Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Έκδοση οικοδομικών αδειών - Κατηγορία 3


Recommended Posts

Η αλλαγή χρήσης επιτρέπεται σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα και δεν έχει καμιά σημασία αν άλλαξαν οι όροι δόμησης. Αρκεί η νέα χρήση να επιτρέπεται από τις χρήσης γης της περιοχής.Επομένως εκ του περιττού στο ζητάει το σύστημα και μάλλον πρέπει να βάλεις ενημερωτικό σημείωμα ότι δεν απαιτείται

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, ΚΑΝΑ said:

Η αλλαγή χρήσης επιτρέπεται σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα και δεν έχει καμιά σημασία αν άλλαξαν οι όροι δόμησης. Αρκεί η νέα χρήση να επιτρέπεται από τις χρήσης γης της περιοχής.Επομένως εκ του περιττού στο ζητάει το σύστημα και μάλλον πρέπει να βάλεις ενημερωτικό σημείωμα ότι δεν απαιτείται

Και γω αυτής της άποψης είμαι, νομιμως υφιστάμενο, εντός σχεδίου, επιτρέπεται βάσει χρήσεων γης.. Αυτά

Απλά σκεφτόμουν μήπως δεν επέλεξα σωστή κατηγορία εξ' αρχής ... "Οικ. Άδεια Κατηγ, 3 με βεβαίωση όρων δόμησης" 😏

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας :D

Προσπαθώ να εκδώσω ηλεκτρονική άδεια για κτίριο νομίμως υφιστάμενο προ του '55 στο οποίο έχει γίνει προσθήκη δίχως άδεια! Έχει γίνει υπαγωγή στον 4495/17 και ασχολούμαι με την e-adeia για την τελική νομιμοποίηση της παλιάς προσθήκης και έγκριση επιπλέον κατασκευών! (προσθήκη εσωτερικού εξώστη στο νομίμως υφιστάμενο κτίριο)

Βρίσκομαι εντός ορίων οικισμού, όχι σε περιοχή με μνημεία-διατηρητέα-κλπ,κλπ. Έχω σχεδόν τελειώσει την υποβολή, αλλά δεν είμαι σίγουρη πλέον σε ποια κατηγορία έπρεπε να μπει η άδεια! Η Κατηγορία στην οποία ανήκει όπως το βλέπω εγώ είναι η 3 διότι θέλω να μου εγκριθεί προσθήκη σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα! Παρά ταύτα, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία που επισυνάπτω, οι επιλογές μου είναι κατηγορία 2 χωρίς προέγκριση και κατηγορία 3 ΜΟΝΟ με ισχύουσα έγκριση δόμησης 4030/11 / έντυπη προέγκριση 4495/17. Δε μπορώ να βρω τι σημαίνει αυτό το τελευταίο κι αν θα απαιτεί έγγραφα τα οποία δεν υπάρχουν! Θεώρησα όταν ξεκίνησα τη διαδικασία ότι εδώ μπαίνεις στην περίπτωση που είτε έχεις έγκριση από τον προηγούμενο νόμο είτε έχεις/θέλεις έντυπη προέγκριση για τον 4495..

 

Στιγμιότυπο 2019-08-09, 11.45.58 πμ.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, l_zrs said:

 

Ναι έτσι έγινε, (σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής πράξης) , απλά οι όροι δόμησης άλλαξαν απο την ημερ έκδοσης της αρχικής οικ. άδειας.

Και νέα αίτηση να κάνω πάλι τους ισχύοντες όρους δε θα πάρω.? (μάλλον κάτι δε καταλαβαίνω, θέλετε να μου εξηγήσετε.?)

δηλώνεται ότι δεν άλλαξαν οι οροι βάσει της πρόσφατης βεβαίωσης από την ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

σε αδόμητο οικοπεδο ο ιδιοκτήτης θελει να οριοθετήσει θέσεις στάθμευσης (10) για την εξυπηρέτηση των ενοίκων του διπλανού οικοπέδου στο οποιο βρίσκεται κτιριο γραφείων ιδιοκτησίας του επισης. Τι είδους αδεια πρεπει να εκδοθεί ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησης από την πολεοδομία με ενημέρωσαν ότι απαιτείται κανονική άδεια και μάλιστα και μελέτη φωτισμού για τις θέσεις.

Αν υπάρχει κάποια άποψη από εσας...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 θέλω να εκδόσω μία άδεια κατηγορίας 3 για προσθήκη σε κατοικία. Στο υφιστάμενο κτίριο θέλω να κάνω κάποιες εργασίες οι οποίες εμπίπτουν στις εργασίες μικρής κλίμακας (αλλαγές στα ανοίγματα και τοποθέτηση μόνωσης), αυτές οι εργασίες μπορούν να μπουν στην άδεια ή πρέπει να βγει ξεχωριστά μικρής κλίμακας;

Link to comment
Share on other sites

μα αν πρώτα εκδώσεις Ο.Α και μετά ζητήσεις να εκτελέσεις εργασίες μικρής κλίμακας, τότε κατά την Υ.Α "έκδοσης ηλεκτρονικών  Ο.Α" δεν μπορείς να εκδώσεις Ε.Ε.Δ.Μ.Κ, αλλά επιβάλλεται να ενημερώσεις την υπάρχουσα και ισχύουσα Ο.Α.

Οπότε προφανώς και μπορείς και επιβάλλεται να τις συμπεριλάβεις στην υπό έκδοση Ο.Α

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη απορία σε συνέχεια της παραπάνω ερώτησης μου!

Οι οικοδομικές άδειες είναι σε ισχύ για 4 χρόνια, όπως λέει ο 4495, και μέχρι την έκδοση του ΠΕΚ; Εάν δλδ εκδοθεί το ΠΕΚ προφανώς παύει να ισχύει;

Γιατί ενδέχεται να μην κάνει τώρα τη μόνωση ο ιδιοκτήτης (μήπως μπει αργότερα στο πολυπόθητο εξοικονόμηση!) οπότε εάν δεν συμπεριλάβουμε τη μόνωση τώρα στην άδεια της προσθήκης μπορώ μετά (αφού βγει και το ΠΕΚ) να βγάλω ΕΕΜΚ ή θα πρέπει όπως και να χει να κάνω ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.