Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/2017] Εργασίες με Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Χαίρεται, θέλω να κάνω ανακατασκευή στέγης (κστ) σε κατοικία και μια προσθήκη χώρου υγιεινής 5τ.μ. καθότι η κατοικία είναι προ του 1983. Το ζήτημα είναι πως μικρό τμήμα του οικοπέδου (όχι της κατοικίας) είναι ρυμοτομούμενο, χρειάζεται να γίνει πρώτα απόδοση σε κοινή χρήση του ρυμοτομούμενο τμήματος σύμφωνα με το αρθρο1, παρ. 2, περιπτ. γ?

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(από μεταφορά danaikaterina)

Καλησπέρα σας,

έχω περίπτωση δύο καταστημάτων ισογείου (60 τ.μ. το καθένα) διαφορετικών ιδιοκτητών που είναι ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας. Μου ζήτησαν να γίνει συνένωσή τους με ΕΕΜΚ για να γίνουν ενιαίο κατάστημα για ένα χρόνο. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

1.) Η ιδιωτική σύμβαση που θα υπογράψουν μεταξύ τους για το χρονικό διάστημα της ενοποίησης είναι ένα απλό χαρτί με υπογραφές τους ή απαιτείται να γίνει σε συμβολαιογράφο?

2.) Απαιτείται να γίνει συμολαιογραφική δήλωση του Ν. 1221/1981 για την εξασφάλιση υποχρεωτικών θέσεων στάθμευσης? Απαιτούνται θέσεις στάθμευσης για τη συνένωση? Η άδεια είναι του 1977 και τότε δεν είχαν δεσμευτεί θέσεις στάθμευσης. Χρειάζεται τώρα να γίνει δέσμευση?

Αν δεν μπορεί να γίνει δέσμευση λόγω έλλειψης χώρου τότε δεν μπορώ να βγάλω την ΕΕΜΚ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά μήπως μπορεί κανείς να μού πει καμιά άποψη για τα παρακάτω που έχω ρωτήσει σε άλλη θεματική γιατί δεν ήμουν σίγουρη που πρέπει να ρωτήσω.

 

 

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Έχω μία αυθαίρετη αυτονόμηση θέρμανσης που θέλω να νομιμοποιηθεί με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να γίνει αυτό, γιατί στο σύστημα των ηλεκτρονικών αδειών δε βρήκα κάποια τέτοια δυνατότητα; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

πράγματι δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό! και απορώ πως θα γίνει η νομιμοποίηση αφού προβλέπεται πρώτα να πληρωθούν πρόστιμα 

Link to comment
Share on other sites

N4495/17-ΑΡΘΡΟ 29-ΠΑΡ.2 (Ε.Ε.Δ.Μ.Κ.)
Συνλαδελφοι μία ερώτηση σχετικά με την εφαρμογή της περίπτωσης κη) της παραπάνω παραγράφου ,την οποία και παραθέτω:
" κη) προσθήκη επιφάνειας εμβαδού έως πέντε (5) τ.μ., αποκλειστικά για λόγους υγιεινής και χρήσης, σε κτίρια προϋφιστάμενα της 31ης Ιανουαρίου 1983, σε στάσιμους οικισμούς και σε οικισμούς προ του 1923 και κάτω των δύο χιλιάδων (2.000) κατοίκων, χωρίς να απαιτούνται στοιχεία νομιμότητας κτιρίου"
Η ερώτηση είναι αν η πρώτη προϋπόθεση ισχύει από μόνη της 'η αν πρέπει να συνδυασθεί με μία από τις επόμενες δύο.

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο πρώτα είναι ένα (δηλαδή η προσθήκη να γίνεται σε κτήριο προ του '83).

Και τα επόμενα τρία είναι επίσης η ίδια κατηγορία (δηλαδή το κτήριο να βρίσκεται σε μία από τις περιοχές αυτές).

Το θέμα ουσιαστικά είναι ότι διευκολύνονται αυτές οι περιπτώσεις γιατί και τότε οι καμπινέδες - χώροι υγιεινής - γίνονταν με συνοπτικές διαδικασίες (υπήρχε και σχετική απόφαση που κάπου υπάρχει και στο forum) ...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kan62 said:

Τα δύο πρώτα είναι ένα (δηλαδή η προσθήκη να γίνεται σε κτήριο προ του '83).

Και τα επόμενα τρία είναι επίσης η ίδια κατηγορία (δηλαδή το κτήριο να βρίσκεται σε μία από τις περιοχές αυτές).

Το θέμα ουσιαστικά είναι ότι διευκολύνονται αυτές οι περιπτώσεις γιατί και τότε οι καμπινέδες - χώροι υγιεινής - γίνονταν με συνοπτικές διαδικασίες (υπήρχε και σχετική απόφαση που κάπου υπάρχει και στο forum) ...

Δηλαδή η προσθήκη επιφάνειας 5τμ με τις προϋποθέσεις χρήσης,που αναφέρονται,πρέπει υποχρεωτικά να συνδυάζεται με μία από τις τρείς περιπτώσεις οικισμών?

Δηλαδή σε οικοδομή του 1959 στο κέντρο της Θεσσαλονίκης μπορώ να κάνω αυτού του είδους την προσθήκη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, 

Μπορούμε να προχωρήσουμε σε ανακατασκευή στέγη σε γκαράζ για το οποίο έχει γίνει δήλωση στο 4178/13? ( παράγραφο κστ άρθρου 29) 

Συγκεκριμένα σε στεγή με ξύλινο φέροντα οργανισμό και επικάλυψη από λαμαρίνα?

Στατική μελέτη χρειάζεται για την στέγη να φανταστώ σύμφωνα με το άρθρο φεκ 4520/16-10-2018 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.