Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 568
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον είναι εντός οικισμού απαιτείται κανονική Ο.Α. με αναλυτικό προυπολογισμό. Από το ΙΚΑ πήρα απαλλαγή από την υποχρέωση απογραφής του έργου. Αν όμως δείξω τοιχείο από σκυρόδεμα ή από οτιδήποτε άλλο, θα μου βγούν και κάποια ένσημα να πληρωθούν. Εχω πάρει έγκριση αρχαιολογίας η οποία δεν ισχύει αν πρόκειτε να κατασκευαστεί τοιχείο διότι εγκρίνει μόνο τοπική εκσκαφή για πασσαλόμπηξη. Τώρα ήμουν έτοιμος να περάσω από αρχιτεκτονική επιτροπή και τα στήλωσε ο ελεγκτής.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειπες δεν εχεις ειδικους ορους δομησης...

 

Αρα θες και ΕΠΑΕ...

 

Ολο αυτο για περιφραξη, μαλιστα.....

 

Καλα και τοιχειο ΟΣ να κανεις, δεν θες και κανενα μετρο εσκαφη...και με 20εκ καλα εισαι....

 

 

ΥΓ μας βλεπω σε λιγο να βγαζουμε και :

ΟΑ αλλαγης μπριζοδιακοπτη

ΟΑ τοποθετησης καδρου

ΟΑ τοποθετησης κλιμακας για ξεσκονισμα εξωτερικων κουφωματων....

Link to comment
Share on other sites

Κάπου τον έχω διαβάσει τον περιορισμό για απαίτηση συμπαγούς τοιχίου τουλάχιστον 40 εκ. ύψους όταν έχουμε περιτοίχιση εντός σχεδίου ή οικισμού.

Έχει κάποια λογική. Δεν είναι και τόσο ευχάριστο να περπατάς μέσα στην πόλη και να βλέπεις τριγύρω σου φράχτες από κοτετσόσυρμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ το forum.

Έχουμε περίφραξη στο εντός σχεδίου σπίτι μας περίπου 25 μέτρα. Λόγω έργων του δήμου που θα γίνουν λέμε να κάνουμε αντικατάσταση.Βασικά να διαλύσουμε την παλιά και να κάνουμε μία καινούρια. Θα υπάρχει τοιχείο 15-20 cm περίπου και εκεί θα τοποθετηθούν σωλήνες και σίτα.

1. Πρέπει να βγει άδεια; (προφανώς ναι)

2. Η πολεοδομία θα εγκρίνει λέτε άδεια μικρής κλίμακας;(υπάρχει γνωστός στην πολεοδομία αλλά καρφί γείτονας :P)

3.Πόσο κοστίζει η αμοιβή του μηχανικού για 25 m τέτοιας περόφραξης.

4. Ποιοι μηχανικοί μπορούν να υπογράψουν για περίφραξη τέτοιυ είδους;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο το ότι κάνει έργα ο δήμος ή απλά συνέπεσαν χρονικά?

 

Όχι απλά μιας και θα μας καλύψουν το "χαντάκι" λέμε να ομορφύνουμε λιγάκι την φάτσα του οικοπέδου :)

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, θα χρειαστεις οικ. αδεια.

2. Δεν γίνεται με αδεια μικρης κλιμακας.

3. Αν εννοεις κοστος οικ. αδειας (απο μηχανικο) ελαχιστη αμοιβη.

αν ομως λες κοστος καταστευης εξαρταται απο τα υλικα που θα βάλεις. (ταξη μεγεθους 2000-4000)

4. οπως σου ειπε ο erling

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.