Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 39 - Ν. 4495/17] Προδιαγραφές σύνταξης Τοπογραφικού Διαγράμματος και Διαγράμματος Κάλυψης


Recommended Posts

Καλημέρα,

1)το συμβόλαιο δύσκολα να αλλάξει τώρα, οι ιδιοκτήτες λείπουν στο εξωτερικό και όλα τα έξοδα τα ανέλαβε ο ενοικιαστής του ακινήτου. Έχω κάνω και την ρύθμιση πρόσφατα παίρνοντας για εμβαδόν τα Ε=99 τ.μ.

2) Στο κτηματολόγιο δεν είμαι εντός στο όριο ανοχής για 4 τ.μ. 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, soulis13pao said:

2) Γιατι δεν εισαι εντος?? τι εμβαδον δινει το ΚΑΕΚ?

κτηματογράφηση 97

τίτλος: 99

αποδεκτή απόκλιση 6,78

Link to comment
Share on other sites

το θέμα μου είναι στην αλλαγή χρήση που θέλω πως προχωράω στην πολεοδομία. 

Τώρα μετά για την γεωμετρική μεταβολή αν θέλει προχωραει, καθώς και με το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό που ρωτώ είναι άσχετο και σχετικό αλλά δεν ξέρω που να το θέσω: στην προέγκριση όταν επιλέγεις εργασίες μελέτη τοπ. δ.τος και διάγραμμα κάλυψης, όταν πάω μετά στις γενικές πληροφορίες- λεπτομέρειες έργου γράφει:

μελέτη: τοπ. διάγραμμα ΕΓΣΑ

μελέτη :τοπ διάγραμμα  για έκδοση οικοδ. άδειας

μελέτη: μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων...

τι εννοεί;

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΕ ανάλογα με την κλίμακα του έργου θες ή δεν θές και αν δεν χρειάζεται ανεβάζεις υπ.δηλ ότι δεν θέλει.

Για το τοπογραφικό δεν ξέρω γιατί σου το βγάζει 2 φορές, δεν μου έχει τύχει (εκτός αν υπάρχει διάκριση στο τοπογραφικό άδειας και το τοπογραφικό με ΕΓΣΑ και κατά συνέπεια σε κάποιες περιπτώσεις δεν θέλεις εκπόνηση τοπογραφικού με ΕΓΣΑ;;;;)
Ότι και να είναι, κάνε το προβλεπόμενο τοπογραφικό και ανεβάζεις το αρχείο σου σε όλες τις θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 20/3/2020 at 3:33 ΜΜ, nerak said:

Κάποιες υπηρεσίες ζητούν διόρθωση συμβολαίου όταν αυτό συνοδεύεται από τοπογραφικό μετά τις 8.8.13 το οποίο έχει απόκλιση με το νέο τοπογραφικό που κατατίθεται με την άδεια δόμησης. Αυτό βέβαια είναι παράλογο γιατί αν μετρήσουν δυο μηχανικοί ένα οικόπεδο, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα υπάρχει έστω και μια μικρή απόκλιση. Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή διευκρίνιση σχετικά με το θέμα;

Συνάδελφε και εγώ το έψαχνα αλλά δεν βρήκα κάποια διευκρίνηση. Όπως τα λες είναι 99.99 % σίγουρο ότι θα υπάρχει έστω και μια μικρή απόκλιση μεταξύ μετρήσεων δύο μηχανικών (ακόμα και την ίδια μέρα). Το παράλογο για μένα είναι ότι αυτή  την διάταξη κάποιες Υπηρεσίες Δόμησης την εφαρμόζουν, κάποιες όχι. Μιλάω από προσωπική εμπειρία. 

Εγώ εξέφρασα την απορία αν υπάρχει καμία τέτοια είδους απαίτηση από συμβόλαιο σε συμβόλαιο (σύγκριση δηλαδή του εμβαδού συμβολαιου του 2015 με σήμερα για παράδειγμα) αλλά δεν έχω ακούσει (ευτυχώς) κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι διατυπωμένο το άρθρο 39 παρ 2, μετά το "ββ", δεν περιορίζεται στα προ 8-8-2013 τοπογραφικά όταν πρόκειται για έκδοση Ο.Α. ή δικαιοπραξίες.

Αλλά γιατί έγινε νέο τοπογραφικό και δεν εφαρμόστηκε το παλιό στο έδαφος; Τα συμβόλαια γενικά κουβαλάνε το παλιό. Εκτός αν κάνεις αλλαγή ώστε να τροποποιήσεις όρια για κάποιο λόγο, οπότε βάζεις το νεό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, σε τοπογραφικό διάγραμμα αποτυπώνονται υφιστάμενα κτίρια τα οποία παρουσιάζουν αποκλίσεις εντός 2%. Το διάγραμμα κάλυψης πρέπει να ταυτίζεται με το τοπογραφικό και να εμφανίζονται οι "νέες" διαστάσεις ή βάζουμε ότι αναφερόταν στην άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.