Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Έκδοση οικοδομικών αδειών - Κατηγορία 3


Recommended Posts

Για να εκδοθεί ΠΕΚ πρέπει να έρθει ΕΔ και να γίνει ΠΕΑ. Οπότε αν δε βάλει μόνωση δεν βγαίνει ΠΕΑ ....

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Λέω τλκ να μη βγάλουμε άδεια για μόνωση τώρα, (δηλαδή δεν θα συμπεριλάβω την μόνωση στην άδεια της προσθήκης). Θα κλείσει αυτή τη άδεια κανονικά και όταν με το καλό μπει στο εξοικονομώ να βγάλει τότε μικρής κλίμακας για μόνωση. Απλά έχω μπερδευτεί με το χρόνο ισχύος της άδειας για το αν θα μπορεί να βγάλει μικρής κλίμακας ή θα πρέπει να κάνει ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Σε επέκταση υπάρχουσας κατοικίας εντός οικισμού, δηλ. άδεια κατηγορίας 3 , απαιτείται προέγκριση;;; Δεν υπάρχει απευθείας διαδικασία;; Στις επιλογές του συστήματος, για έκδοση αδειών, δεν υπάρχει για την κατηγορία 3, όπως αντίστοιχα υπάρχει στις κατηγ. 1 κ 2.    Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγ 3 δεν απαιτείται η έκδοση "προέγκριση" αλλά εκδίδεις πρώτα  "βεβαίωση όρων δόμησης και εγκρίσεων" και αφού την πάρεις μετά  υποβάλλεις τα λοιπά δικαιολογητικά  και η Ο.Α εκδίδεται αυτόματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Στην κατηγ 3 δεν απαιτείται η έκδοση "προέγκριση" αλλά εκδίδεις πρώτα  "βεβαίωση όρων δόμησης και εγκρίσεων" και αφού την πάρεις μετά  υποβάλλεις τα λοιπά δικαιολογητικά  και η Ο.Α εκδίδεται αυτόματα

Θερμά ευχαριστώ σε! Καλό Σ/Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το σύστημα μου ζητάει να δηλώσω μηχανικούς για εργασίες που δεν απαιτούνται σε oρισμένες μικρές άδειες, (π.χ.υδραυλικά και Η/Μ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Σωτηρίου said:

Το σύστημα μου ζητάει να δηλώσω μηχανικούς για εργασίες που δεν απαιτούνται σε oρισμένες μικρές άδειες, (π.χ.υδραυλικά και Η/Μ;

Το ερώτημα ποιο είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!
Ήρθε η ώρα για την πρώτη e-adeia & τα ξαναμαθαίνουμε όλα από την αρχή.
Μια ερώτηση για την φάση της έκδοσης βεβαίωσης όρων δόμησης κτλ. Είμαι σε οικόπεδο με σύσταση 3 καθέτων. Η μια έχει δομηθεί παλαιότερα και τώρα πάμε να δομήσουμε τη δεύτερη.
 image.thumb.png.ded55ba89630ce0e9f1536f062be9861.png
-Στο συνολικό όγκο βάζω το άθροισμα του υφιστάμενου με τον αιτούμενο?
-Ως αυτοτελείς λειτουργικές ενότητες νοούνται οι ανεξάρτητες ιδιοκτησίες?
-Στα στοιχεία περιβάλλοντος χώρου είναι υποχρεωτικό να κάνω κάποιο σχόλιο?

Ό,τι προαιρείσθε, καλοδεχούμενο!

Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις όσα στοιχεία αφορούν την κάθετό σου και όχι του συνολικού οικοπέδου

1. άθροισμα υφιστ και νέου

2. αυτοτελείς=διαμερίσματα -καταστήματα- 

3. όχι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στα προς συμπλήρωση μεγέθη δεν ασχολούμαι καθόλου με το οικόπεδο σα σύνολο? Μόνο με την κάθετη που με ενδιαφέρει?
Οπότε επιτρεπόμενα κάθετης "μου"
Υφιστάμενα 0 (μηδέν)
και Νέοι Χώροι τα αιτούμενα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.