Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Έκδοση οικοδομικών αδειών - Κατηγορία 2


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με την έκδοση οικοδομικών αδειών της κατηγορίας 2 του Άρθρου 36 του Ν. 4495/17.

 

Κατηγορία 2:

 

α) ανέγερση κτιρίου σε οικόπεδο εντός οικισμού προϋφισταμένου του έτους 1923, χωρίς εγκεκριμένα όρια,
 
β) νομιμοποιήσεις κτιρίων και κατασκευών, αν απαιτείται αυτοψία, πριν από την έκδοση της αδείας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία,
 
γ) ανέγερση ή προσθήκη ή κατασκευές και εργασίες σε οικόπεδα ή γήπεδα, όπου από γενικές ή ειδικές διατάξεις προβλέπεται αυτοψία από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ..
Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα σας, για νομιμοποίηση αυθαιρέτου με έκδοση Ο.Α. και προσθήκη μέχρι εξαντλήσεως του συντελεστή δόμησης, είμαι σε αυτήν την κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας πρόκειται να βγάλω μία άδεια προσθήκης σε υφιστάμενη πυλωτή ωστόσο κατά την αποτύπωση διαπιστώθηκαν διαφορές στο εμβαδόν οικοπέδου <5% και μικρότερη επιφάνεια κάλυψης - δόμησης. οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες που έχω ειναι στα κοινόχρηστα , όλα μπορούν να νομιμοποιηθούν. Η ερώτηση μου ειναι εάν πηγαίνω αναγκαστικά κατηγορία 2 καθώς β) νομιμοποιήσεις κτιρίων και κατασκευών, αν απαιτείται αυτοψία, πριν από την έκδοση της αδείας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, με μπερδεύει το άν απαιτείται αυτοψία. 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 23/10/2019 at 11:49 ΠΜ, **ΚΥΡΙΑΚΗ said:

Καλημέρα σας πρόκειται να βγάλω μία άδεια προσθήκης σε υφιστάμενη πυλωτή ωστόσο κατά την αποτύπωση διαπιστώθηκαν διαφορές στο εμβαδόν οικοπέδου <5% και μικρότερη επιφάνεια κάλυψης - δόμησης. οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες που έχω ειναι στα κοινόχρηστα , όλα μπορούν να νομιμοποιηθούν. Η ερώτηση μου ειναι εάν πηγαίνω αναγκαστικά κατηγορία 2 καθώς β) νομιμοποιήσεις κτιρίων και κατασκευών, αν απαιτείται αυτοψία, πριν από την έκδοση της αδείας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, με μπερδεύει το άν απαιτείται αυτοψία. 

Ευχαριστώ πολύ

Μήπως ξέρει κάποιος αν έχει διευκρινισθεί πότε απαιτείται αυτοψία για το αναφερόμενο άρθρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

η εκδοση οικοδομικης αδειας κατηγοριας 2 με ισχυουσα προεγκριση ,συμφωνα με τις νεες νομοθετικες ρυθμισεις βγαινει αυτοματα(θα επρεπε δηλαδη)

ομως μεχρι πριν λιγο καιρο το συστημα του ΤΕΕ δεν ειχε προσαρμοστει γιαυτο εκδιδονταν απο τισ ΥΔΟΜ..μηπως ξερει κανεις αν το συστημα του ΤΕΕ προσαρμοστηκε και πλεον εκδιδοντε αμεσα???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα

έχω περίπτωση όπου έχει γίνει τριτοβάθμια έκθεση επικίνδυνου από την ΥΔΟΜ για τοίχο αντιστήριξης μεταξύ δύο ιδιοκτησιών. Με τα πολλά έχει βγει απόφαση από δικαστήριο (δεν τα βρίσκανε οι ιδιοκτήτες των ομόρων) ότι πρέπει να εκδοθεί άδεια κατεδάφισης για το υφιστάμενο τοιχείο και στην συνέχεια άδεια για την κατασκευή νέου τοιχείου αντιστήριξης και λοιπών επισκευών ώστε να γίνει άρση επικινδυνότητας.

Πιστεύω πως η περίπτωση εμπίπτει στην κατηγορία 2 μιας και για την άρση της επικινδυνόητας θα πρέπει να γίνει νέα αυτοψία από Υ.ΔΟΜ. και σύμφωνα με την περ. γ: ανέγερση ή προσθήκη ή κατασκευές και εργασίες σε οικόπεδα ή γήπεδα, όπου από γενικές ή ειδικές διατάξεις προβλέπεται αυτοψία από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης (Υ.ΔΟΜ.) 

Σκέφτομαι σωστά; Γιατί μου φαίνεται περίεργο να είναι κατηγορία 3, περ. η: τοίχοι αντιστήριξης, περιτοιχίσεις και περιφράξεις που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας και με την επιφύλαξη των περιπτώσεων της Κατηγορίας 1

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι πρώτα της κατεδάφισης και μετά της ανέγερσης μιας και υποθέτω ότι, εκτός από έλεγχο δόμησης, θα πρέπει να κάνει αυτοψία και η ΥΔΟΜ

Βέβαια, η άδεια κατεδάφισης είναι a propo κατηγορία 1 σύμφωνα με το σύστημα του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.