Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/2017] Εργασίες με Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, ο νόμος λέει ότι για την έκδοση της ΕΕΔΜΚ απαιτείται αίτηση και συγκεκριμένα:

"Αίτηση του κυρίου ή του έχοντος νόμιμο δικαίωμα"

Το ερώτημα είναι, ποιος έχει το νόμιμο δικαίωμα? Σε περίπτωση π.χ. ιδιωτικού συμφωνητικού μίσθωσης που αναγράφεται ρητώς ότι μπορεί να προβεί σε έκδοση ΕΕΔΜΚ είμαστε καλυμμένοι? Πρέπει το έγγραφο να είναι δημόσιο? π.χ. μισθωτήριο συμβόλαιο από συμβολαιογράφο με μεταγραφή?

Έχω περίπτωση ενοικίασης χωραφιού από πατέρα προς γιο και θέλω να βγάλω ΕΕΔΜΚ για εγκατάσταση ΦΒ στην ΙΚΕ του γιου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα που έχω και μέσα στο αγρό έχει  στάβλο είναι θεωρημένο μόνο για το γνήσιο της υπογραφής από τον Πρόεδρο της κοινότητας και το χρησιμοποίησα για  τη δήλωση του στάβλου από τον ενοικιαστή

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου...πέτρα...βράχο.... (τις καλησπέρες μου) ελπίζοντας να μην φάω κράξιμο από τον Σωτήρη ή τον έτερο λογιστή τον Κώστα.

Πρακτικά νομίζω/θεωρώ ότι η υποχρέωση αυτή περί θεώρησης (αν υπήρχε/υπάρχει [1]) έχει αντικατασταθεί από τη Δήλωση Πληροφορικών Στοιχείων Μίσθωσης ακίνητης περιουσίας.
Και αναφορικά στον συγκεκριμένο όρο (περί ΕΕΜΚ) της μίσθωσης σύμφωνα με τις ερωτοαπαντήσεις της ΑΑΔΕ (Ε/Α 20),
"Συνήθεις περιπτώσεις τέτοιων ειδικών όρων είναι η απαγόρευση της υπεκμίσθωσης, η απαγόρευση της παραχώρησης χρήσης ή η παραχώρηση άδειας στο μισθωτή να συστήνει Νομικά Πρόσωπα στα οποία θα συμμετέχει και ο ίδιος, ή η πρόσληψη συνεταίρου, κ.λπ. Στη φόρμα υποβολής έχουν ενσωματωθεί οι ανωτέρω ειδικοί όροι (δεδομένου ότι αποτελούν συνήθεις περιπτώσεις). Με την επιλογή τους, οι ειδικοί όροι εμφανίζονται στην απόδειξη υποβολής. Ππροτείνεται, ωστόσο, οι ειδικοί όροι να καταχωρούνται στις «σημειώσεις», ώστε οι πληροφορίες τους να είναι πιο ακριβείς. Αν στο συμφωνητικό προβλέπονται και άλλοι ειδικοί όροι μίσθωσης, τότε στο πεδίο «Σημειώσεις» περιγράφονται οι ειδικοί όροι, ώστε να εμφανιστούν στην απόδειξη υποβολής που θα εκτυπωθεί στο τέλος της διαδικασίας."
Η υποβολή βέβαια των στοιχείων μίσθωσης ηλεκτρονικά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει το ίδιο το συμφωνητικό μίσθωσης ως χαρτούρα. Δεν το αντικαθιστά.

Οπότε θεωρώ ότι από την στιγμή που έχει γίνει και η αποδοχή του συμφωνητικού ηλεκτρονικά από τον μισθωτή, αρκεί ένα αντίγραφο του Συμφωνητικού που έχουν υπογράψει και συνημμένη η ηλεκτρονική απόδειξη αποδοχής της μίσθωσης από τον μισθωτή και υποβολής από τον εκμισθωτή, όπου θα φαίνεται και ο συγκεκριμένος ειδικός όρος για την ΕΕΜΚ.

Το γνήσιο της υπογραφής στο συμφωνητικό καλό είναι να γίνεται πάντα για να λύνει μελλοντικά "θέματα".

Παρακάτω απόσπασμα από την Γνωμοδότηση- ΝΣΚ.178/2010

Επίσης σύμφωνα και με μία παλαιά (πολύ παλαιά) που είχα κρατήσει ..πιθανόν κάπου μέσα από το forum 

Αποφ 71714/8-10-1990 "'Έκδοση οικοδομικής άδειας στο όνομα του κυρίου ή του νομέα (ενοικιαστή) του οικοπέδου."

  'Εχοντας υπόψη :

     1.  Τις διατάξεις του Αρθ-27 παρ.2 του Ν-1577/85 περί ΓΟΚ .

     2.  Τις διατάξεις του Αρθ-53 του ΠΔ/17-7-23.

     3.  Τις διατάξεις του Αρθ-3 του ΠΔ/3-9-83.

     4. Την από 12-4-90 σχετική με το θέμα εισήγηση της καθ'

ύλη αρμοδίας Διεύθυνσης Οικοδομικών και Κτιριοδομικών Κανονισμών.

     5. Την υπ' αρ.Γνωμ-165/14/2-5-90 του Κεντρικού Συμβουλίου Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος.

                       Αποφασίζουμε:

     Οι αιτήσεις για την έκδοση οικοδομικών αδειών υποβάλλονται από τους ιδιοκτήτες των ακινήτων - στο όνομα των οποίων εκδίδονται και οι άδειες - σε περίπτωση δε που αυτές υποβάλλονται από τους ενοικιαστές πρέπει να συνοδεύονται με έγγραφη συναίνεση των ιδιοκτητών ".

Οπότε νομίζω ότι εφόσον έχει υπάρξει η παραπάνω ηλεκτρονική διαδικασία  (εφόσον είναι υποχρέωση) με την ανάλογη αναφορά στις σημειώσεις προκύπτει και η έγγραφη αποδοχή/ συναίνεση του ιδιοκτήτη... άρα ο μισθωτής..συναινούντος του κυρίου.

------------------------------------------------------

[1] ΠΟΛ.1162/2018 
"Άρθρο 2
Μη υπόχρεοι σε υποβολή «Δήλωσης Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας»
1. Οι εκμισθωτές αγροτικών εκτάσεων δεν υποχρεούνται σε υποβολή «Δήλωσης Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας», εφόσον το μηνιαίο μίσθωμα δεν υπερβαίνει το ποσό των ογδόντα (80) ευρώ."

Οπότε εκεί το γνήσιο της υπογραφής θεωρώ ότι είναι αναγκαίο ... για να λύσει τα παραπάνω μελλοντικά ....

 

 

9.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν για την αδιατάρακτη κοπή πλάκας για κατασκευή εσωτερικής σκάλας και συνένωση διαμερισμάτων μπορεί να εκδοθεί Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας και εμπίπτει στο ιζ το οποίο αναφέρει:

ιζ) Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις, κατατίθενται:

1) Τοπογραφικό διάγραμμα ή αντίγραφο τοπογραφικού διαγράμματος, κατά τα οριζόμενα στην περ. ε της παρ. 3 του άρθρου 1.

2) Υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου.

3) Σχέδιο κάτοψης σε κλίμακα 1:100 ή 1:50.

Σε περίπτωση που από τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις τροποποιούνται μελέτες του κτιρίου (π.χ παθητική/ ενεργητική πυροπροστασία, ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις, κ.λ.π), κατατίθενται οι κατά περίπτωση τροποποιήσεις μελετών για την ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας κατά τα αναφερόμενα στην παρ. 10 του άρθρου 42 του ν. 4495/2017.

 

ή αν πρέπει να εκδοθεί Οικοδομική Άδεια κατηγορίας 3.

 

Έχω καταμπερδευτεί και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω για συνένωση 2 ΟΙ να αρκεί μια μικρής κλίμακας. Οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις αφορούν κάποιο γκρέμισμα εσωτερικού τοίχου για να ενοποιηθούν 2 χώροι, ή αντίστοιχα χτίσιμο για να διαχωριστούν.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Saleptsis said:

Δεν νομίζω για συνένωση 2 ΟΙ να αρκεί μια μικρής κλίμακας. Οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις αφορούν κάποιο γκρέμισμα εσωτερικού τοίχου για να ενοποιηθούν 2 χώροι, ή αντίστοιχα χτίσιμο για να διαχωριστούν.

 

Ναι, μάλλον έχεις δίκιο. Και το βάζω με προέγκριση αδείας ή βεβαίωση όρων δόμησης; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Την διαδικασία δεν την γνωρίζω, οπότε ας περιμένουμε να μας διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος. Δεν ξέρω αν σου αρκεί και ενημέρωση Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.