Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/2017] Εργασίες με Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

53 λεπτά πριν, panapara1 said:

Λογικα ελεγχείς το διαμερίσμα, οπώς οτάν θα εδίνες βεβαίωση για αγοραπώλησια. 

ΟΧΙ το συζητήσαμε και αλλού στο φόρουμ)

ελέγχεις αν είναι νόμιμο σύμφωνα με το άρθρο 23 ΝΟΚ ( με την οποία σε αναγκάζει ΠΡΩΤΑ να ρυθμίσεις ακόμη και παραβάσεις κατηγορίας 3)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

για θερμομόνωση σε πυλωτή με το εξοικονομώ ο ιδιοκτήτης διαμερίσματος πρώτου ορόφου που έχει μπει ατομικά στο πρόγραμμα

 επιμένει σε ΕΕΜΚ είτε χρειάζεται είτε όχι, στο πεδίο δόμηση/χρήσεις  τι κάνω;

Γράφω μόνο τα στοιχεία του διαγράμματος κάλυψης της άδειας,και προσθέτω και τις όποιες τακτοποιησεις π.χ η/χ του διαμερισματος έχουν γίνει

ή πρέπει να ελέγξω όλη την πολυκατοικία που από όσο γνωρίζω δεν έχουν γίνει άλλες τακτοποιησεις;

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2018 at 8:30 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

ΟΧΙ το συζητήσαμε και αλλού στο φόρουμ)

ελέγχεις αν είναι νόμιμο σύμφωνα με το άρθρο 23 ΝΟΚ ( με την οποία σε αναγκάζει ΠΡΩΤΑ να ρυθμίσεις ακόμη και παραβάσεις κατηγορίας 3)

 

Σε ποιό σημείο συζητιέται αυτό?

Θα με ενδιέφερε το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Βάσει Αριθμ.  ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/69701/4461/ΦΕΚ4520β’/16-10-18 (ως αποκλειστικά υπεύθυνος της έκδοσης Ε.Ε.Δ.Μ.Κ)  υπογράφεις μια Υ.Δ που πρέπει κατά την ίδια ΚΥΑ να ΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ τα παρακάτω:

άρθρο 1

1.  Επιτρέπεται, στις περιπτώσεις της παρ. 2 του παρόντος άρθρου, η έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) χωρίς έκδοση οικοδομικής άδειας, εφόσον:

α. δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις,

β. τα οικόπεδα, τα γήπεδα ή τα κτίσματα στα όποια εκτελούνται δεν βρίσκονται:

i.  σε δάσος, 

........... παρά το όριο διεθνών, εθνικών, επαρχιακών, δη- μοτικών ή κοινοτικών οδών εντός ζώνης πλάτους 50% των οριζομένων από τη νομοθεσία περί ασφαλείας της υπεραστικής συγκοινωνίας.

2.  Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας:

α. σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, όπως ορίζονται στην παρ. 1 του άρθρου 23 του ν. 4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α’),

β. σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων που έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαιρέτων κατασκευών (όπως ν. 3775/2009, ν. 3843/2010, ν. 4014/2011, ν. 4178/2013 και ν. 4495/2017) και έχουν εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης, ή έχουν υποβάλλει οριστική δήλωση τακτοποίησης, ή έχουν περαιώσει τη σχετική διαδικασία και έχουν εξοφλήσει το τριάντα τις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου αυθαιρέτου

παρ 1 άρθρου 23

 Νόμος 4546/2018 - ΦΕΚ 101/Α/12-6-2018 (Άρθρο 45)

 «δ. Αν προϋφίσταται του β.δ. της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν. 1337/1983 ή εξαιρέθηκε οριστικά, σύμφωνα με διατάξεις ρύθμισης, τακτοποίησης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων αυθαιρέτων.».

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει όλα αυτά

Έχω διαβάσει και τον ορισμό του νομίμως υφισταμένου βάσει ΝΟΚ

Το θέμα μου είναι πώς θεωρούμε ότι η ΟΑ εφαρμόστηκε σύμφωνα με τους όρους της....

Θεωρούμε ότι παραβιάζονται οι όροι της ΟΑ όταν ένα παράθυρο βάσει αδείας του 1965 έγινε εκ κατασκευής μπαλκονόπορτα ή αν μια μπαλκονόπορτα φαίνεται στα σχέδια 1,35 και έγινε 1,20?

Ποιοί θεωρούνται ΟΡΟΙ της ΟΑ?

Link to comment
Share on other sites

και αυτό το έχουμε συζητήσει αλλά δεν έχω την ευχέρεια να βρίσκω τις σχετικές συζητήσεις

Πάντως η παράβαση που αναφέρεις ναι μεν απαλλάσσεται από την ρύθμιση προκειμένου περί μεταβίβασης 

αλλά προκειμένου περί  έκδοσης Ε.Ε.Δ.Μ.Κ  πρέπει να ρυθμιστεί ώστε το κτίσμα να καταστεί νόμιμο ήτοι σύμφωνο με την εκδοθείσα Ο.Α

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου έγκειται ως προς το αν δύναμαι να εκδόσω την ΕΕΜΚ για τροποποίηση ανοιγμάτων ώστε να τα φέρω στις διαστάσεις του σήμερα κι έπειτα να πραγματοποιήσω τις εργασίες του ΕΚΟ ΙΙ

Σε περίπτωση ΕΕΔΜ νομιμοποίησης χρειάζεται να πληρωθεί παράβολο?

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 8:25 ΜΜ, demetriostzanakakis said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

για θερμομόνωση σε πυλωτή με το εξοικονομώ ο ιδιοκτήτης διαμερίσματος πρώτου ορόφου που έχει μπει ατομικά στο πρόγραμμα

 επιμένει σε ΕΕΜΚ είτε χρειάζεται είτε όχι, στο πεδίο δόμηση/χρήσεις  τι κάνω;

Γράφω μόνο τα στοιχεία του διαγράμματος κάλυψης της άδειας,και προσθέτω και τις όποιες τακτοποιησεις π.χ η/χ του διαμερισματος έχουν γίνει

ή πρέπει να ελέγξω όλη την πολυκατοικία που από όσο γνωρίζω δεν έχουν γίνει άλλες τακτοποιησεις;

 

 

Αφού δεν αναφέρετε και στον 4520/2018, θεωρώ ότι μπορείς να μην συμπληρώσεις τα στοιχεία στο πεδίο δόμηση/χρήση, αλλά καλό θα ήταν αν είσαι σίγουρος για κάποια και τα γνωρίζεις να το κάνεις.

Όσον αφορά την νομιμότητα ώστε να εκδώσουμε άδεια μικρής κλίμακας, πιστεύω, και έτσι θαρρώ πως το αντιμετώπιζαν και οι πολεοδομίες και πριν το ηλεκτρονικό σύστημα, ότι άλλο νόμιμο βάση ΝΟΚ και άλλο βάση 4495/2017. Τώρα το πώς ερμηνεύει ο καθένας το λεκτικό «συμφώνα με τους όρους της Ο.Α.» είναι μεγάλη συζήτηση.

Επίσης στην παράγραφο 2,β όπως την ανέβασε και παραπάνω ο KANA αναφέρει ότι επιτρέπεται η ΕΕΔΜΚ σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων που έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαιρέτων.  
Δηλαδή αν σε μία Ο.Ι. έχω μία τακτοποίηση ακόμα και αν δεν έχει βάλει κάποια αυθαιρεσία ή έχει προστεθεί μετά π.χ. ή έγινε με τον 3843/2010, εγώ έτσι πως το διαβάζω είναι σαν να σε αφήνει να βγάλεις ΕΕΔΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα σε όλους!

απορία: ΦΕΚ4520/18 A.2 παρ.ιζ) Σε περίπτωση που από τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις τροποποιούνται μελέτες του κτιρίου (πχ παθητική/ενεργητική πυροπροστασία, ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις κλπ) κατατίθενται οι κατά περίπτωση τροποποιήσεις μελετών για την ενημέρωση ου φακέλου της οικοδομικής αδείας κατά πα.10 άρ.42 ν.4495/17.

Σε ειδικό κτίριο εκπαίδευσης θέλω με ΕΕΜΚ να συνενώσω τρεις αίθουσες σε μία με χρήση αμφιθεάτρου. Ακυρώνεται η μία πόρτα εξόδου προς τον διάδρομο

Η άδεια ανέγερσης είναι του 1988 ενώ το ΠΔ71/88 ισχύει από 02/1989 . Στο στέλεχος αναφέρει μελέτη πυροπροστασίας, στην Πυροσβεστική έχει εξεταστεί ως υφιστάμενο κτίριο.

Η ερώτησή μου είναι αν οι εργασίες συνένωσης των αιθουσών συνεπάγονται τροποποίηση παθητικής ώστε να πρέπει να προβώ σε ενημέρωση φακέλου κατά το τελευταίο ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.