Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/2017] Εργασίες με Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Πάντως Pavlos 33 θα ήθελα να ξέρω, γιατί εμένα μου κάνετε συνέχεια επισημάνσεις να προσθέσω το νισ μό στο κε ί με νο μου και του dimitris GM ποτέ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Arche  καταρxάς να σε ενημερώσω ότι κάνουμε παρατηρήσεις σε δεκάδες μέλη για να επισημάνουμε την εφαρμογή των κανόνων συμμετοχής και δεν το κάνουμε μόνο σε σένα. Αυτό που θα έπρεπε πρωτίστως να σε ενδιαφέρει είναι να τους εφαρμόζεις και όχι να αναζητάς την μια και μοναδική εξαίρεση (η ομάδα συντονισμού γνωρίζει και την έχει αποφασίσει) για το έγκριτο, πολύτιμο και το πιο ενεργά ασχολούμενο μέλος της κοινότητας που έχει βοηθήσει τους πάντες με τις γνώσεις και την εμπειρία του στα νομικά ζητήματα και όχι μόνο. Αν και η συζήτηση περί κανόνων συμμετοχής δεν αποτελεί αντικείμενο δημοσίου διαλόγου σε ενημερώνω για να μην αναρωτιέσαι. Συνεχίζουμε επί του θέματος.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εντάξει ενταξει, συνεχίζουμε επί του θέματος

και κανενα πρόβλημα με εσένα dimitris GM να το ξερεις μου εξήγησα, οποτε δεν σκοπευα να αρχισω, διαμάχη. Ηθελα απλώς να το ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Σε αποθήκη 30 τ.μ. εκτός σχεδίου τι άδεια χρειάζεται για να αλλάξω την επικάλυψη απλής λαμαρίνας με επικάλυψη από κεραμιδοπάνελ ή βυζαντινό κεραμίδι;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Dimitrios1991 said:

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Σε αποθήκη 30 τ.μ. εκτός σχεδίου τι άδεια χρειάζεται για να αλλάξω την επικάλυψη απλής λαμαρίνας με επικάλυψη από κεραμιδοπάνελ ή βυζαντινό κεραμίδι;

Γίνεται με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, δες το αρθ. 29 του ν.4495/17

κ) συντήρηση και επισκευή στεγών με χρήση ικριωμάτων,

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, 

σε 3.00 μέτρα ύψος και στην περιοχή που βρίσκομαι δεν νομίζω τα ντόπια συνεργεία να στήσουν σκαλωσιά. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βγήκε μες τη νύχτα ... και ισχύει από σήμερα το πρωί.

Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/43266/1174
"Εργασίες για τις οποίες απαιτείται Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) και απαιτούμενα δικαιολογητικά για την χορήγησή της"
σε αντικατάσταση της 69701/4461/12-10-2018 απόφασης του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας «Διαδικασία έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά για εργασίες για τις οποίες απαιτείται Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) καθώς και συμπλήρωση της εργασίας α. και τροποποίηση της εργασίας κη. της παρ. 2 του άρθρου 29 του ν.4495/2017» (ΦΕΚ Β4520).

Νέα ΕΕΔΜΚ.pdf

Edited by kan62
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, kan62 said:

Βγήκε μες τη νύχτα ... και ισχύει από σήμερα το πρωί.

Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/43266/1174
"Εργασίες για τις οποίες απαιτείται Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) και απαιτούμενα δικαιολογητικά για την χορήγησή της"

Ουυαουυ!!! 

Άρθρο 2: Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας απαιτείται: .....

2. Για τις κάτωθι πρόσθετες περιπτώσεις: λστ) διαχωρισμό οριζόντιων ιδιοκτησιών

Επιτέλους... γιατί όμως δεν έβαλαν και συνένωση οριζοντίων ιδιοκτησιών ???

Link to comment
Share on other sites

 μήπως επειδή υπάρχει αυτό κζ) λειτουργική συνένωση χώρων σύμφωνα με την παρ.5 του άρθρου 23 του ν.4067/2012,

Το βασικό είναι ότι γίνεται πλέον ΕΕΔΜΚ και σε αυθαίρετα τακτοποιημένα κτίσματα σε μη άρτια γήπεδα, καθώς απαλείφθηκε από την βεβαίωση του μηχανικού  ότι το οικόπεδο/ γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.