Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 33 - Ν.4495/17] Ηλεκτρονικές υπηρεσίες


Recommended Posts

Άρθρο 38

"Οι άδειες, που εμπίπτουν στον τρόπο έκδοσης της Κατηγορίας 3 του άρθρου 36, εκδίδονται αυτόματα ύστερα από την ηλεκτρονική υποβολή του φακέλου με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και τις αναγκαίες μελέτες, που προβλέπονται στο άρθρο 40. Μέσα σε διάστημα τριών (3) ημερών από την έκδοση της ανωτέρω οικοδομικής αδείας διενεργείται από την Υ.ΔΟΜ. ο έλεγχος των απαιτούμενων εισφορών και κρατήσεων του έργου υπέρ του Δημοσίου, Δήμου, ΕΦΚΑ. Μεταξύ των υποβαλλόμενων ηλεκτρονικά στοιχείων συμπεριλαμβάνεται υποχρεωτικά έγγραφη βεβαίωση της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ., στην οποία αναγράφονται οι όροι δόμησης που ισχύουν στη θέση του ακινήτου και οι κατά περίπτωση απαραίτητες εγκρίσεις φορέων και υπηρεσιών. Η ανωτέρω έγγραφη βεβαίωση εκδίδεται εντός προθεσμίας δέκα (10) ημερών από την υποβολή της σχετικής αίτησης και δεν απαιτείται αν έχει προηγηθεί η έκδοση προέγκρισης."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

γνωρίζει κάποιος κατά πόσο είναι ακριβείς στις προθεσμίες στην πολεοδομία Μαρκοπούλου; Έχω ζητήσει βεβαίωση όρων δόμησης εδώ και 2 εβδομάδες, για την ακρίβεια σήμερα είναι η 10η εργάσιμη ημέρα η οποία μόλις παρήλθε και ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση. Έχει τύχει και σε άλλους; Ξέρετε εάν θα έχω ίδια τύχη και στην Πολεοδομία Παλλήνης; Και κάτι τελευταίο: έχει διευκρινίσει κάποιος συνάδελφος εάν με τις "10 ημέρες" εννοούν 10 ημερολογιακές ή 10 εργάσιμες ημέρες;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για την πολεοδομία Μαρκόπουλου δεν γνωρίζω. Η προσωπική μου εμπειρία όμως λέει ότι καμία ΥΔΟΜ δεν τηρεί τις προθεσμίες δυστυχώς...

Άραγε υπάρχει καμία κύρωση για αυτό (αμφιβάλω) η απλά γράφουμε μια προθεσμία στο νόμο να χαμε να λέγαμε; Υπενθυμίζω ότι προθεσμίες είχε και ο 4030 αλλά πότε τηρήθηκαν;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Χαιρετίζω τους συναδέλφους,

ήθελα να ρωτήσω κάτι απλό:

θέλω να ανεβάσω κάποια αρχεία για Ε.Ε.Δ.Μ.Κ. που δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτά που μου εμφανίζει αλλά παράλληλα απαιτούνται με βάση το νόμο και δεν μπορώ να βρω τον τρόπο από το σύστημα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι  έχω έντυπη οικοδομική άδεια του 2010 την οποία την αναθεώρησα μέσω του eadeies μέσα στο καλοκαίρι. Τώρα πρέπει να γίνει και δεύτερη αναθεώρηση. Στην επιλογή της νέας αναθεώρησης θα θεωρήσω ότι έχω έντυπη άδεια ή ηλεκτρονική? Θα αναφέρω το α/α της ηλεκτρονικής άδειας για να προχωρήσω στη νέα αναθεώρηση? Γνωρίζει κάποιος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα στους συναδέλφους. Καλή & Υγιή Χρονιά εύχομαι σε όλους. 

Έχει πότε επιχειρήσει κάποιος συνάδελφος να ενημερώσει ηλεκτρονικά το φάκελο παλιάς οικοδομικής άδειας (Στη περίπτωση μου του 1973) λόγω διαμερισμάτωσης ? 

Συγκεκριμένα στη κάτοψη του 1ου ορόφου που καλούμαι να δώσω βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών για μεταβίβαση ΟΙ, υπάρχει διαμερισμάτωση (αν και εκ πρώτης όψεως δεν επηρεάζονται τα μηχανολογικά όπως λέει ο νόμος για να θεωρηθεί και τυπικά παράβαση) την οποία όμως ενδέχεται να έχει πληρώσει ήδη το διπλανό διαμέρισμα που πουλήθηκε πριν λίγα χρόνια. Στη σύσταση ΟΙ το σχέδιο είναι σωστό και έχει γίνει και τροποποίηση. Παρόλα αυτά αν γίνει απλά η ενημέρωση του φακέλου καλύπτομαι (λόγω και της επερχόμενης ΗΤΚ) ? αν και η βεβαίωση πρακτικά δεν επηρεάζεται λόγω της διαμερισμάτωσης, ή θα πρέπει να ερευνηθεί όπως έχω ζητήσει από τον ιδιοκτήτη αν έχει όντως πληρωθεί το πρόστιμο όπως ανέφερα ? 

Σε τόσο παλιά άδεια είνα δυνατή η ενημέρωση του φακέλου και αν ναι έχει κάνει κάποιος όντως τη διαδικασία ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

α] αυτη η φραση για τα μηχανολογικα, εχει ηδη διαγραφει σαν...... ακαταληπτη.

β] ειχες στην αδεια 60/60 και στην συσταση 55/65

γ] τακτοποιεις την ΔΔ με βαση την κατοψη της αδειας.

δ] τι εκανε ο διπλανος, θα το ηξερε ο πελατης σου,  εαν του ειχε ζητησει να συμμετασχει στην ΔΔ του οροφου.

ε] Ειδες εάν η πραγματικοτητα ειναι συμφωνη με την συσταση;

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

α] αυτη η φραση για τα μηχανολογικα, εχει ηδη διαγραφει σαν...... ακαταληπτη.

Υφίσταται όμως παρότι γενική και με πολλές ερμηνείες.

β] ειχες στην αδεια 60/60 και στην συσταση 55/65

Δε καταλαβαίνω τι εννοείς.

γ] τακτοποιεις την ΔΔ με βαση την κατοψη της αδειας.

Το γνωρίζω, αλλά μπορεί να έχει τακτοποιηθεί ήδη,.

δ] τι εκανε ο διπλανος, θα το ηξερε ο πελατης σου,  εαν του ειχε ζητησει να συμμετασχει στην ΔΔ του οροφου.

Μπορεί, αλλά δεν είναι και απαραίτητο ότι τον ενημέρωσε να τα βάλουν μισά μισά

ε] Ειδες εάν η πραγματικοτητα ειναι συμφωνη με την συσταση;

Το έγραψα ήδη ότι συμφωνεί.

Συνάδελφος μου είπε πάντως (ενημέρωση από ΥΔΟΜ Θεσσαλονίκης) ότι με την απλή ηλεκτρονική ενημέρωση της άδειας με τη σωστή κάτοψη, μπορεί ο πελάτης να αποφύγει έτσι και αλλιώς το πρόστιμο των 250 ευρώ....

 

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

 

 

 

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.