Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Για περιτοίχιση οικοπέδου εντός οικισμού που έχει καταρεύσει σε κάποιες πλευρές του οικοπεδου το τοιχάκι (και ειδικότερα η πλευρά που αποτελέι όριο με τον δρόμο) και πρέπει να γίνει από την αρχή, από όσο κατάλαβα πρέπει να βγει κανονική άδεια δόμησης.Και τι απαιτείται πλέον? Τοπογραφικό, Διάγραμμα Δόμησης και ότι άλλο αναφέρεται στα δικαιολογητικά για έγκριση δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 568
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι

Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου (1,00 μ.)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το εντάξεις σύμφωνα με τ την παρ. 4 του άρθρου 4του Ν.Ο.Κ.:"

Για τις ακόλουθες περιπτώσεις οι εργασίες εκτελούνται χωρίς άδεια δόμησης σύμφωνα με τους όρους που ορίζει η αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης και ύστερα από δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο μηχανικό, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα:

α) κατεδάφιση κατασκευών ή κτιρίων, που χαρακτηρίζονται επικινδύνως ετοιμόρροπα σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις περί επικινδύνων οικοδομών, με την επιφύλαξη της παραγράφου 8 του άρθρου 6 του παρόντος νόμου,

β) εφαρμογή των μέτρων ασφαλείας που καθορίζονται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, σε κτίριο ή κατα−σκευές που έχουν χαρακτηρισθεί επικίνδυνες, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις,

γ) κατεδάφιση ή αποκατάσταση κατασκευών ......." ????

Link to comment
Share on other sites

Αστέριε εσύ λες την παράγραφο 4γ του άρθρου4 που λέει:

γ) κατεδάφιση ή αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες κατά τις ισχύουσες περί αυθαιρέτων διατάξεις.

 

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη περίπτωση αφορά αυθαίρετες κατασκευές όπου επιτρέπεται η μερική κατεδάφιση προκειμένου να επανέλθει στην νόμιμη μορφή της η κατασκευή.

Έχεις εφαρμόσει εσύ αυτήν την περίπτωση (παράγραφο) σε κάποια από τις δουλειές σου?

Link to comment
Share on other sites

Αστέριε εσύ λες την παράγραφο 4γ του άρθρου4 που λέει:

γ) κατεδάφιση ή αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες κατά τις ισχύουσες περί αυθαιρέτων διατάξεις.

 

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη περίπτωση αφορά αυθαίρετες κατασκευές όπου επιτρέπεται η μερική κατεδάφιση προκειμένου να επανέλθει στην νόμιμη μορφή της η κατασκευή.

Έχεις εφαρμόσει εσύ αυτήν την περίπτωση (παράγραφο) σε κάποια από τις δουλειές σου?

α) Αναφέρομαι στην 4α ή/ και 4β ( γι''αυτό κια τις έγραψα αυτούσιες)

β) Οχι, δεν μου έχει τύχει και δεν ξέρω αν η διαδικασία με το άρθρο 4, θα είναι λιγότερο χρονοβόρα και λιγότερο δαπανηρή σε σχέση με την έκδοση οικ. αδείας

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το οικόπεδο που θέλω να περιφράξω είναι αδόμητο για μελέτη άδειας περίφραξης θα χρειαστώ τοπογραφικό σίγουρα αλλά στο διάγραμμα δόμησης τί θα δείξω?

Για απλή περίφραξη με συρματόπλεγμα και κολώνες χρειάζεται ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι εντός σχεδίου (ή οικισμού) υποθέτω, αφού αναφέρεις "οικόπεδο".

Το διάγραμμα δόμησης θα είναι όπως το τοπογραφικό και επιπλέον θα φαίνεται περιμετρικά η περίφραξη, θα υπάρχει σχηματική τομή της με τα υψόμετρα εδάφους εκατέρωθεν, ένα τρισδιάστατο σχήμα της (όχι σε όλη την έκταση της περίφραξης) και τους όρους δόμησης του οικοπέδου (όπως και στο τοπογραφικό) με αναφορά και στο αντίστοιχο άρθρο ΝΟΚ για το μέγιστο ύψος περίφραξης κλπ.

Αυτά και ενδεχομένως ότι άλλο σου ζητήσουν από την ΥΔΟΜ.

ΙΚΑ ναι με αναλυτικό προυπολογισμό-πινακας 3 αν θυμάμαι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Πάυλο καλά θυμάσαι και να προσθέσω οτι απαιτούνται και οι τυχον εγκρίσεις απο άλλες υπηρεσίες ανάλογα με την περιοχή.

 

Μού ζήτησαν για απλή περίφραξη απο συρματόπλεγμα ύψους 1,50 μ. Βεβαίωση απο την αεροπορία επειδή στην συγκεκριμένη περιοχή ζητείται συνήθως. Το καταλαβαίνω για κατοικία, αλλά για μια απλή περίφραξη... έλεος.

 

Θέλουν να έιναι τυπικοί λένε. Κι εγώ θα γίνω τυπικός και θα απαιτήσω την έκδοση σε 5 ημέρες για την έγκριση δόμησης και 2 για την Άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.