Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/2017] Εργασίες με Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

σωστα

και, σε μερικες περιπτωσεις  εκδιδεται ΕΕΔΜΚ  ανεξαρτητως ποσου

Για αυτες, δεν υπολογιζεται το πλαφον των 25.000 [ αρθρο 29, μετα την παρ. "λε"]

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωστόσο οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία νοείται μετά από την σύσταση οριζόντιας με συμβολαιογραφική πραξη. Εάν δεν έχει υπάρξει συμβολαιο γραφική πράξη  δεν νοείται  οριζοντια ιδιοκτησία  αλλά  απλά  ιδιοκτησία.  Θεωρώ ότι  με βάση  το γράμμα  του Ν ομού και όχι με βάση το πνεύμα δεν υπάρχει  όριο προυπολογισμου στην περίπτωση  αυτη....

Link to comment
Share on other sites

σε μια μονοκατοικια, θελω  να κανω μικρες εξωτερικες διαμορφωσης, απομακρυνση μπαζων και λιγες διακοσμητικες διαμορφωσεις μεσα με γυψοσανιδα, χρειαζομαι αδεια μικρης κλιμακας?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 80 εκ διαμόρφωση δεν χρειάζεσαι άδεια. Αν αναφέρεσαι σε κατασκευή εσωτερικών χωρισμάτων αυτή θα γίνει με ΕΕΔΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις ως 80εκ, δεν χρειαζομαι αδεια?

Σε διαμορφωση περιβαλλοντος χωρου αναφερεσαι?

Εγω θελω ενα ισογειο παλιο μισοκατεστραμενο κτιριακι να απομακρυνω, εμβ.: περιπου 10τμ και ενα προχειρο αυθαιρετο στεγαστρο 12τμ απο λαμαρινα και σιδερενιους στυλους, εν ειδη περγκολας, στεγαστρο με λαμαρινα ομως να πεταξω. Χρειαζομαι αδεια μικρης κλιμακας?

 

Βάζε τονισμό στο κείμενό σου. Παραβιάζεις κανόνα συμμετοχής

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cve20126 said:

Τα στοιχεία υφιστάμενου σε ποίες περιπτώσεις το κλικάρουμε ; 

Όταν υπάρχει υφιστάμενο κτίριο

 

27 λεπτά πριν, Arche said:

Εγω θελω ενα ισογειο παλιο μισοκατεστραμενο κτιριακι να απομακρυνω, εμβ.: περιπου 10τμ και ενα προχειρο αυθαιρετο στεγαστρο 12τμ απο λαμαρινα και σιδερενιους στυλους, εν ειδη περγκολας, στεγαστρο με λαμαρινα ομως να πεταξω. Χρειαζομαι αδεια μικρης κλιμακας?

Άδεια ή έγκριση κατεδάφισης χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δεν ξέρω με αυτήν την άδεια αν μπορώ να φέρω και τον κάδο να απομακρύνω τα μπάζα. Φαντάζομαι ναι, οπότε εντάξει το αφήνω.

Για τον τονισμό στο κείμενο μου, εντάξει πάλι, θα βάζω.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάκληση άδειας λόγω μη χωρικής αρμοδιότητας.

Έβγαλα μια ΕΕΔΜΚ για θερμομόνωση.

Στην αρχική σελίδα προχωρώντας στην εισαγωγή της αίτησης, βάζοντας τον δήμο Παύλου Μελά μου έβγαλε σαν 1η επιλογή ΕΔ την ΥΔΟΜ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ-ΕΥΟΣΜΟΥ.

Δεν θεώρησα σκόπιμο να δω τις άλλες επιλογές διότι όπως είχα αντιληφθεί ή υπόλοιπες ήταν για ειδικές περιπτώσεις (ΥΔΟΜ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ κτλ)

Αλλά τελικά είχε σαν 2η επιλογή ΥΔΟΜ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ.

Το αποτέλεσμα ήταν να μου έρθει ανάκληση την ΕΕΔΜΚ από την ΥΔΟΜ ως χωρικά αναρμόδια.

Το αναφέρω μήπως κάποιος συνάδελφος κάνει το ίδιο λάθος ώστε να το αποφύγει.

 

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συνηθισμένο αυτό το λάθος έχει αναφερθεί πολλές φορές και δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις την επιλογή της ΥΔΟΜ. Επισημάνθηκε και σε ημερίδες του ΤΕΕ και είπαν ότι θα προσπαθήσουν να ενσωματώσουν στο σύστημα μονοσήμαντη επιλογή της ΥΔΟΜ. (πόσο δύσκολο είναι άραγε να το συνδέσουν πχ με το γεωγραφικό εντοπισμό??)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.