Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 39 - Ν. 4495/17] Προδιαγραφές σύνταξης Τοπογραφικού Διαγράμματος και Διαγράμματος Κάλυψης


Recommended Posts

Μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να ακούσω συμβολαιογράφο να θέτει θέμα απόκλισης για κάτω από 2%, και να απαιτεί διόρθωση τίτλων.

Για πολεοδομίες τώρα, υπάρχουν κάποιες που λένε για συμβόλαια μετά το 2013 διόρθωσε και ξαναέλα, απόκλιση 0%. Βέβαια Ν.4495 άρθρο 42 παρ.10 μιλάει για ενημέρωση εντός 2% και όχι αναθεώρηση. Απαντάνε, ναι ενημέρωση αλλά με διόρθωση τίτλων.

Άλλες πάλι δέχονται το 2%.

Κοινώς, μπορεί να πετύχεις τα πάντα, ρητό καθορισμό κατάφεραν να μην έχουν, και ο καθένας ερμηνεύει όπως καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, mantzaras said:

Μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να ακούσω συμβολαιογράφο να θέτει θέμα απόκλισης για κάτω από 2%, και να απαιτεί διόρθωση τίτλων.

Για πολεοδομίες τώρα, υπάρχουν κάποιες που λένε για συμβόλαια μετά το 2013 διόρθωσε και ξαναέλα, απόκλιση 0%. Βέβαια Ν.4495 άρθρο 42 παρ.10 μιλάει για ενημέρωση εντός 2% και όχι αναθεώρηση. Απαντάνε, ναι ενημέρωση αλλά με διόρθωση τίτλων.

Άλλες πάλι δέχονται το 2%.

Κοινώς, μπορεί να πετύχεις τα πάντα, ρητό καθορισμό κατάφεραν να μην έχουν, και ο καθένας ερμηνεύει όπως καταλαβαίνει.

Καλησπέρα συνάδελφε,

αντί την περίπτωσης συμβολαίου μετά το 2013 αν έχει πραγματοποιηθεί διοικητική πράξη->οικοδομική άδεια μετά το 2013, και πρόκειται να βγεί νέα οικοδομική αδεια. και υπάρχει διαφορά στο εμβαδόν, πάλι πρέπει να υπάρχει 0% απόκλιση;

Link to comment
Share on other sites

@zulumpo προφανώς και δω η απάντηση εξαρτάται από την εκάστοτε πολεοδομία,

αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, εάν είσαι εντός των ορίων του άρθρου 42 παρ10, θεωρητικά μπορείς να κάνεις ενημέρωση της παλιάς οποιαδήποτε στιγμή. Εάν είσαι εκτός ορίων είναι θέμα.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση όμως (εντός - εκτός ορίων), άδειες μετά το 2013 έχουν ελεγκτή δόμησης. Επομένως για να πας για νέα σημαίνει ότι η παλιά έχει ΠΕΚ, και εκεί το θέμα κάπως μπλέκει, καθώς προφανώς δεν θα έχει γίνει παρατήρηση για ενημέρωση. Βέβαια στο checklist των ελεγκτών δεν γράφει έλεγχο οικοπέδου, και εδώ ξεκινάει μία μεγάλη συζήτηση που πραγματικά δεν ξέρω εάν έχει κατάληξη.

Οπότε βασικά ρωτάς (εάν είναι εφικτό) την οικεία πολεοδομία πως το αντιμετωπίζει (τοπογραφικό και τμήμα αδειών), και αναλόγως πράττεις.

Το μόνο που μπορώ αξιόπιστα να σου πω, είναι ότι αν είσαι εκτός ορίων από άδεια μεταγενέστερη του 2013 με ΠΕΚ υπάρχει σίγουρα μπέρδεμα, κάπως θα λύνεται και αυτό αλλά όχι ανώδυνα.

Γενικά στα τοπογραφικά μετά το 2013 (άδειας ή συμβολαίων) ότι γράφει δύσκολα ξεγράφει.

Edited by mantzaras
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, έχω παρατήρηση στο Διάγραμμα Κάλυψης  " Α)Το pdf να είναι σε screening 100% και Β) (ορθή επιλογή σε πάχη γραμμών, μεγέθη γραμμάτων, διαγραμμίσεις, κλπ)" 

Τι ακριβώς θέλει στο Α? Για το Β υπάρχουν κάπου οι προδιαγραφές; Ο υπάλληλος με παρέπεμψε σε ένα pdf του υπουργείου, αλλά δεν αναφέρει κανένα στοιχείο πάνω στο σχέδιο, παρά μόνο τη διάταξη του διαγράμματος

 

Ευχαριστώ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας και εμάς εδώ το σχετικό διάταγμα να δούμε. Η δική μου ερώτηση, μιας και θέτεις το θέμα, είναι εάν τα σχέδια που ανέβασες στο e-adeies εμφανίζονται σωστά, όπως δηλαδή θα εμφανίζονταν, αν τα εκτύπωνες σε χαρτί (ξεχνάμε τον συνάδελφο της ΥΔΟΜ προς στιγμήν). Μήπως έγινε κάποιο λάθος με κλίμακες εκτύπωσης κλπ ρυθμίσεις και έχουν αλλοιωθεί τα πάχη γραμμών πρωτευόντων και δευτερευόντων στοιχείων κατόψεων κλπ ή τα ύψη γραμματοσειρών και τα σχέδια δεν διαβάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με παρέπεμψε στο έγγραφο 1205/14-3-2013. Το μόνο που βρήκα είναι ενα pdf χωρις παραπάνω λεπτομέριες.  Δεν έκανα δοκιμαστική εκτυπωση, αλλά στο pdf μου φαινόντουσαν κανονικά και κάνοντας μια σύγκριση με άλλα ΔΚ  που κατέβασα απ το eadeis δεν είδα κάποια διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά συμφωνώ με τον Pavlos33 και να συμπληρώσω πως στο "πρότυπο" ΔΔ  δεν έχει διαφορετικά πάχη γραμμών και δεν έχει καν πινακάκι για διαγραμμίσεις ή είδη γραμμών... τώρα για το μέγεθος των γραμμάτων ... 

υ.γ. μου το έχουν πει και εμένα αυτό για το μέγεθος και η απάντηση ήταν πως εγώ τα διαβάζω κανονικά οπότε μάλλον θέλει γυαλιά.. (ύψος γραμμάτων 2mm)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι,

Συντάσσω ΤΔ σε οικόπεδο εντός οικισμού (λειτουργούντος κτηματολογίου). Γνωρίζετε αν πρέπει να συμπληρώσω δήλωση επί του ΤΔ σχετικά με την απόκλιση του εμβαδού στο ΤΔ με αυτή του κτηματολογίου?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.