Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Πεύκα εντός σχεδίου?Αυτά τα κουκουνάρια πετάγονται πολυ μακρυά τελικά!!

Μπορείς να κάνεις έναρξη εργασιών για το ένα οικόπεδο και να το περιφράξεις εφόσον έχεις Ο.Α σε ισχύ.Το άλλο όμως και ανάλογα με το είδος της περίφραξης θέλει είτε ΕΕΜΚ είτε Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, φίλος θέλει να περιφράξει το οικόπεδο του. Είναι να συζητήσουμε αυτές τις ημέρες επ΄αυτού.

Απαιτείται απ'οσο διάβασα Ο.Α. περίφραξης, κι ούτε λόγος χωρίς αυτή. (για να είναι νόμιμος πάντα).

Επειδή,δεν ασχολούμαι και δεν έχω κάποιο πρόγραμμα αμοιβών, (πέρα απ'του ΤΕΕ,και του meleth.gr) το κόστος είναι 5000*λ μελέτης + 5000*λ επίβλεψης + το τοπογραφικό; (το οποίο έχω συντάξει ήδη).

Τα λέω σωστά; διότι μου φαίνονται αρκετά...Χοντρικά στα 3000 παρά κάτι + ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Kane

Καλησπέρα ή μάλλον καληνύχτα

Mην είσαι και τόσο σίγουρος ότι είναι μόνο 3000.

Μπορεί να βγαίνει αμοιβή πολύ παραπάνω, γιατί ή περιτοίχιση πηγαίνει με αναλυτικό.

Επομένως εξαρτάται από τον προϋπολογισμό δηλ από τα μπετά, κάγκελα, εκσκαφές, εισόδους κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eναν πρόχειρο αναλυτικό που έκανα, ήταν μόλις 1600ε, μιας και πρόκειται για ένα μικρό τοιχείο και συρμα γαλβανιζέ με σιδεροπάσσαλους.

Κατάλαβα τι εννοείς πάντως, σε ευχαριστώ.

Θα το κοιτάξω προσεκτικότερα,ώστε να βρεθεί μια λύση. (εάν φυσικα επιλέξει το δρόμο της Ο.Α.).

Link to comment
Share on other sites

Για μια περίφραξη με πασσάλους και σύρμα σε ένα οικόπεδο (σε οικισμό κάτω των 2000 κατ.) χωρίς να έχει βγει άδεια (ούτε μικράς κλίμακας) έγινε καταγγελία από γείτονα. Πως υπολογίζονται τα πρόστιμα; Αν χαλάσει ο ιδιοκτήτης την περίφραξη τα πρόστιμα ακυρώνονται; Μπορεί να βγάλει άδεια νομιμοποίησης. Σε αυτή την περίπτωση ισχύουν πάλι τα πρόστιμα;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, πρόκειται να ασχοληθώ με την έκδοση άδειας για περιτοίχιση ενός οικοπέδου εντός οικισμού. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

1) Ο πελάτης έχει πρόσφατο τοπογραφικό από άλλον μηχανικό για το καθορισμό του τμήματος απαλλοτρίωσης του από επαρχιακό δρόμο. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω εγώ για να γλιτώσω την αμοιβή του ή πρέπει να συντάξω νέο τ.δ και να το υπολογίσω στις αμοιβές???

 

2) Η αμοιβή μου είναι 5000λ+ φπα + αμοιβή τοπογραφικού (αν δν ισχύει η 1η περίπτωση) ή το τοπογραφικό μπαίνει μέσα στο 5000λ???

 

3)Επειδή ο οικισμός είναι οροθετημένος με ακτίνα θα χρειαστώ βεβαίωση απο το δασαρχείο και την αρχαιολογία???

 

4) Στον υπολογισμό με αναλυτικό έβγαλα έναν προϋπολογισμό γύρω στα 1000 ευρώ. Αυτή την τιμή μετά στο πρόγραμμα την βάζω μόνο στα αρχιτεκτονικά η και στα στατικά??

 

Τέλος αν ισχύουν τα 5000λ+ φπα +τοπογραφικό συμφέρει τον πελάτη μου να βγάλει μια μικρή άδεια αποθήκης και να βάλει την περίφραξη σαν περιβάλλον χώρο!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι!

Πελάτης μου είπε ότι θέλει να περιφράξει το οικόπεδό του γιατί ο γείτονας του έχει καταπατήσει ένα τμήμα.

Προτού προχωρήσουμε σε άδεια περίφραξης, θα πρέπει να τα βρουν μεταξύ τους(εντός ή εκτός δικαστηρίων) ή μπορεί να βγει και η άδεια πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εχω μια περιπτωση που πελατης θελει να περιφραξει το οικοπεδο του με μανδροτοιχο.Το οικοπεδο ειναι εντος οικισμου κατω των 2000 κατοικων εχει μεσα κτισμα με αδεια του 68 και εχει προσωπο σε δρομο του οικισμου πλατους 3.50 μ.Ισχυει οτι για να βγαλει αδεια περιφραξης πρεπει να βλεπει το οικοπεδο σε δρομο 4.00μ οποτε πρεπει να παραχωρηθει στον οικειο δημο η λωριδα των 0.50μ που λειπουν?. Ο δικος μου πελατης πρεπει να κανει συμβολαιογραφικη πραξη παραχωρησης 0,25 μετρων που του αντιστοιχουν και τα υπολοοιπα ο απεναντι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.