Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Καταρχήν, για τα greeklish δες σε παρακαλώ εδώ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1407

και διόρθωσε την παραπάνω δημοσίευσή σου γιατί απαγορεύονται από τους Κανόνες Συμμετοχής.

 

Δεύτερον, το θέμα της "αυτοτέλειας" το βλέπεις πολύ απλοικά επειδή δεν είναι το αντικείμενό σου αλλά πολεοδομικα-συμβολαιογραφικά-νομοθετικά δεν ισχύει αυτό που λες.

"Αυτοτελές" οικόπεδο εντός μεγαλύτερου οικοπέδου δεν υπάρχει.

Ούτε σημαίνει πως επειδή η μεζονέτα σου δεν "κολλάει" με τις διπλανές έχεις "αυτοτελές" οικόπεδο.

Ο εργολάβος ή έχτισε σε διαφορετικά οικόπεδα (τα οποία μπορεί να προήλθαν από ενιαίο με κατάτμηση) με ξεχωριστές άδειες δάφορες μεζονέτες και εσύ το βλέπεις σαν συγκρότημα επειδή έχουν ομοιομορφία στην αισθητική τους ή έχτισε σε ένα ενιαίο οικόπεδο πολλές μεζονέτες και πιθανότατα έχει γίνει σύσταση οριζοντίων και καθέτων ιδιοκτησιών εντός του οικοπέδου.

 

Θα πρέπει να διαβάσεις με προσοχή το συμβόλαιό σου για να διαπιστώσεις αυτά που σου λέω και να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό να σου εξηγήσει.

Πάντως εμπιστεύσου με όταν σου λέω οτι αν το "οικόπεδό" σου είναι μέρος άλλου μεγαλύτερου τότε δε θεωρείται ανεξάρτητο, αυτοτελές οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους!Πρώτη μέρα στο forum, πρώτη άδεια που επιχειρώ να βγάλω!!Βασικά θέλω να βγάλω άδεια περίφραξης (μπετο στους 60 πόντους και συρματόπλεγμα απο πάνω) δικού μου οικοπέδου εντός σχεδίου. Καταρχάς θέλω να ρωτήσω ποιος όρος ειναι πιο σωστός...περίφραξη ή περιτοίχισης. Μου είπαν οτι με συμφαίρει να βγάλω άδεια αγροτικής αποθήκης επειδή συμπεριλαμβάνεται η μελέτη περιβάλλοντος χώρου χωρίς να συνυπολογίζεται στις αμοιβες...αλλα επειδή έτσι κι αλλιώς αγροτική αποθήκη δεν πρόκειται να φτιαξω, με συμφερει όντως οικονομικά?απο μελέτες τι χρειάζεται???Ευχαριστώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι χαιρετώ,

Εχω οικόπεδο εντός οικισμού, ο οποίος δεν διέπεται από ειδικούς όρους δόμησης. Θέλω να το περιφράξω με συρματόπλεγμα. Στην πολεοδομία ο υπαλληλος μου είπε ότι δεν μπορώ να τοποθετήσω απευθείας συρματόπλεγμα στα εντός οικισμού αλλά υποχρεωτικά πρέπει να κατασκευάσω τοιχείο 40-60 εκ.:confused: ύψος και μετά να τοποθετήσω το συρματόπλεγμα όσο αφορά στο πρόσωπο του οικοπέδου προς τον δημοτικό δρόμο. Εγώ όσο κι αν έψαξα τέτοιο πράγμα δεν είδα πουθενά γραμμένο. Γνωρίζεις κανείς κάτι άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, μόνο σε εκτός σχεδίου γήπεδο μπορείς να κάνεις περίφραξη μόνο με συρματόπλεγμα.

Και εγώ το έμαθα όταν είχα καταθέσει σχέδια για άδεια περίφραξης σε εντός σχεδίου οικόπεδο

αλλά δεν θυμάμαι που το είδα γραμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δεξ'το και συ με τοιχειο 40-60εκ και ας κανει ο ιδιοκτητης οτι θελει.....Και για αισθητικους λογους καλο ειναι..

Επιβλεψη δεν υπογραφεις, οποτε εισαι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ο ιδιοκτήτης τυχαίνει να είναι συγγενής μου και θέλω να τον προφυλάξω απ' τον κακό γείτονα. Μιά απλή περίφραξη θέλουμε να κάνουμε 25μ. με λίγα έξοδα χωρίς καλούπια, σκυρόδεμα, λιθοδομή και οτιδήποτε άλλο. Θα κοστίσει η άδεια πάνω από 2000 Ευρώ, δεν θέλει ο άνθρωπος να πληρώσει κι άλλα τόσα για την κατασκευή.

Μήπως είναι κάποια εγκύκλιος που το αναφέρει; Ο υπάλληλος επιμένει αλλά δεν ξέρει που αναφέρεται και μου πετάει το μπαλάκι να το βρώ εγώ.:sad:

Δεν ξέρω που αλλού να ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Πας με κανονικα ΟΑ λοιπον....Τελικα για εντος σχεδιου, αποτι διαβασα απο τα προηγουμενα θελει ΟΑ, δεν μπορεις με μικρη κλιμακα.... Σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Mα αν πας με αναλυτικο προυπολογισμο, βαλλε και 5-6κβ μπετο και κανα κεραμιδι και τελειωσεις...Χωρανε να μπουνε και αυτα....Αλλα βεβαια θα πληρωθεις και Στατικα ε???

 

 

Στην αδεια περιφραξης τι μελετη πληρωνομαστε?? Μονο αρχιτεκτονικα μελετη-επιβλεψη???

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν νομίζω να υπάρχει οδηγία στον τρόπο και το υλικό περίφραξης αν δεν υπάρχουν ειδικοί όροι δόμησης.

Η περίφραξη της ιδιοκτησίας μου είναι συνταγματικό μου δικαίωμα και απλά ενημερώνω την πολεοδομία ότι εγώ θα το περιφράξω και η πολεοδομία μου δίνει το δικαίωμα να περιφράξω αυτό που της απέδειξα ότι είναι ιδιοκτησία μου.

Ζήτα να σου δείξουν την νομοθεσία που το απαγορεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.