Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Συνάδερφοι μια ερώτηση ήθελα να κάνω . Στην περίπτωση γεωτεμαχίου εκτός σχεδίου με διόροφη οικία εντός η οποία κατασκευάστηκε με άδεια του 1978 . Ο ιδιοκτήτης θέλει σήμερα να προχωρήσει στην κατασκευή λιθόκτιστου περιφράγματος ύψους 1 m. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να βγάλει άδεια μικρής κλίμακας ή καλύπτεται από την προγενέστερη άδεια ως διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου που δεν είχε ποτε πραγματοποιήσει. Παρακαλώ την αποψή σας . Και επιπλέον αν θέλει άδεια μικρής πρέπει πάλι να υποβάλλει τοπογραφικό διάγραμμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 568
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που επιτρέπει ο ΝΟΚ για εκτός σχεδίου με 48ωρη ενημέρωση ΥΔΟΜ και αστυνομίας είναι το 3ζ του άρθρου 4.

 

ζ. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου (1,00 μ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό χωρίς χρήση σενάζ, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης, επιτρέπεται οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ΚΑΝΑ πρωτοκολλώ αυθημερόν την αίτηση χωρίς κάποιο άλλο δικαιολογητικό και μετά την παρέλευση 48 ωρών από την πρωτοκόλληση ο πελάτης ξεκινά τις εργασίες?

Edited by treloepistimonas
Link to comment
Share on other sites

Μήπως νομίζουν ότι πρέπει να βγάλεις Ε.Ε.Μ.Κ (όπως πριν την ισχύ του ΝΟΚ)

Μήπως δεν είναι ενήμεροι;

Link to comment
Share on other sites

KANA το θέμα είναι ότι γνωρίζαν. Η συγκεκριμένη πολεοδομία δεν φημίζεται ιδιαίτερα για την εξυπηρετικότητά της και απο εκεί όπως καταλαβαίνεις ξεκινούν όλα τα προβλήματα. Μου είπαν πως ο ΝΟΚ δεν αναιρεί την απαίτηση τους για πρόσθετα διακαιολογητικά. Μου είπαν να φέρω τα παραπάνω διακαιολογητικά για να προχωρήσουν αλλιώς ακόμη και να μου πρωτοκολλήσουν την αίτηση θα μου ζητήσουν συμπληρωματικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κάποιος συνάδελφος να μου απαντήσει

αν τίθεται κάποιο όριο σε απόσταση από δρόμο, σε περίφραξη οικοπέδου εντός σχεδίου οικισμού (<2000 κατ.) με παλιό κτίσμα, με πρόσωπο σε δευτερεύον εθνικό δίκτυο,όπως υπάρχει για τα κτίσματα.

Το διάταγμα περί απόστασης ασφαλελιας υπερασστικής συγκοινωνίας δεν αναφέρει τίποτα για περιφράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.