Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Στην δικιά μας περίπτωση δεν έχουμε έκθεση από πολεοδομία . είναι ένα αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα που θέλουμε με κάποιο νόμιμο τρόπο να κατεδαφίσουμε ώστε να προχωρήσουμε σε άδεια νέας κατασκευής ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε τι κατάσταση είναι το ακίνητο; Μήπως σε συνεννόηση με το τμήμα αυθαιρέτων της Υδομ να τους καλούσατε να συντάξουν έκθεση επικινδύνου ώστε να εμπίπτει στο άρθ. 106;

Link to comment
Share on other sites

@jogr11

Καλησπέρα,θα κάνεις υπαγωγή στον Ν.4495 του ακινήτου (οικόπεδο με τα επ αυτού κτίσματα).Με δεδομένο ότι υπάρχει μόνο ένα αυθαίρετο κτίσμα προς κατεδάφιση,θα εισάγεις ένα ΦΚ με Τύπο--->Προς έκδοση άδειας κατεδάφισης.Θα πληρωθεί το παράβολο και θα εκδώσεις την Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών (Κατεδάφισης).(Κρατάς την Δήλωση  σε Υπαγωγή υποχρεωτικά μέχρι να εκδοθεί η πράξη και να αναρτηθεί).Αφού εκδοθεί η Έγκριση Εκτέλεσης την ανεβάζεις στο σύστημα (απαιτείται για να μπορεί να προχωρήσει σε Οριστική).Κατεδαφίζεις,καλείς ΕΔ,βγαίνει Πόρισμα,τέλος.

Υ.γ.η περίπτωση σου είναι η παρ.4γ του άρθρου 29 (δηλαδή υπαγωγή στις διατάξεις του άρθρου 106)

Αυτό που εξ αρχής ρώτησες,δηλαδή τι είναι τα Δικαιολογητικά Δικαιώματος Υπαγωγής στο άρθρο 29,παρ.4,είναι η ίδια η Υπαγωγή στις διατάξεις του άρθρου 106.,δηλαδή η Δήλωση του αυθαιρέτου προς κατεδάφιση.

 

edit-Συμπληρώνω και την παρ.η) του άρθρου 9 του ΦΕΚ2090Β/20-5-21:

η) δικαιολογητικά που τεκμηριώνουν το δικαίωμα έκδοσης έγκρισης εκτέλεσης εργασιών ανάλογα με την περίπτωση (έκθεση Υπηρεσίας, δηλώσεις υπαγωγής κ.ά.)
καθώς οι τυχόν όροι που ορίζονται από το Τμήμα Ελέγχου Δόμησης - Τοπικού Παρατηρητηρίου,

Edited by ChristinaK
συμπλ.
  • Like 2
  • Thanks 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2021 at 10:25 ΠΜ, vasilori said:

Καλησπέρα συνάδελφοι έχω περίπτωση κτιρίου (αποθήκης) προ του 55, που ένα τμήμα του πατάει στο δρόμο. Το οικόπεδο είναι σε οικισμό κάτω των 2000 που υπάρχει σχέδιο διανομής από το 1932. Στο οικόπεδο υπάρχουν επίσης σπίτι κολλητά με την αποθήκη και δυο στέγαστρα, όπου οι αυθαιρεσίες έχουν τακτοποιηθεί σαν προ του 83. Ο ιδιοκτήτης θέλει να προβεί στην κατεδάφιση του τμήματος της αποθήκης που είναι στο δρόμο και στην έκδοση άδειας για αντικατάσταση στέγης του σπιτιού και της αποθήκης. Στην πολεοδομία μου είπαν να εισάγω το τμήμα που πατάει στο δρόμο στο σύστημα των αυθαιρέτων προς άδεια νομιμ./κατεδαφ. και να βγάλω έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης. Μετά από αυτά να βγάλω και την άδεια στέγης. Είναι οκ αυτός ο τρόπος; Επίσης μετά την κατεδάφιση θα μείνει ένα τμήμα της αποθήκης ανοιχτό και πρέπει να κλειστεί με τοίχο. Αυτό πρέπει να το δείξω στην κατεδάφιση; Στην άδεια στέγης; Και στα δύο; Παρακαλώ για τη βοήθεια σας γιατί είναι περίεργη περίπτωση...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Για τη συγκεκριμένη περίπτωση ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να γκρεμίσει μόνος του το τμήμα της αποθήκης που πατάει στο δρόμο (εννοώ χωρίς την έγκριση εκτέλεσης εργασιών) και από κει και έπειτα να βγάλουμε οικοδομική άδεια αντικατάστασης στέγης. όπως προανέφερα θα χτιστεί και ένας τοίχος  για να κλείσει το τμήμα της αποθήκης που θα είναι ανοιχτό. Στην άδεια στέγης που θα βγάλω να περιγράψω στην τ.ε. ότι στην αυτοψία μου διαπίστωσα ότι κατεδαφίστηκε το τμήμα της αποθήκης και χτίστηκε τοίχος στο ανοιχτό τμήμα για λόγους ασφάλειας και υγιεινής και να προχωρήσω κανονικά; Μήπως να δείξω ότι υπήρχε ήδη ο τοίχος και πλέον θα είναι εξωτερικός της αποθήκης μετά την κατεδάφιση; Σε κάθε περίπτωση δεν χάνει η αποθήκη τη νομιμότητας της ως προ του 55 λόγω του τοίχου που πρέπει να ενώσει το ανοιχτό τμήμα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ειρωνεύομαι καθώς και εγώ έχω παρόμοια ιστορία

Αλλά το ΤΕΕ μας και όλα τα φιλοκυβερνητικά μέσα λένε ότι απλοποιήθηκε κι άλλο  η διαδικασία και με ένα κουμπί βγαίνουν οι Ο.Α! Ρώτα λοιπόν το ΤΕΕ με ποιο κουμπί θα βγει αυτή η άδεια?

Εγώ σκέφτομαι να δείξω ότι υπάρχει τοίχος στη ρυμοτομική γραμμή. το εκτός ρ.γ θα παραμείνει ως έχει και ότι θα κάνω ανακατασκευή της στέγης μόνο του εντός ρ.γ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Δεν σου ειρωνεύομαι καθώς και εγώ έχω παρόμοια ιστορία

Αλλά το ΤΕΕ μας και όλα τα φιλοκυβερνητικά μέσα λένε ότι απλοποιήθηκε κι άλλο  η διαδικασία και με ένα κουμπί βγαίνουν οι Ο.Α! Ρώτα λοιπόν το ΤΕΕ με ποιο κουμπί θα βγει αυτή η άδεια?

Εγώ σκέφτομαι να δείξω ότι υπάρχει τοίχος στη ρυμοτομική γραμμή. το εκτός ρ.γ θα παραμείνει ως έχει και ότι θα κάνω ανακατασκευή της στέγης μόνο του εντός ρ.γ

Γενικώς είναι μην σου τύχουν τέτοιες περιπτώσεις. Πάντως στη δική μου περίπτωση, που θα γκρεμίσουν τον τοίχο εκτός ρυμ. γραμμής, θεωρείς ότι πρέπει να αναφέρω κάτι από αυτά που εέγραψα παραπάνω στην τ.ε. της άδειας στέγης;

Link to comment
Share on other sites

Μα από τη στιγμή που η ΥΔΟΜ, ήδη σου είπε, ότι πρέπει να βγάλει "εκτέλεση εργασιών κατεδάφισης του εκτός", πως περιμένεις ότι η ίδια η ΥΔΟΜ, δεν του καταλογίσει- κατά την παρ 2 άρθρου 94 -πρόστιμα αυθαίρετης κατεδάφισης  ("ως ανέγερσης"=με την αξία του αναλυτικού -με ελαχ τα 250€+ "ως διατήρησης"=50% της "ανέγερσης" με ελάχιστο τα 100€) ?? 

Φυσικά εδώ υπάρχει κενό νόμου για το πως και πότε θα σταματήσει το διατήρησης (που στις Μ/Κ σταματάει με έκδοση Μ/Κ με τίτλο "νομιμοποίηση εργασιών Μ/Κ")

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

έγκριση εκτέλεσης εργασιών για κατεδάφιση επικινδύνως ετοιμόρροπου κτιριου θα χρειαστεί ΣΔΑ ή μπορεί να το αποφύγει?

Ευχαριστώ

 

Απάντηση στον εαυτό μου

Άρθρο 29, παρ.4..Απαιτείται οπωσδήποτε

Edited by getsakna
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα παιδιά σε αγροτεμάχιο άρτιο κατά παρέκκλιση ( εφάπτεται σε κοινοτική οδό 2700τμ σύνολο) το 2000 χτίστηκαν 4 ισόγειες οικίες συνολικού εμβαδού 200τ.μ. όσο δηλαδή επιτρεπόταν.

πλέον λόγω ΣΧΟΟΑΠ έχει χάσει την αρτιότητα του . επιτρέπετε ενώ δεν είναι άρτιο και έχω εξαντλήσει τον συντελεστή δόμησης να χτίσω με αγροτική αποθήκη 15 τετραγωνικών με ΕΕΜΚ? (το αγροτεμάχιο είναι καλλιεργούμενο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στις εγκρίσεις εκτέλεσης εργασιών (οικόπεδο με υφιστάμενο κτίσμα με άδεια και με υπερβάσεις) τι μας ζητάει το σύστημα ως προαπαιτούμενα? (εκτός από φωτογραφίες, συναινέσεις, αναθέσεις) 

α) Υπαγωγή στις διατάξεις του Ν.4495/17?

β) Ταυτότητα κτιρίου?

γ) Π.Ε.Α.?

δ) Σύμβαση διαχείρισης ΑΕΚΚ?
 

Λογικά τα (α) και (δ) χρειάζονται σίγουρα. Ηλεκτρονική Ταυτότητα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.