Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι. Σε έγκριση εκτελεσης εργασιων με την παρ.4γ και συγκεκριμενα για  αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες  ( καθαίρεση μεταλλικού εξώστη 1,5*2,0, στα απαραιτητα δικαιολογητικα στο ηλεκτρονικό σύστημα απαιτεί διαχείριση αποβλήτων! Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει καποια διευκρίνιση σχετικα με αυτο? Υπάρχει καποια "ελάχιστη ποσοτητα αποβλητων " πχ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 568
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έβαλα ένα ενημερωτικό σημείωμα

"ότι σύμφωνα με το άρθ 29 παρ 4 Ν 4495/17 προβλέπεται μόνο η υποβολή τεχνικής έκθεσης και η δήλωση  αρμόδιου μηχανικού ότι αναλαμβάνει την επίβλεψη και δεν προβλέπεται η υποβολή μελέτης διαχείρισης αποβλήτων. Εξάλλου στην προκειμένη περίπτωση κατεδάφισης τα προβλεπόμενα απόβλητα θα είναι σχεδόν μηδαμινά και ως τέτοια  θα εναποτεθούν σε καθορισμένο από το Δήμο μου χώρο υποδοχής μπάζων" 

Εδώ να το τονίσω ότι πράγματι ο Δήμος μου έχει και χώρο υποδοχής ανακυκλώσιμων και χώρο υποδοχής μπάζων (πιθανώς για μελλοντική από τον ίδιο μεταφορά σε μονάδα επεξεργασίας)

Κάτι τέτοια  δεν ξέρω αν προβλέπεται από Ν αλλά καλό θα ήταν να προβλέπονταν γιατί δεν είναι λογικό να καίω καύσιμα για να μεταφέρω (πάνε-έλα 100+100) χλμ  μισό κυβικό μπάζα και συγχρόνως να επικαλούμαι ότι αυτό το κάνω για να προστατέψω το περιβάλλον!

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΝΑ παρόλο που έχεις δίκιο ότι δεν απαιτείται από το νόμο η υποβολή σχεδιου διαχείρισης αποβλήτων εγώ έχω προβληματιστεί αφού το ηλεκτρονικό σύστημα το ζητάει και μαζί με αυτό ζητάει και Υ.Δ. Διαχειριστή για τη σύμβαση με εγκεκριμένο σύστημα ή τη σύμβαση.

1. Στην περίπτωση μου και εγώ είναι να ξηλωθούν κάτι λαμαρίνες σύνολο γύρω στα 15τ.μ. Τι διαδικασία ακριβώς προβλέπεται γι αυτό και ποιο θεωρείται εγκεκριμένο σύστημα με το οποίο πρέπει να κάνω ειδική σύμβαση?

2. Επίσης αν θες να κάνεις εργασίες με έγκριση εκτέλεσης εργασιών σε οικισμό στον οποίο απαιτείται για παράδειγμα έγκριση Σ.Α. ή αρχαιολογία πρέπει να πάρεις τις εγκρίσεις? Ρωτάω γιατί στο ηλεκτρονικό σύστημα e-Αδειες στην καρτέλα έλεγχοι/επιμέρους περιπτώσεις δεν έχει να τικάρεις τα αντίστοιχα κουτάκια, ενώ όταν βγάζεις για παράδειγμα ΕΕΔΜΚ τα έχει.

3. Τέλος η πράξη αυτή εκδίδεται αυτόματα από το μηχανικό όπως η ΕΕΔΜΚ ή περνάει από έλεγχο ΥΔΟΜ?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από τα δικαιολογητικά που απαιτούνται ανά κατηγορία άδειας, η διαχείριση των αποβλήτων που παράγονται από οποιαδήποτε οικοδομική εργασία αποτελεί αυτοτελή απαίτηση που προκύπτει απο την ΥΑ 36259/1757/Ε103 και πρέπει να τηρείται.

20100824 ΦΕΚ1312Β ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ.pdf

20160701 ΑΕΚΚ.pdf

Edited by danaikaterina
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ danaikaterina, ήσουν πολύ βοηθητική για το ΣΔΑ. θα ρωτήσω και στην τοπική ΥΔΟΜ για περαιτέρω διευκρινίσεις για το τι μπορεί να γίνει στην περιοχή με τη σύμβαση με εγκεκριμένο σύστημα..

 

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

υπάρχουν κάπου λίστα των απαιτούμενων δικαιολογητικών για Έγκριση Εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης μετά από υπαγωγή στο 4495?

Καθώς έχω μπερδευτεί αν απαιτούνται απλώς δήλωση ανάληψης και τεχνική έκθεση ή αυτά τα δικαιολογητικά:

α) τοπογραφικό διάγραμμα με ένδειξη της θέσης του κατεδαφιστέου κτιρίου ή της κατασκευής και φωτογραφίες όλων των όψεων του προς κατεδάφιση κτίσματος,
β) περίγραμμα κάτοψης σε κλίμακα τουλάχιστον 1:100 του κατεδαφιστέου κτιρίου και των περί αυτό κτισμάτων,
γ) σχηματικές τομές του κτιρίου,
δ) διάγραμμα κάλυψης, μόνο αν τα κτίσματα του οικοπέδου ή γηπέδου δεν κατεδαφίζονται ολοσχερώς,
ε) τεχνική έκθεση της παρ. 6 του άρθρου 11 της υπ’ αριθμ. 31245/22.5.1993 απόφασης του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων (Β΄ 451) με τις μελέτες που τη συνοδεύουν,
στ) άδεια που χορηγεί η Αστυνομική αρχή αν η κατεδάφιση γίνει με εκρηκτικά,
ζ) σχέδιο και φάκελος ασφάλειας και υγείας του έργου, όπου απαιτείται, σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ. 305/1996,
η) αποδεικτικά κατάθεσης των οφειλόμενων εισφορών του έργου υπέρ του Δημοσίου και ΕΦΚΑ για την έκδοση της άδειας,
θ) σχέδιο διαχείρισης αποβλήτων ή αδρανών υλικών,
ι) εγκρίσεις άλλων υπηρεσιών και διοικητικών οργάνων, όπου απαιτούνται. Επίσης, υποβάλλεται, όπου απαιτείται, γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής (Σ.Α.) ή απόφαση του ΠΕ.Σ.Α.. Όπου απαιτείται έγκριση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής, προσκομίζεται και βεβαίωση περί μη υποβολής ένστασης.

ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρεις είναι τα δικαιολογητικά κανονικής άδειας κατεδάφισης ενός νόμιμου κτίσματος. Για έγκριση κατεδάφισης αυθαιρέτου δεν απαιτούνται όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, danaikaterina said:

Αυτά που αναφέρεις είναι τα δικαιολογητικά κανονικής άδειας κατεδάφισης ενός νόμιμου κτίσματος. Για έγκριση κατεδάφισης αυθαιρέτου δεν απαιτούνται όλα αυτά.

Δηλαδή απαιτείται μόνο δήλωση ανάληψης και τεχνική έκθεση και εν τέλει επίβλεψη?.

Χωρίς σαυ φαυ κτλ.. εμένα ποιος με καλύπτει αν γίνει η στραβή?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χρειάζονται :

Δηλώσεις ανάθεσης - ανάληψης επίβλεψης

Τεχνική - αιτιολογημένη Έκθεση

Φωτογραφίες

Σχέδιο και Φάκελος Ασφάλειας & Υγείας του Έργου

Σχέδιο διαχείρισης αποβλήτων (Σ.Δ.Α.) & Υ.Δ. Διαχειριστή για τη σύμβαση με εγκεκριμένο σύστημα ή την σύμβαση

Στοιχεία νομιμότητας κτιρίου

 

  • Like 1
  • Thanks 3
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2019 at 6:28 ΜΜ, Largy said:

χρειάζονται : Δηλώσεις ανάθεσης - ανάληψης επίβλεψης, Τεχνική - αιτιολογημένη Έκθεση, Φωτογραφίες, Σχέδιο και Φάκελος Ασφάλειας & Υγείας του Έργου, Σχέδιο διαχείρισης αποβλήτων (Σ.Δ.Α.) & Υ.Δ. Διαχειριστή για τη σύμβαση με εγκεκριμένο σύστημα ή την σύμβαση, Στοιχεία νομιμότητας κτιρίου

Largy ευχαριστούμε.

  1. Αυτά είναι τα δικαιολογητικά που ζητάει το ηλεκτρονικό σύστημα;
  2. Η σύμβαση με την εταιρεία διαχείρισης αποβλήτων, προϋποθέτει και κάποια προκαταβολή από πλευράς ιδιοκτήτη;

Και μιά γενική ερώτηση, για κάτι που γράφει στον ν.4495, άρθρο 107 περί κατεδάφισης αυθαιρέτων:

image.thumb.png.61526159a971c898a05703da080b1112.png

Αυτή η αμελλητί γνωστοποίηση λοιπόν, από ποιόν γίνεται προς το ΕΦΚΑ; Από τον μηχανικό, την Υπηρεσία, ή τον ιδιοκτήτη;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.