Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Θέλω και γω να βγάλω μια άδεια περιτοίχισης σε οικόπεδο 884 τ.μ. και προσπαθώ να βγάλω αμοιβές και φορολογικά μέσω προγράμματος, μέχρι στιγμής έχω αναλυτικό 1239,72 και εργασίες τοπογραφικού διαγράμματος εντός οικισμού, θα πρέπει να συμπεριλάβω και άλλες αμοιβές όπως π.χ. αρχιτεκτονικά και στατικά ή με αναλυτικό και τοπογραφικό βγάζω μια αμοιβή (ελάχιστη μάλλον) και ξεμπερδεύω?

 

Βάζω αναλυτικό (όσο χαμηλότερα μπορώ) 774 ευρώ με μελέτη επίβλεψη αρχιτεκτονικών και στατκών μαζί με αμοιβή τοπογραφικού και ΗΜΑΡΤΟΝ το προγραμμα του τεε μου βγάζει αμοιβή 3300 τελική με φπα, μήπως κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις λάθος, έχεις ελάχιστη αμοιβή και για μελέτη και για την επίβλεψη.

Δηλάδη: 2*5000*λ + ΦΠΑ + εισφορές + κρατήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είμαι νέος μηχανικός και εγώ και διαβάζοντας όλα τα παραπάνω μπερδεύτηκα. το συμπέρασμα που έβγαλα, διορθώστε αν είναι λάθος ότι σε ένα χωριο για παράδειγμα που υπάρχει σπίτι σε ένα οικόπεδο εντός οικισμού για να κάνει περίφραξη με τοιχάκι είτε μπετό είτε χτιστό στο 1 m και καγκελάκι 1m θα πρέπει να βγάλει άδεια για εργασίες μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει νομος ο οποιος επιτρεπει να γινει περιφραξη εκτος σχεδιου σε μη αρτιο οικοπεδο σε ζωνη 500 μετρα απο τη γραμμη αιγιαλου και παραλιας.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αξιότιμα Μέλη

 

Συγγνώμη που γράφω με λατινικούς χαρακτήρες. αλλα είμαι στο εξωτερικό προς το παρόν.

 

Έχω μια μονοκατοικία στην θεσσαλονίκη η οποια είναι μέρος ενός συμπλέγματος κατοικιών εντός οικοπέδου 4 στρεμμάτων. Η δικη μας κατοικία είναι αυτοτελής σε οικόπεδο 250 m2. Το τοιχίο που χωρίζει το σπίτι μας από το διπλανό (στην πίσω μεριά) είναι μόλις 1m σε ύψος (και αν).

 

Ο γείτονας μας έχει χτίσει εκεί πισινα και κάθεται εκεί με τις επισκέψεις του. Εμείς όμως έχουμε ένα μικρό παιδί 1.5 χρόνον και φοβόμαστε μην κάποια στιγμή όταν μεγαλώσει πάει στην πισινα του γείτονα που είναι και βαθιά. επίσης έχουμε το πρόβλημα ότι η κρεβατοκάμαρα μας είναι στον πρώτο όροφο και είναι στην μεριά της πισίνας. αποτέλεσμα αυτού είναι ότι μερικές φορες τα βραδια υποχρεούμαστε να ακούμε τις αμπελοφιλοσοφίες του γείτονα.

 

Για τους παραπάνω λόγους, θέλω να χτίσω ένα τυχόν ει δυνατόν 3-4m ύψος και 10m πλάτος (όσο δηλαδή το διαχωριστικό). Σκέφτομαι διαφορα υλικά όπως τσιμέντο, η υαλότουβλα, ή Gabionen (δεν ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά, Gabionen λέγονται στα Γερμανικά είναι όπως οι πέτρινοι τοίχοι στα νησιά μας, μονο που εμπεριέχονται οι πέτρες μέσα σε σιδηροκατασκευή, κάποιου είδους συνθετικέ πλάκες κλπ κλπ).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους μηχανικούς που γνωρίζουν την νομοθεσία, αν μπορώ να βγάλω άδεια για αυτόν τον τοίχο και ποσο διαρκεί , ποσο στοιχίζει , τι διαδικασία είναι κλπ κλπ.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαιτερα.

 

φιλικά

"ιχανος"

 

 

Παρακαλώ να χρησιμοποείτε την Αναζήτηση.

───────────────────

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, πρέπει να ξεκαθαριστεί το ιδιοκτησιακό.

Δε μπορεί η κατοικία σας να ανήκει σε σύμπλεγμα κατοικιών εντός οικοπέδου 4στρεμμάτων αλλά ταυτόχρονα να είναι "αυτοτελής" εντός οικοπέδου 250τμ.

 

Μάλλον, απ'ότι καταλαβαίνω, πρόκειται για κάθετη ιδιοκτησία εμβαδού 250τμ;

Σε αυτήν την περίπτωση απαγορεύεται ο "διαχωρισμός" των καθέτων με οποιαδήποτε περίφραξη καθώς συνιστά άτυπη κατάτμηση. Ακόμα και η περιτοίχιση 1μ που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι αυθαίρετη.

Το μόνο που επιτρέπεται είναι ο νοητός "διαχωρισμός" με φύτευση.

 

Αν δεν πρόκειται για κάθετη ιδιοκτησία αλλά για ανεξάρτητο οικόπεδο, τότε κάθε εργασία περιτοίχισης/περίφραξης απαιτεί έκδοση αδείας. Βεβαίως τα 3-4μ ύψος που ζητάτε είναι υπερβολικά και δε σας τα εγκρίνουν παρά μόνο αν συντρέχουν πολύ ειδικοί λόγοι (που νομίζω οτι στην περίπτωσή σας δεν συντρέχουν).

 

Εναλλακτικά μπορείτε να λύσετε το πρόβλημά σας με φύτευση που θα εμποδίζει το παιδί να πλησιάζει στο όριο της ιδιοκτησίας και ταυτόχρονα προσφέρει και ηχομόνωση από τις αμπελοφιλοσοφίες του γείτονα (Ένας γεωπόνος θα σας προτείνει το κατάλληλο είδος φυτού)

Link to comment
Share on other sites

anka

 

Γιατί δεν μπορεί να είναι αυτοτελές οικόπεδο? Ο εργολάβος έχτισε στο οικόπεδο του 8 μεζονέτες. 4 από αυτές είναι ανά δυο κολλητές και οι υπόλοιπες 4 είναι αυτοτελής, δηλαδή δεν εφάπτονται με κανένα άλλο κτήριο. Άρα αυτοτελής. Και είναι σε οικόπεδο 250 m.

 

Ποιο ύψος τοιχίου δεν είναι υπερβολικό? 2m?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.