Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
danaikaterina

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών

Recommended Posts

σωστος και επικαιρος [ +1]

θα δουμε πώς θα τα "ταιριαξουμε"  σιγα - σιγα  ολα αυτα

Να επισημανω οτι:

υπαρχει η συμπληρωση στο κγ'  του αρθρου 29, για την παρεκκλιση  πλινθοκτιστης  αγροτικης αποθήκης

σε γηπεδο με εμβαδον τουλαχιστον 1000 τμ.

[που ειχαν  ξεχασει  στον 4495  και ζητουσαν αρτιο και οικοδομησιμο  για την πλινθοκτιστη  των 15 μ.]

εδιτ

ο τίτλος  στο ΦΕΚ που αναφερεται σε  τροποποιηση της  εργασιας κη'  μαλλον ειναι λαθος

Η κη' δεν αλλαζει, αλλά η κγ'

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1

Με ένα πρώτο διάβασμα νομίζω ότι πλέον δεν μιλάμε για άδεια μικρής κλίμακας.

Σχεδόν παντού υπάρχει τοπογραφικό και έλεγχος-βεβαίωση στατικής επάρκειας.

Ο μηχανικός είναι πλέον παντού απαραίτητος.

Έκαναν την εμφανισή τους και σχέδια όψεων.

Αν δεν υπάρχει προγενέστερο τοπογραφικό από ΟΑ η και από τίτλο , θα απαιτείται η σύνταξη νέου τοπογραφικού με τις υπάρχουσες προδιαγραφές ΕΓΣΑ'87.

Αρκετά σοβαρό είναι η άρση της συναίνεσης για θερμοπροσόψεις  Αρθρο 2,  ιθ)

• Like 1
  • Upvote 1

... βλέπω και ενημέρωση φακέλου, καθώς και ΗΜ σε εσωτερικές διαρρυθμίσεις ... άραγε σε ειδικά κτήρια ισχύει ότι και πριν .... δηλαδή ότι αν μεταβάλλονται τα ΗΜ απαιτείται άδεια δόμησης ????

• Upvote 1

καλημερα,απόσο καταλαβαίνω  με το νεο ΦΕΚ, εξακολουθεί να απαιτείται η συναίνεση για την ιθ΄περίπτωση, αφού στα γενικά δικαιολογητικά του άρθρου 1.3.θ' αναφέρεται σε κοινόκτητα τμήματα όπως οι όψεις. Ερωτημα: για εργασίες θερμομόνωσης στο δώμα απαιτείται ΕΕΔΜΚ, περ. ιθ') ή απαλλάσσεται βάσει της περ.1στ' - επισκευή δωμάτων- του αρθ. 30 του 4495/17?

33 λεπτά πριν, ΝΙΚΗ ΜΑΥΡΙΔΟΥ said:

καλημερα,απόσο καταλαβαίνω  με το νεο ΦΕΚ, εξακολουθεί να απαιτείται η συναίνεση για την ιθ΄περίπτωση, αφού στα γενικά δικαιολογητικά του άρθρου 1.3.θ' αναφέρεται σε κοινόκτητα τμήματα όπως οι όψεις.

Εγώ καταλαβαίνω ότι εξαιρεί το Άρθρο 1παρ.3 θ.

ιθ) Για την τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή
παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις, κατατίθεται:
Βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις, ότι δεν θίγονται τα φέροντα στοιχεία των
όψεων και του κτιρίου καθώς και ότι τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις. Σε περιοχές
χαρακτηρισμένες  ως παραδοσιακοί οικισμοί, παραδοσιακά τμήματα πόλεων, περιοχές φυσικού κάλλους,
αρχαιολογικοί χώροι, ιστορικοί τόποι, για τις ανωτέρω εργασίες κατατίθενται συμπληρωματικά και
όψεις του κτιρίου. Δεν απαιτείται η δήλωση συναίνεσης κατά τα οριζόμενα στην περ. θ της παρ. 3
του άρθρου 1.

εχεις δικιο. απο κεκτημενη ταχυτητα δεν το παρατηρησα. Άρα λοιπόν και στην περίπτωση μόνωσης δώματος δεν απαιτείται συναίνεση εξίσου.

Καλημερα συναδελφοι. Σε έγκριση εκτελεσης εργασιων με την παρ.4γ και συγκεκριμενα για  αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες  ( καθαίρεση μεταλλικού εξώστη 1,5*2,0, στα απαραιτητα δικαιολογητικα στο ηλεκτρονικό σύστημα απαιτεί διαχείριση αποβλήτων! Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει καποια διευκρίνιση σχετικα με αυτο? Υπάρχει καποια "ελάχιστη ποσοτητα αποβλητων " πχ?

Εγώ έβαλα ένα ενημερωτικό σημείωμα

"ότι σύμφωνα με το άρθ 29 παρ 4 Ν 4495/17 προβλέπεται μόνο η υποβολή τεχνικής έκθεσης και η δήλωση  αρμόδιου μηχανικού ότι αναλαμβάνει την επίβλεψη και δεν προβλέπεται η υποβολή μελέτης διαχείρισης αποβλήτων. Εξάλλου στην προκειμένη περίπτωση κατεδάφισης τα προβλεπόμενα απόβλητα θα είναι σχεδόν μηδαμινά και ως τέτοια  θα εναποτεθούν σε καθορισμένο από το Δήμο μου χώρο υποδοχής μπάζων" 

Εδώ να το τονίσω ότι πράγματι ο Δήμος μου έχει και χώρο υποδοχής ανακυκλώσιμων και χώρο υποδοχής μπάζων (πιθανώς για μελλοντική από τον ίδιο μεταφορά σε μονάδα επεξεργασίας)

Κάτι τέτοια  δεν ξέρω αν προβλέπεται από Ν αλλά καλό θα ήταν να προβλέπονταν γιατί δεν είναι λογικό να καίω καύσιμα για να μεταφέρω (πάνε-έλα 100+100) χλμ  μισό κυβικό μπάζα και συγχρόνως να επικαλούμαι ότι αυτό το κάνω για να προστατέψω το περιβάλλον!

• Like 1
  • Upvote 3

ΚΑΝΑ παρόλο που έχεις δίκιο ότι δεν απαιτείται από το νόμο η υποβολή σχεδιου διαχείρισης αποβλήτων εγώ έχω προβληματιστεί αφού το ηλεκτρονικό σύστημα το ζητάει και μαζί με αυτό ζητάει και Υ.Δ. Διαχειριστή για τη σύμβαση με εγκεκριμένο σύστημα ή τη σύμβαση.

1. Στην περίπτωση μου και εγώ είναι να ξηλωθούν κάτι λαμαρίνες σύνολο γύρω στα 15τ.μ. Τι διαδικασία ακριβώς προβλέπεται γι αυτό και ποιο θεωρείται εγκεκριμένο σύστημα με το οποίο πρέπει να κάνω ειδική σύμβαση?

2. Επίσης αν θες να κάνεις εργασίες με έγκριση εκτέλεσης εργασιών σε οικισμό στον οποίο απαιτείται για παράδειγμα έγκριση Σ.Α. ή αρχαιολογία πρέπει να πάρεις τις εγκρίσεις? Ρωτάω γιατί στο ηλεκτρονικό σύστημα e-Αδειες στην καρτέλα έλεγχοι/επιμέρους περιπτώσεις δεν έχει να τικάρεις τα αντίστοιχα κουτάκια, ενώ όταν βγάζεις για παράδειγμα ΕΕΔΜΚ τα έχει.

3. Τέλος η πράξη αυτή εκδίδεται αυτόματα από το μηχανικό όπως η ΕΕΔΜΚ ή περνάει από έλεγχο ΥΔΟΜ?

Edited by anpap