 

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να επιλέξεις ένα γνωστικό αντικείμενο και να ασχοληθείς με αυτό , αν πιστεύεις οτι η σχολή σου δεν παρέχει τις απαραίτητες γνώσεις για αυτο που αγαπάς και θέλεις να κάνεις τότε τελείωνε συνοπτικά τους Πολ μηχ και δώσε κατατακτήριες για αρχιτεκτονική (όντως θα χρειαστείς 5+ χρόνια για ΕΜΠ μετα) , προσωπική μου άποψη (αφου έχω τελειώσει την αρχιτεκτονική) είναι ότι για το σχεδιασμό ενος κτηριου, η εκπαίδευση που μας δίνει το Πολυτεχνείο είναι αρκετά ικανοποιητική. Έχουμε και τις βασικές γνώσεις στατικής για να υποστηρίξουμε το σχεδιασμό και μετα σε συνεργασία με Πολ. μηχ. ,Τοπ. μηχ. και Μηχ μηχ. βγαίνει το τελικό αποτέλεσμα. Στη συγχρονη εποχή η συνεργασία με Μηχ. μηχ θεωρώ οτι είναι απαραίτητη  για να ενσωματωθούν οι νεες τεχνολογίες στο κτήριο. Όπως είπε ο συνάδελφος όλοι πια τα κάνουν όλα και το αποτέλεσμα είναι μέτριο. 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου και συμφωνώ. Αυτό που θέλω είναι να μην γίνω απο αυτούς που "τα κάνουν όλα με μέτριο αποτέλεσμα", επειδή τους δίνεται το νομικό δικαίωμα. Αυτός είναι ο λόγος που θέλω να σπουδάσω και τα δυο επαγγέλματα, ώστε να είμαι σε θέση να καταλήξω σε ένα σχέδιο του οποίου η αρχιτεκτονική μελέτη θα έχει την ίδια αξία με ενός αρχιτέκτονα, και η στατική μελέτη θα έχει την ίδια αξία με ενός πολιτικού μηχανικού.

Edited by vzs
Link to comment
Share on other sites

Το να σπουδάσεις και αρχιτέκτονας έχοντας τελειώσει πολιτικό μηχανικός σίγουρα καλό θα σου κάνει… όπως και το αντίθετο.

Τώρα το πόσο αξία θα έχουν τα έργα σου και πόσο θα αναγνωριστεί η εργασία σου ή και πόσο θα αποκομίσεις όφελος ή μη είναι άλλου πάτερ ευαγγέλιο…

 

Εσύ σίγουρα διευρύνεις τις γνώσεις σου και αυτό θα είναι δεδομένο….  Αλλα το που θα γίνεις πραγματικά εξειδικευμένος θα αρχίσεις να το ανακαλύπτεις μετά 10 περίπου χρόνια που θα έχεις βγει στην πιάτσα…. 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αλλα το που θα γίνεις πραγματικά εξειδικευμένος θα αρχίσεις να το ανακαλύπτεις μετά 10 περίπου χρόνια που θα έχεις βγει στην πιάτσα…. 

 Ναι. Μόνο μετά από μια τέτοια εμπειρία θα είμαι πια σίγουρος. Αλλά προς το παρόν έχω συγκεκριμένα ενδιαφέροντα.

 

 

Μήπως έχεις να κάνεις κάποιο σχόλιο στο παρακάτω;

[...] θα μπορώ να παρουσιάζομαι και ως αρχιτέκτονας BSc* (αποφοίτηση από τριετές ή τεταρτοετές τμήμα αρχιτεκτονικής του εξωτερικού, BSc)  στην καθημερινότητα μου (για παράδειγμα η κάρτα μου να συμπεριλαμβάνει τον τίτλο του αρχιτέκτονα) αλλά επίσημα να υπογράφω μόνο ως πολιτικός μηχανικός; 

και πιο συγκεκριμένα, λέγοντας "μπορώ" συμπεριλαμβάνω το αν θα υπάρξει κάποιο κώλυμα νομικής φύσης. Υπάρχει απάντηση σε αυτό;

Edited by vzs
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου στο είπε κομψά παραπάνω ο didonis αλλά εγώ θέλω να είμαι πιο brutal: σε ποια χώρα ακριβώς θέλεις να κάνεις σχεδιασμό κατοικίας? η πλειοψηφία των μηχανικών και τεχνικών γραφείων στην χώρα ασχολείται με τακτοποιήσεις αυθαιρέτων και ενεργειακών πιστοποιητικών...

Το 2ο που θέλω να σου πω είναι ότι οπωσδήποτε οι γνώσεις είανι πολύτιμες ένθεν και ένθεν αλλά σε ότι αφορά τα στατικά τουλάχιστον μικρών κατοικιών είναι κάτι πολύ απλό αντικείμενο και επιπλέον είναι σύνηθες οι μηχανικοί να συνεργάζονται μεταξύ τους ώστε να πετύχουν γρήγορα και καλά αποτελέσματα. Το ίδιο ισχύει και για τους αρχιτέκτονες...

Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να επαναπροσδιορίσεις τον στόχο σου βάζοντας καίρια ερωτήματα:

- Θέλεις να ασχοληθείς κυρίως με αρχιτεκτονική ή στατική?

- Θα δουλέψεις στην Ελλάδα?

- Αν ναι θα θελήσεις να ζήσεις από το επάγγελμα που θα κάνεις? (ρητορικό το ερώτημα προφανώς...)

 

ΥΓ Στην κάρτα σου γράφεις ότι θέλεις. Δεν έχεις δει που βάζουν κάτι ταμπέλες ΝΑ "Αρχιτεκτονικά, στατικά, τοπογραφικά, μελέτες, κατασκευές κλπ κλπ"

Προσοχή μόνο σε τίτλους που έχουν όντως νομικά κωλύματα. Δεν μπορείς να γράψεις στην κάρτα σου "Αρχιτέκτων" ενώ έχεις τελειώσει μόνο πολιτικός μηχανικός.....

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.