Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

@gp1 από την υπηρεσία ενημερώνεται το ΙΚΑ... (Ώστε να ενημερωθεί)

Ο ιδιοκτήτης έτσι κι αλλιώς είναι υποχρεωμένος να κάνει απογραφή έργου όταν κάνει οικοδομικές εργασίες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΚ, ευχαριστώ πολύ. Όσον αφορά αυτό;

On 24/3/2019 at 9:36 ΠΜ, gp1 said:
  1. Η σύμβαση με την εταιρεία διαχείρισης αποβλήτων, προϋποθέτει και κάποια προκαταβολή από πλευράς ιδιοκτήτη;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Ερώτηση:  Σε οικόπεδο εντός σχεδίου θέλω να βγάλω άδεια περίφραξης. Ο ιδιοκτήτης θέλει να περιφράξει περιμετρικά με συρματόπλεγμα. Είναι εφικτό? Νομίζω πως στην πρόσοψη πρέπει να είναι σταθερή η κατασκευή της περίφραξης ( π.χ. από beton).  

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Επίσης ποια θα ήταν μια λογική αμοιβή για την έκδοση άδειας περίφραξης? Δεν μου έχει ξανατύχει και αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

για την έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης υπάρχει κάποιο όριο στον προϋπολογισμό όπως στις ΕΕΔΜΚ; Δηλαδή μπορώ να κατεδαφίσω εξόλοκληρου αυθαιρετες κατασκευές ανεξαρτήτου μεγέθους; 

Εχώ 2 δύωροφες προ 75 κατοικίες εντός σχεδίου συνολικά 400μ2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε 2όροφη οικοδομή με αρχική άδεια του 80 η οποία είναι ημιτελής ( βρίσκεται στα τούβλα εδω και 30 χρόνια) θέλει τώρα να συνεχίσει τις εργασίες αποπεράτωσης.επίσης στην συγκεκριμένη οικοδομή έχει γίνει αυθαίρετη κατασκευή υπογείου και μετακίνηση οικοδομής εντός πλαγίων αποστασεων( τα οποία τώρα έχουν τακτοποιηθει με τον Ν4495)

Η ερώτηση είναι η εξής : στο σύστημα τι επιλογή πρέπει να κάνω για την αποπεράτωση? Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης σε αυθαίρετες κατασκευές? παρόλο που μόνο το υπόγειο είναι αυθαίρετο? η πάω σε κάποια άλλη κατηγορία?αν η οικοδομή ήταν καθ' ολα νόμιμη σε ποια περίπτωση θα πήγαινα?

επίσης θα βγει και μια ΕΕΜΚ για κάποιες άλλες εργασίες που θέλει να κάνει (στέγαστρο κτλ) 

θα μπορούσα να τα βάλω όλα μαζί ή θα πρέπει η μικρής κλίμακας να πάει χωριστα?

Αν έχει τύχει σε κάποιον ή το γνωρίζει κάποιος θα εκτιμούσα την βοήθεια γιατι δεν μου έχει ξανατυχει κάτι αντιστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, danaikaterina said:

Νεα οικοδομική άδεια θα βγάλεις και θα τα συμπεριλάβεις όλα εκεί.

Οικοδομική άδεια για συνέχιση εργασιών?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.