Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 568
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Θα ήθελα

την βοήθεια σας για την παρακάτω περίπτωση:

1.      Αλλαγή χρήσης σε υπάρχον κτίριο,

το οποίο έχει ταχτοποιηθεί με τον Ν.4495/17,

χωρίς η αλλαγή χρήσης να εμπίπτει στις περιπτώσεις της παραγράφου (ε) του εδαφίου 1 (Οικοδομική Άδεια) του άρθρου 29 του Ν.4495/17, δηλ. χωρίς να επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο στα στοιχεία του Διαγράμματος Κάλυψης, ούτε στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης, ούτε στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους,

και

2.      Εσωτερικές διαρρυθμίσεις, στο ίδιο κτίριο

χωρίς να θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου. (Παράγραφος (ιζ) του εδαφίου 2 (Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας) του άρθρου 29 του Ν.4495/17,

 

Ερώτηση: Ποια διοικητική πράξη απαιτείται για να καλύψω και τις δύο παραπάνω περιπτώσεις?

 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης υπό τις προϋποθέσεις του ΝΟΚ που ανέφερες με ενημέρωση. Εσωτερικές Διαρρυθμίσεις με Μικρή Κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, danaikaterina said:

Αλλαγή χρήσης υπό τις προϋποθέσεις του ΝΟΚ που ανέφερες με ενημέρωση. Εσωτερικές Διαρρυθμίσεις με Μικρή Κλίμακα.

Ευχαριστώ

Μπορω να τα περιλαβω και τα δυο σε Μικρης Κλιμακας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλέπεται αλλαγή χρήσης με μικρή κλίμακα. Ο νόμος λέει είτε οικοδομική άδεια είτε ενημέρωση εφόσον πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2020 at 2:03 ΜΜ, Μέρσα said:
Καλησπέρα!
Σε ακίνητο εντός παραδοσιακού οικισμού με αυθαίρετη επέκταση και αλλαγή χρήσης του υπογείου συν λοιπές παραβάσεις -πέργκολες κλπ- στον περ.χώρο, υπάρχουν ρωγμες λόγω καθίζησης εδάφους και θέλω να κάνω έλεγχο διερεύνησης και εργασίες λήψης μέτρων παύσης του φαινομένου χωρίς να έχει περαιωθεί η υπαγωγή λόγω χρόνου των απαραίτητων εγκρίσεων.
Θεωρώ ότι ανήκω στην περίπτωση Α29 παρ.4β. λόγω Α107 παρ.5β-δδ) για άδεια ενίσχυσης. Σωστά;
Στο eadeies επιλέγω Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών;
Αναφέρονται κάπου επιπλέον δικαιολογητικά από αυτά του ν.4495?

Δεν ξέρω αν βρήκες λύση, αλλά στην αρμόδια πολεοδομία της Δ.Ε. που δραστηριοποιούμαι μου είχαν πει πως επιλέγεις για μικρές επισκευές αποκατάστασης της κατασκευής να εκδόσεις "Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών". Τα δικαιολογητικά τα αναφέρει στο σύστημα

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

έχω να πραγματοποιήσω μικρές επισκευές σε αυθαίρετη αποθήκη κατηγορίας 5(στατικά ανεπαρκής σύμφωνα με την ΜΣΕ της τακτοποίησης χωρίς Μελέτη επισκευών) σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο-ελαιώνα, ώστε να μπορέσει να βάλει ρεύμα ο ιδιοκτήτης και να την χρησιμοποιήσει για την αποθήκευση του λαδιού. 

image.png.b40c840836797fa1c89c244bbbcba4f7.png 

Έχω σχεδόν συμπληρώσει τον φάκελο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η "Έκδοση Πράξης" --> Με ευθύνη μηχανικού. 

Τι σημαίνει αυτο; Με το που θα πατήσω "Υποβολή προς έκδοση πράξης" θα εκδοθεί αυτόματα το έντυπο; 

Επίσης, όταν βγάλω το έντυπο πρέπει να πατήσω και "Υποβολή νέας αίτησης για ελεγκτή δόμησης"; Ή θα επιβλέψω ανενόχλητος τις εργασίες μου και θα αναμένω μήπως κάποια στιγμή πραγματοποιηθεί δειγματοληπτικός έλεγχος; 

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

Τι άδεια επέλεξες  να εκδώσεις? π.χ Ε.Ε.Δ.Μ.Κ παραγράφου ...... ή "έγκριση εργασιών εκτέλεσης"  του άρθρου 107 Ν 4495/17

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Τι άδεια επέλεξες  να εκδώσεις? π.χ Ε.Ε.Δ.Μ.Κ παραγράφου ...... ή "έγκριση εργασιών εκτέλεσης"  του άρθρου 107 Ν 4495/17

Άδειες--> Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.