Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/2017] Εργασίες με Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

μα πως θα βγάλεις Ε.Ε.Δ.Μ.Κ με Υ.Δ ότι δεν θίγονται, όταν θίγονται τα φέροντα στοιχεία με το οποιοδήποτε κόψιμο της πλάκας? Σίγουρα θες Ο.Α.

Η προέγκριση δεν είναι υποχρεωτική και επομένως Θα πας ή με βεβαίωση ή και με προέγκριση. Όσο για την κατηγορία μπορεί να είναι και η 3 (καθώς δεν γίνεται έλεγχος των μελετών αλλά την ευθύνη ορθής σύνταξης την φέρει αποκλειστικά ο  μηχανικός που τις συντάσσει)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

17 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

μα πως θα βγάλεις Ε.Ε.Δ.Μ.Κ με Υ.Δ ότι δεν θίγονται, όταν θίγονται τα φέροντα στοιχεία με το οποιοδήποτε κόψιμο της πλάκας? Σίγουρα θες Ο.Α.

Η προέγκριση δεν είναι υποχρεωτική και επομένως Θα πας ή με βεβαίωση ή και με προέγκριση. Όσο για την κατηγορία μπορεί να είναι και η 3 (καθώς δεν γίνεται έλεγχος των μελετών αλλά την ευθύνη ορθής σύνταξης την φέρει αποκλειστικά ο  μηχανικός που τις συντάσσει)

Ευχαριστώ πολύ. Νομίζω θα το πάω Κατηγορία 3 με βεβαίωση όρων δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω διαμέρισμα σε παραδοσιακό τμήμα πόλης (Άνω πόλη, Θεσσαλονίκη) όπου ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει κάποιες εργασίες ανακαινίσεις. Αλλαγή κουφωμάτων, Τέντα, Κλιματιστικό, Αέριο, και Εξωτερική θερμομόνωση.

Διαβάζω στο 4520/2018, Άρθρο 2, ιθ, Αναφέρει μόνο για σχέδια όψεων, όχι για Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής.

ιθ) Για την τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις, κατατίθεται: Βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις, ότι δεν θίγονται τα φέροντα στοιχεία των όψεων και του κτιρίου καθώς και ότι τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις. Σε περιοχές χαρακτηρισμένες ως παραδοσιακοί οικισμοί, παραδοσιακά τμήματα πόλεων, περιοχές φυσικού κάλλους, αρχαιολογικοί χώροι, ιστορικοί τόποι, για τις ανωτέρω εργασίες κατατίθενται συμπληρωματικά και όψεις του κτιρίου.

Διαβάζω στο 4495/2017, άρθρο 7, παράγραφος 1 α

Με απόφαση του Συντονιστή Αποκεντρωμένης Διοίκησης που εκδίδεται μέσα σε έξι (6) μήνες από την έναρξη ισχύος του παρόντος, συγκροτούνται Συμβούλια Αρχιτεκτονικής (Σ.Α.) σε κάθε περιφερειακή ενότητα, τα οποία είναι αρμόδια για την παροχή σύμφωνης γνώμης επί των αρχιτεκτονικών μελετών στις εξής περιπτώσεις :

α) Για κάθε οικοδομική εργασία (ανέγερση, επισκευή, προσθήκη, κατεδάφιση) σε κτίρια, οικόπεδα ή γήπεδα, που βρίσκονται σε παραδοσιακά τμήματα πόλεων, σε παραδοσιακούς οικισμούς, σε ιστορικούς τόπους, αρχαιολογικούς χώρους, σε περιοχές ιδιαιτέρου φυσικού κάλλους. Η ανωτέρω γνώμη δεν απαιτείται για οικοδομικές εργασίες ή τεχνικά ή άλλα έργα στο εσωτερικό υφισταμένου κτιρίου, οι οποίες δεν επιφέρουν τροποποιήσεις των όψεων αυτού, όπως επίσης δεν απαιτείται και στις περιπτώσεις κτιρίων ή έργων που είναι αποτέλεσμα πανελλήνιου ή διεθνούς αρχιτεκτονικού διαγωνισμού.

Διαβάζω στο 4495/2017, άρθρο49, παράγραφος 5

5. Για τις άδειες δόμησης που αφορούν κτίρια σε παραδοσιακό οικισμό, παραδοσιακό ή ιστορικό τμήμα πόλης, οικιστικό σύνολο που έχει χαρακτηριστεί ως ιστορικό διατηρητέο μνημείο, καθώς και κηρυγμένα διατηρητέα κτίρια ή νεότερα μνημεία οι αρχιτεκτονικές μελέτες εκπονούνται και υπογράφονται αποκλειστικά από αρχιτέκτονες μηχανικούς και οι στατικές μελέτες από τους αρμόδιους πολιτικούς μηχανικούς.

Για εξωτερική θερμομόνωση σε παραδοσιακό τμήμα πόλης απαιτείτε Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής? Επίσης την ΕΕΔΜΚ θα πρέπει να την υπογράψει αρχιτέκτονας μηχανικός?

Τα παράθυρα-τέντες-κλιματιστικό-αέριο εντάσσονται στο Άρθρο 30 του 4495/2017, δεν βρήκα κάτι που να αναφέρει κάτι διαφορετικό σε παραδοσιακά τμήματα πόλεων.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι

Σε μία πολυκατοικία για τον χρωματισμό της πρόσοψης έχει γίνει συνέλευση και με απόφαση εξουσιοδοτεί(με υπογραφή όλων των ιδιοκτητών) τον διαχειριστή (διαχειριστικό γραφείο) που είναι φυσικό πρόσωπο να κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες και να υπογράψει όλα τα έγγραφα για την έκδοση της Ε.Ε.Δ.Μ.Κ. 

Ο διαχειριστής δεν είναι ιδιοκτήτης κάποιου διαμερίσματος ούτε μένει στην πολυκατοικία. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα για την έκδοση της στο όνομα του ή κάποιο πρόβλημα στο μέλλον σχετικά με την αναγγελία στο Ι.Κ.Α.?

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

το "γραφειο" [ ή εσυ ή εγω ] εξουσιοδειται  να εκδωσει αδεια  στο όνομα της διαχειριστικης επιτροπης  της πολυκατοικιας,

με βαση την αποφαση της ΓΣ  και με το ΑΦΜ της επιτροπης.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κι από εμένα.

Γνωρίζει κανείς πως θα κάνω αναθεώρηση σε άδεια μικρής κλίμακας (παράταση δηλαδή για ένα χρόνο);

Η πολεοδομία μου λέει ηλεκτρονικά αλλά εγώ δεν βρίσκω πεδίο για αναθεώρηση μικρής κλίμακας που έχει εκδοθεί εντύπως.

Edited by tirbouson
Link to comment
Share on other sites

Αδεια μικρής κλίμακας σε κτίριο με οικοδομική άδεια , απαιτεί να ανεβάσουμε όλα τα σχέδια της άδειας στο σύστημα ? Γιατί σε μία ενημέρωση έντυπης , αυτό ζητήθηκε .

Link to comment
Share on other sites

BAS

Στον 4495 άρθρο 41 παράγραφος 1,στ αναφέρει μόνο για αντίγραφο της Ο.Α. και για τακτοποίηση αν υπάρχει. Θα ανεβάσεις και το τοπογραφικό σίγουρα που το ζητάει έξτρα. Με αυτά τα δύο είσαι καλυμμένος θεωρώ, τώρα αν θες να ανεβάσεις και καμιά κάτοψη μπορείς, αλλά δεν θα ανέβαζα όλα τα σχέδια.

tirbouson

Αυτό είναι ένα θέμα, με το ΤΕΕ που επικοινώνησα μου είπαν ότι δεν προβλέπετε από το νόμο αναθεώρηση μικρής κλίμακας για αυτό δεν το έχουν βάλει στο σύστημα, οι πολεοδομίες πλέον θεωρούν τις μικρές κλίμακες ξένο σώμα, δεν ασχολούνται καθόλου με αυτές ακόμα και αν τις έβγαλες έντυπα. Οπότε σε παρόμοια περίπτωση κατέληξα να βγάζω νέα μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση ως προς το χρόνο ισχύος προβλέπεται, το λέει ξεκάθαρα ο Ν.4495/2017.

Εμένα μου είπαν σήμερα ότι απαιτείται νομοθετική ρύθμιση για το θέμα αυτό. Αν την βγάλεις ηλεκτρονικά αναθεωρείται μέσα από το e-adeies. Δεν προβλέπει ο νόμος τι γίνεται με τις παλαιές μικρής κλίμακας σε έντυπη μορφή.

Edited by tirbouson
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου λογική λέει ότι εφόσον βγήκαν έντυπα, η πολεοδομία θα πρέπει να κάνει την αναθεώρηση, αλλά αν δεν στην κάνει τι επιλογές έχεις…  Εγώ έγραψα στην περιγραφή της νέα, εν συνεχεία της παλιάς ΕΕΔΜΚ με τάδε ΑΔΑ κτλ.. και μίλησα και με το ΙΚΑ πριν ώστε να μην πληρώσω διπλά ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.