Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Έκδοση οικοδομικών αδειών - Κατηγορία 3


Recommended Posts

(Από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα συνάδερφοι!

 Έχω ένα τακτοποιημένο δώμα 23 τ.μ. στην ταράτσα (με αποκλειστική χρήση ταράτσας) - τακτοποιημένο ως ανεξάρτητος όροφος. Ο υποκείμενος όροφος ανήκει σε εμένα επίσης. Για να βγεις στην ταράτσα περνάς αναγκαστικά μέσα από το δώμα. Δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης.

Θα ήθελα να μεγαλώσω το δώμα με νόμιμο τρόπο.

Μπορεί αυτό να γίνει με κάποιον τρόπο; π.χ. ως σοφίτα; ως πατάρι; δημιουργώντας φυτεμένο δώμα; Κάτι άλλο;

Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα. Για μια περίπτωση προσθήκης πισίνας που παέι κατηγορία 3, μου είπαν από την πολεοδομία ηρακλείου ότι πρέπει  να πάρω πρώτα προέλεγχο. πως γίνεται αυτό ηλεκτρονικά.?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τι συμπληρώνετε στο σύστημα για να κάνετε αίτηση για βεβαίωση όρων δόμησης;Για παράδειγμα εχω ακίνητο με υφιστάμενα κτίσματα, συμπληρώνω τα στοιχεία τους σε αυτό το στάδιο ή όταν γίνει η αίτηση για οικοδομική άδεια;Αντίστοιχα συμπληρώνω την καρτέλα "δόμηση - χρήσεις" στην αίτηση για βεβαίωση όρων δόμησης;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Παράθεση

 

θ) εργασίες τοποθέτησης υπόγειων και προκατασκευασμένων δεξαμενών ύδατος


 

1. Το 'και' στην προκειμένη σημαίνει ναι είναι και υπόγειες και προκατασκευασμένες ή το παίρνουμε ως: εργασίες τοποθέτησης υπόγειων δεξαμενών, εργασίες τοποθέτησης προκατασκευασμένων δεξαμενών; (τείνω προς το δεύτερο καθώς στην πρώτη περίπτωση θα έπρεπε να λέει εργασίες τοποθέτησης υπόγειων, προκατασκευασμένων δεξαμενών ύδατος)

2. Το 'τοποθέτησης' μας αποτρέπει από το να βάλουμε σε αυτή την κατηγορία την κατασκευή υπόγειων δεξαμενών; Σε καμία άλλη κατηγορία του άρθρου δεν μιλάει για κατασκευή υπόγειας δεξαμενής (από Ω/Σ με θεμελίωση κλπ), οπότε να υποθέσω ότι αν δεν είναι δεξαμενή καυσίμων σε πρατήριο πάμε κατηγορία 3;

3. Θα μπορούσα για υπόγεια δεξαμενή νερού να πάω στο άρθρο 29, παράγραφος 2/δ (ΕΕΜΚ) αν δεν είμαι σε νεκροταφείο;;; :twisted::twisted:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/1/2019 at 1:41 ΜΜ, lamproud said:

Καλησπέρα,

Τι συμπληρώνετε στο σύστημα για να κάνετε αίτηση για βεβαίωση όρων δόμησης;Για παράδειγμα εχω ακίνητο με υφιστάμενα κτίσματα, συμπληρώνω τα στοιχεία τους σε αυτό το στάδιο ή όταν γίνει η αίτηση για οικοδομική άδεια;Αντίστοιχα συμπληρώνω την καρτέλα "δόμηση - χρήσεις" στην αίτηση για βεβαίωση όρων δόμησης;

 

 

Αν ξέρει κανείς να απαντήσει καλά θα ήταν..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: 

Σε οικοδομική άδεια κατηγορίας 3 για διαχωρισμό διαμερίσματος σε 2 επιμέρους στην απαίτηση ΣΑΥ ΦΑΥ τη ακριβώς επικαλείστε για την μη απαίτηση ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αυτό θέλω να εξακριβώσω. Στο ηλεκτρονικό σύστημα αδειών σε ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν απαιτεί ΣΑΥ ΦΑΥ (περίπτωση καθαιρέσεων). Γι αυτό ρωταω.

Edited by ldal
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα

Εχει κανει κανείς ολοκληρη την διαδικασια απο την αρχη εως το τέλος για εκδοση νεας αδειας κατηγοριας 3 (νεα οικοδομή)?

Θα ήταν καλό να μας πει αναλυτικα τι εκανε και ποσο καιρο πηρε η διαδικασια για να ολοκληρωθει.

Εγω προσωπικα ετοιμάζομαι για μια νεα αδεια. Δεν ξερω αν ειναι καλύτερα να πάω για προέγκριση αν και δεν απαιτείται, η να  κανω αιτηση για βεβαιωση 

και μετα να τα ετοιμάσω όλα και να τα καταθέσω μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η έκδοση αδείας Κατηγορία 3 γίνεται από τον ιδιώτη μηχανικό και όχι από την ΥΔΟΜ. Με την ήδη υπάρχουσα έντυπη έγκριση δόμησης μπορούν να ξεκινήσουν οι εργασίες? Αφορά σε αλλαγή χρήσης καταστήματος.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.