Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 39 - Ν. 4495/17] Προδιαγραφές σύνταξης Τοπογραφικού Διαγράμματος και Διαγράμματος Κάλυψης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα προβληματικό θέμα με οικόπεδο που θέλει να αγοράσει πελάτης μου, το οποίο έχει προέλθει από κυρωμένη πράξη εφαρμογής του 1989. Η επιφάνεια του οικοπέδου βάσει της Π.Ε. είναι μικρότερη από την επιφάνεια που έχει καταχωρισθεί στο κτηματολόγιο, εντός όμως της απόκλισης του 5%. Επειδή το οικόπεδο είναι γωνιακό και τα όμορά του είναι ήδη χτισμένα και περιφραγμένα, η πραγματική επιφάνειά του συμπίπτει με αυτή του κτηματολογίου. Το ερώτημα είναι: μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την διάταξη περί απόκλισης:

Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων ή γηπέδων, που έχουν περιληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες και είναι εντός της απόκλισης του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας, καθώς και η διόρθωση ή τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας.

ή οι επιφάνειες της Π.Ε. είναι "ευαγγέλιο" όπως μου είπε ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8/12/2020 at 3:35 ΜΜ, desptsouk said:

Το ερώτημα είναι: μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την διάταξη περί απόκλισης:

Ναι, μπορείς.

Παράθεση

ή οι επιφάνειες της Π.Ε. είναι "ευαγγέλιο" όπως μου είπε ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ;

Δεν έχει ακούσει για διορθωτικές πράξεις εφαρμογής; Γενικά μιλάω, γιατί στη δική σου περίπτωση δεν χρειάζεται να διορθωθεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

@imposer δεν είμαι τοπογράφος και δεν έχω πολλές γνώσεις περί πράξεων εφαρμογής είναι η αλήθεια... 

Για το συγκεκριμένο θέμα πάντως, δύο τοπογράφοι που συνεργάζομαι καθώς και συνάδελφοι πολιτικοί και αρχιτέκτονες μου είπαν πως απαιτείται διορθωτική πράξη. Ότι δηλαδή το συμβόλαιο θα πρέπει να αναφέρει οπωσδήποτε την πράξη εφαρμογής. Από την άλλη και η υποθηκοφύλακας, δεν δέχεται καμία απόκλιση. Τελικά ο πελάτης μου δεν προχώρησε στην αγορά, αλλά είναι ένα θέμα που με προβλημάτισε...

Link to comment
Share on other sites

@desptsouk

Κατ' αρχάς η καταγραφή του κτηματολογίου δεν είναι απαραίτητα ορθή, και γενικά να την θεωρείς ενδεικτική.

Άρα σε ενδιαφέρει αν η πραγματικότητα (αφού εφαρμόσεις ΡΓ) αποκλίνει από Π.Ε. Γενικά το αποτέλεσμα Π.Ε. είναι σαν συμβόλαιο.

Αλλά.........

Για τόσο παλιά πράξη εφαρμογής, και εάν το οικόπεδο σου δεν είναι νέο, και δεν εμφανίζονται με συντεταγμένες σε αυτήν, και εάν είσαι εντός κάποιας ανοχής, υπάρχει περίπτωση να μην απαιτείται διορθωτική Π.Ε.

Ψάξε λίγο στα τοποργαφικά για εγκύκλιο 49/1988, θα βρεις σχετικό θέμα με το δικό σου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η ΠΕ δεν είναι και τόσο παλιά (του 1989 αν θυμάμαι -εκτος αν αυτή θεωρείται παλιά), έχει και συντεταγμένες. Είναι βέβαια, όπως λένε, λίγο προβληματική γιατί οι συντεταγμένες της είναι από αεροφωτογραφίες κι όχι από εργασία πεδίου... Η διαφορά είναι μικρότερη του 5% πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα "Λάθος υλοποιημένα σημεία σε Πράξη Εφαρμογής", αναρτήθηκε απόσπασμα της εγκυκλίου 37497/3453/49/17-5-88 Έκδοση οικοδομικών αδειών μετά την κύρωση της πράξης εφαρμογής - διαχείριση.

Δημοσίευση: ΙΙ. ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

 

Στο θέμα "Απόκλιση εμβαδού πράξης εφαρμογής" αναρτήθηκε εκτενέστερο απόσπασμα της ίδιας εγκυκλίου.

Δημοσίευση: Δεύτερο απόσπασμα

 

@desptsouk

Οι πράξεις εφαρμογής θεσπίστηκαν με το νόμο 1337/83 , οπότε του '89 είναι παλιά.

Edited by Impοser
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, majakoulas said:

Αν για το τελικό σου οικόπεδο έχει συντεταγμένες, και από αυτές προκύτπει το εμβαδόν του, τότε διορθωτική Π.Ε.

Ναι, ακριβώς έτσι είναι. Το τελικό οικόπεδο έχει συντεταγμένες από την Π.Ε. και από αυτές προκύπτει το εμβαδόν της Π.Ε. (το έχω σχεδιάσει και ισχύει).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 14/2/2020 at 12:16 ΠΜ, Panos80 said:

Καλησπέρα σε όλους!

στο άρθρο 39 του νόμου 4495/2017 γράφει

"β) Απόκλιση επί του εμβαδού οικοπέδου ή γηπέδου από το αναγραφόμενο στο τοπογραφικό διάγραμμα που έχει συνταχθεί μέχρι τις 8.8.2013, και σύμφωνα με τον οποίο εκδόθηκε άδεια οικοδομής ή καταρτίστηκε συμβολαιογραφική πράξη, σε σχέση με τη νέα καταμέτρηση στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει τη βεβαίωση του άρθρου 83, είναι ανεκτή υπό τις εξής προϋποθέσεις:

αα) για οικόπεδα ή γήπεδα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού το ποσοστό της απόκλισης ορίζεται σε ±5%,

ββ) για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα ή γήπεδα το ποσοστό της απόκλισης ορίζεται σε ±10%. 

Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων ή γηπέδων, που έχουν περιληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες και είναι εντός της απόκλισης του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας, καθώς και η διόρθωση ή τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας."

οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. όταν υπάρχει τοπογραφικό σε συμβολαιογραφική πράξη μετά τις 8.8.2013 θεωρούμε ότι η επιτρεπτή απόκλιση είναι 0% ;

2. το παραπάνω απόσπασμα ισχύει μόνο για την έκδοση οικοδομικής αδείας ή πρέπει να εξεταστεί και όταν πρόκειται να συνταχθεί ένα τοπογραφικό για ένα συμβόλαιο ;

Δηλαδή αν ας πούμε υπάρχει τοπογραφικό και συμβόλαιο του 2015 μπορεί να υπάρξει μια μικρή απόκλιση σε τοπογραφικό που γίνεται το 2020 για νέο συμβόλαιο ;

(θεωρούσα ότι αφορά μόνο την έκδοση αδείας αφού και το συγκεκριμένο άρθρο έχει τίτλο "Προδιαγραφές σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος και διαγράμματος κάλυψης" αλλά

με μπέρδεψε η αναφορά στην βεβαίωση του άρθρου 83.

Ευχαριστώ

Παραθέτω ξανά το ερώτημα του συναδέλφου καθώς θεωρώ πως δεν έχει δοθεί απάντηση.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.