Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Για να αποτανθεί σε εσένα ο ιδιοκτήτης και όχι στον προηγούμενο μηχανικό του που του έβγαλε άδεια και του έκανε και το μπαλαμούτι τοπογραφικό για το συμβόλαιο σημαίνει πως θέλει να ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

 

Πρώτα απ' όλα εντόπισε με ακρίβεια και με δικά σου δεδομένα την θέση του ακινήτου πάνω σε χάρτη ΓΥΣ με όρια οικισμού! Μην στηρίζεσαι σε εργασία προηγούμενου μηχανικού για θέματα τοπογραφικού!

 

Τώρα ο προβληματισμός σου να υπογράψεις ψευδή υπεύθυνη δήλωση είναι άτοπο και καταστροφικό για τον ιδιοκτήτη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμενα κατι δε μου κολλαει στην ιστορια.

Γιατι να κανουν συμβολαιο για εκτος για λογους εφοριας; Δεν το δηλωνουν ετσι κι αλλιως στο Ε9 τοσα χρονια; Εκει δεν το δηλωσαν οπως στην αδεια, εντος; Και η διαφορα στο εμβαδον απο 4 σε 8 παλι;

 

για κανε μια βολτα με το gps-ακι

 

και με προκαταβολη

Link to comment
Share on other sites

Περίφραξη με πασσάλους μπηγμένους στο έδαφος και σίτα και ξύλινη περίφραξη (χωρίς χρήση σκυροδέματος) δεν απαιτείται οικοδομική άδεια.

Κάθε άλλο είδος περίφραξης εκτός αυτών που αναφέρονται στις εργασίες μικρής κλίμακας απαιτείται έκδοση κανονικής οικοδομικής άδειας.

Αυτά τουλάχιστον έχω αντιμετωπίσει εγώ.

 

συνάδελφοι, μήπως γνωρίζετε που αναφέρεται στη νομοθεσία αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά χαιρετώ...

Ξέρει κανένας αν δικαιούμαι άδεια να αντικαταστήσω την παλαιά περίφραξη ( που οριοθετεί το ρυμοτομούμενο τμήμα ) με καινούργια, χωρίς να κάνω παραχώρηση σε κοινή χρήση;

Με έχουν πληροφορήσει ότι υπάρχει μία εγκύκλιος του 1979 νομίζω που το επιτρέπει. Πρέπει να προσκομίσεις στην Πολεοδομία φωτογραφία της παλαιάς περίφραξης, τοπογραφικό κτλ.

Αν ξέρει κάποιος κάτι ας με φωτίσει λίγο....

 

Tα θέματα πρέπει να δημοσιεύονται στην σωστή κατηγορία.

acnt

 

Επίσης, απαγορεύονται οι πολλαπλές δημοσιεύσεις για το ίδιο θέμα.

anka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συναδερφοι βοηθεια!!!!!

σε οικοπεδο οπου εχει γινει συσταση καθετης ιδιοκτησιας εχουν δημιουργηθει τρεις αυτοτελεις ανεξαρτητες ιδιοκτησιες....μπορώ να περιφράξω το ενα τμήμα??στην αρμοδια πολεοδομια μου λενε οχι διοτι επικαλουνται εγκυκλιο του 2005 η οποια απαγορευει την περιφραξη τμηματος οικοπεδου...προσωπικα ομως θεωρω οτι η περιπτωση μου δεν ειναι αυτη!!!!

καμια γνωμη??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το "αυτοτελείς,ανεξάρτητες ιδιοκτησίες" και η κάθετη συνιδιοκτησία δεν πάνε μαζί.

Τελικά τι ισχύει στο οικόπεδο; Μήπως εννοείς οτι έχει γίνει σύσταση 3 καθέτων και έχουν χτιστεί 3 κατοικίες;

Link to comment
Share on other sites

λεει το συμβολαιο..."ο κατοχος αυτου συστήνει οριζόντιο κατ'έκταση ιδιοκτησία ή άλλως κάθετη συνιδιοκτησία και καθορίζει σ'αυτό τρείς αυτοτελείς, ανεξάρτητες και διηρημένες ιδιοκτησίες - ανεξάρτητα τμήματα οικοπέδου, με και χωρίς κτίσματα......κτλ"

 

τελικά στο οικόπεδο έχω

τμημα 1 , με στοιχεια....., = πρωτη αυτοτελής ιδιοκτησία με ποσοστο συνιδιοκτησίας επι του όλου οικοπέδου....

τμημα 2 με στοιχεια.... = δέύτερη αυτοτελής ιδιοκτησία κτλ

τμημα 3....κτλ

 

ερωτω εγω τωρα....μπορώ να περιφράξω το τμήμα 1???

ευχαριστω για τη βοηθεια ....:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή μπερδεύτηκα με τα παραπάνω...Σε οικόπεδο εντός σχεδίου στο οποίο θέλω να κάνω περίφραξη με μεταλλικούς σωλήνες και πλέγμα η οποία θα παταέι σε μπετό χρειάζεται άδεια ή κάποια διαδικασία στην πολεοδομία;Το μέγιστο ύψος θα είναι 1,80

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω ενα οικοπεδο εντος σχεδιου σε χωριο και θελω να βγαλω αδεια για κατασκευη περιφραξης. στα ορια με το ομορο οικοπεδο θελω να σηκωσω τοιχειο 1μ. και στο υπολοιπο 1,5 να βαλω λαμαρινα. Οταν ο γοκ λεει "δεν επιτρεπεται συμπαγης περιφραξη" μηπως εννοει και μια τετοια κατασκευη?

 

αν καποιος συναδερφος ξερει....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.