Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 40 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

On 29/11/2018 at 4:16 ΜΜ, karanus said:

Για ποιό λόγο ακριβώς προχωράς σε αλλαγή χρήσης;

Αφού αποθήκη είναι και αποθήκη θα παραμείνει;

Αναφέρεσαι σε εκτός σχεδίου;

 

για να πάρει αγροτικό ρεύμα η αποθήκη. Αυτή την στιγμή είναι αποθήκη κατοικίας και θέλει ο ιδιοκτήτης να την ρευματοδοτήσει με αγροτικό ρεύμα (είναι πιο οικονομικό) αφού έχει κάνει ενοικιαστήριο στη σύζυγο του που έχει αγροτικά εισοδήματα.Εντός οικισμού είναι.

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

και γιατί χρειάζεται αλλαγή χρήσης -αφού πλέον αυτό σύμφωνα με τον 4495/17 το κρίνει ο μηχανικός και όχι η ΥΔΟΜ

Εξάλλου η χρήση αυτή επιτρέπεται στους οικισμούς σύμφωνα με το Νέο Π.Δ 

(βλέπω να χρειάζεσαι μόνο κάποια διαδικασία με τη ΔΕΗ -πιθανά προσκομίζοντας

1. τη δική σου βεβαίωση ότι δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης

2 τη βεβαίωση  ότι είναι αγρότισσα και

3. το ενοικιαστήριο (και ίσως κάποιο ηλεκτρολογικό σχέδιο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας,

ως νέα μηχανικός έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τον Φάκελο Πολεοδομίας για έκδοση οικοδομικής Άδειας, αν μπορείτε να βοηθήσετε..

Έχω αναλάβει τώρα έργο με το οποίο ασχολήθηκαν συνάδελφοι στο παρελθόν και με δεδομένα τα παρακάτω, όμως ή σελίδα αυτή δεν είναι ποια διαθέσιμη.

 http://www.poleodomia.gov.gr/?tabid=54

Απαιτούμενα για τον Έλεγχο Πληρότητας

1              ΑΙΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

2              ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ

3              ΤΙΤΛΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

4              ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ

5              ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

6              ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΔΟΜΗΣΗΣ

7              ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

8              ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ ΦΟΡΕΩΝ Ή ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Προσπαθώ να βρω τι έχει αλλάξει από 2017 έως 2019.

Αυτή τη στιγμή εγώ βασίζομαι στο ΠΔ24_5_85_EKTOS_SXEDIOY_DOMHSH και σε δικαιολογητικά που χρειάζονται για τον φάκελο, όπως αναφέρονται στο ιντερνετ, καθώς και σε βοήθημα του ΤΕΕ σχετ. με τη διαδικασία έκδοσης Οικοδομικής Άδειας (δείτε συνημμένο).

Κάποια link τα οποία συμβουλεύομαι:

http://www.thermi.gov.gr/info/wp-content/2011/07/ΑΔΕΙΑ-ΔΟΜΗΣΗΣ-ΜΕΛΕΤΕΣ-ΠΛΗΡΟΤΗΤΑΣ1.pdf

http://www.e-poleodomia.gr/

http://gis.epoleodomia.gov.gr/v11/index.html#/24.0291/37.9715/11

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για τον φάκελο πολεοδομίας, την ηλεκτρονικη πλατοφόρμα που ενδεχομένως υπάρχει, φεκ νομοθεσία και ότι άλλο κρίνετε σημαντικό για έργο που αφορά σε:

Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής, με μικρό ανοιχτό αμφιθέατρο και μικρό αναψυκτήριο, σε εκτός σχεδίου περιοχή.

Αδειοδοτούνται ξεχωριστά αυτές οι εργασίες, δηλαδή το κτιριο (οικοδομικό) και η υπόλοιπη έκταση;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

ΤΕΕ_Εκδοση Οικ. Αδειας.pdf

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Στην αρχή του θέματος θα βρείτε τα δικαιολογητικά έκδοσης οικοδομικής άδειας όπως αναφέρονται στη νομοθεσία.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα.
Έχω άδεια για περιτοίχιση ύψους 70εκ και είναι κατηγορία 3, γιατί είναι σε παραδοσιακό οικισμό. Σαν τοπογραφικό, έχω τοπογραφικό συμβολαίου που τα έχει όλα όμως, καθώς είναι του 2016 (και δεν έχει αλλάξει κάτι, σύμφωνα με την βεβαίωση όρων δόμησης που πήρα). Παρόλα αυτά, στην ΥΔΟΜ μου ζητάνε να βρω τον τοπογράφο και να καταθέσω αμοιβές για τοπογραφικό που έγινε πριν από 4 χρόνια.
Παλιά όταν μια εργασία είχε γίνει παλιότερα, δεν κατέθετες αμοιβές εκ νέου για αυτή. Έχει αλλάξει κάτι;

Επίσης μου ζητάνε και στατικά (τομή της μάντρας). Αν ήταν λίγο πιο μέσα, θα ήταν απλό πεζούλι του αρθ. 30. Ίδια εργασία. Από τι εξαρτάται τι μελέτες θέλουμε; Από τον τύπο της άδειας ή από τις εργασίες που πραγματοποιούμε; Στην ίδια λογική θα μπορούσαν να ζητάνε αποχέτευση και ενεργητική πυροπροστασία για παράδειγμα, σε μια πέργκολα.

Είναι υπερβολικοί στην ΥΔΟΜ, ή κάτι μου διαφεύγει;

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ισχύουν οι προδιαγραφές της εγκ 98/89 (πλην όσων τροπ/καν όπως Τ και Δ.Κ)

Για τις περιφράξεις αν θυμάμαι καλά απαιτείται μόνο μια τομή και μια μερική όψη 

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω (όψεις και μία τομή) τα έχω κάνει γιατί πέρασα ΣΑ και Εφορεία Νεωτέρων.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι για το ίδιο έργο στο διπλανό δήμο, στα 500μ. δεν απαιτούνται στατικά, ενώ εκεί απαιτούνται. Η δικαιολογία της ΥΔΟΜ ήταν ότι εφόσον θέλει άδεια στον ένα και όχι στον άλλο (παραδοσιακός και μη), θέλει στατικά στον ένα και όχι στον άλλο.

Και για το τοπογραφικό, δεν διαφωνούμε στις προδιαγραφές. Αυτό που είχε γίνει το 2016, για το συμβόλαιο, έχει τις σημερινές προδιαγραφές. Απλά η ΥΔΟΜ θέλει να το βάλει στο έργο, ενώ δεν γίνεται σήμερα τοπογράφιση. Αυτό μου κάνει εντύπωση. Αν είχε βγει σύνταξη δηλαδή ο συνάδελφος, τι θα κάναμε; Νέο τοπογραφικό;

Η εγκύκλιος που λες αναφέρει προδιαγραφές μελετών, όχι τι απαιτείται σε κάθε εργασία. Επιπλέον, τότε που βγήκε η εγκύκλιος, δεν υπήρχε η έννοια της ΕΕΜΚ και δεν υπήρχαν και εργασίες που γίνονται χωρίς άδεια (αρθ.30). Λογικό είναι να μην υπάρχουν οδηγίες για αυτές τις εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Στατικά για περίφραξη ή περιτοίχιση δεν απαιτούνταν ποτέ.

Αν δεν το αναφέρει αυτή η εγκύκλιος τότε αναφέρεται σε κάποια άλλη εγκύκλιο και επειδή κανένας νόμος έκτοτε δεν αναφέρεται στα δικαιολογητικά περίφραξης συνεχίζει να ισχύει εκείνη ως μη καταργηθείσα-τροπ/σα 

Αλλά γιατί τώρα αναφέρεσαι σε ΕΕΜΚ ενώ στο προηγούμενο μήνυμά σου αναφέρεις για άδεια κατηγορίας 3? 

Πως να σε βοηθήσει  κάποιος συν/φε αν δεν είσαι σαφής σ΄αυτό που ζητάς!

Link to comment
Share on other sites

Κάνω παραλληλισμό διαφορετικών τύπων άδειας για την ίδια εργασία. Συγνώμη αν δεν ήμουν σαφής. Η περιτοίχισή μου θέλει κατηγορία 3, ως εργασία σε παραδοσιακό οικισμό. Και η απορία μου είναι γιατί (κατά την ΥΔΟΜ) οι περιτοιχίσεις εντός παραδοσιακών οικισμών θέλουν στατικά και εκτός όχι. Ο τύπος της αδειοδότησης δεν θα έπρεπε να παίζει ρόλο σε αυτό.
Σε γενικές γραμμές όμως μου έχεις ήδη απαντήσει / βοηθήσει, με το "Στατικά για περίφραξη ή περιτοίχιση δεν απαιτούνταν ποτέ. "
Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 8/  Αθήνα 12.2.1990

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6ο

ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

1. ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΥ – ΠΕΡΙΤΟΙΧΙΣΕΙΣ:

Ο προϋπολογισμός υπολογίζεται είτε βάσει αναλυτικού τιμολογίου είτε με συμβατική τιμή μονάδος επιφάνειας του ακάλυπτου χώρου, στην οποία εμπεριέχεται, ανήγμένη και η δαπάνη περιτοίχισης.

Η επιφάνεια που λαμβάνεται για εκτός σχεδίου γήπεδα είναι ίση με την επιτρεπόμενη επιφάνεια κάλυψης του κατασκευασμένου κτιρίου.

Υπολογίζονται ιδιαίτερες αμοιβές Αρχιτεκτονικής Μελέτης και Επίβλεψης των εργασιών αυτών, πάνω στον προϋπολογισμό τους με συντελεστές κατηγορίας V.

Οταν η μελέτη διαμόρφωσης του ακαλυπτου χώρου του οικοπέδου περιλαμβάνει ΤΟΙΧΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΗΡΙΞΗΣ η δαπάνη τους υπολογίζεται ξεχωριστά με αναλυτικό τιμολόγιο και λαμβάνεται κατά μέγιστο ίση με τη δαπάνη της φέρουσας κατασκευής του κτιρίου.

Επί της δαπάνης αυτής υπολογίζεται ιδιαίτερη αμοιβή στατικής μελέτης και επίβλεψης των εργασιών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συναδελφοι καλησπερα,

Εχω μια Οικοδομικη Αδεια Περίφραξης και Πισίνας σε αδόμητο γήπεδο εκτός σχεδίου (χωρίς κτίρια).

Η ερώτηση είναι:

Απαιτείται το δικαιολογητικό (ιε) (συμβολαιογραφική δήλωση των προβλεπόμενων χώρων στάθμευσης);;

Θεωρώ πως όχι καθώς ο ν1221/81 αναφέρεται σε κτίρια.

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να το επιβεβαιώσει;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.