Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 40 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

μπορεί κάποιος συνάδερφος να μου στείλει τα έντυπα έγκριση αδείας και οικοδομικής αδείας γιατί δεν μπορώ να τα βρω.

Ευχαριστώ 

τα καινούργια με τον Ν.4495 και μετά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα η διαδικασία δεν άλλαξε ως την έναρξη της ηλεκτρονικής υποβολής. οπότε με τα έντυπα του Ν 4030 πας ουσιαστικά.

ΥΓ ουπς τώρα πρόσεξα πόσο παλιό ήταν το ερώτημα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν παραθέτω την ερώτηση μου στο σωστό θέμα.

Είμαι νέα μηχανικός και πρόκειται να εκδόσω  άδεια ανέγερσης επαγγελματικού εργαστηρίου. Ο ιδιοκτήτης, στο όνομα του οποίου θα εκδοθεί η άδεια είναι επαγγελματίας τεχνίτης έχει δηλαδή έναρξη στην εφορία κλπ. με έδρα σε άλλο ακίνητο. Τι παραστατικό θα κόψω για την αμοιβή μου για να το καταθέσω για την έκδοση της άδειας; ΑΠΥ ή τιμολόγιο; Επειδή πρόκειται για επαγγελματικό εργαστήριο πρέπει να κόψω τιμολόγιο ή μπορώ και ΑΠΥ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

TΠΥ για να το χρησιμοποιήσει ο ιδιοκτήτης στα φορολογικά του έγγραφα αλλά με προκαταβλητέο φόρο και όχι παρακρατηθέντα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(Από μεταφορά. Pavlos33)

 

Έχω άδεια που εκδόθηκε το 2016, είναι σε ισχύ και το έργο έχει ολοκληρωθεί. Πριν ζητήσω Ελεγκτή Δόμησης, θέλω να κάνω αναθεώρηση, αφού προστέθηκε ενα τμήμα παταριού, από αυτά που δεν αλλάζουν την δόμηση, αλλά πρέπει να φανεί στο διάγραμμα Δόμησης. Οπότε θέλει Αναθεώρηση.

Η ερώτηση είναι σε τι έντυπο θα κάνω την Αίτηση. Το έντυπο Έγκρισης -Άδειας Δόμησης;

Θα ξαναπάρω Έγκριση δόμησης;

Νομίζω ΟΧΙ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι  τα δικαιολογητικά για Έκδοση Οικοδομικής Άδειας για περιτοίχιση σε αγροτεμάχιο σε εκτός σχεδίου περιοχή. Διαβάζω το Ν.4495/17, ΑΡΘΡΟ 34 για προέγκριση & ΆΡΘΡΟ 40 που αναφέρει όλες τις μελέτες, αλλά στην προκειμένη περίπτωση τι απ' όλα αυτά απαιτείται?

Θεωρώ ότι πλην των αιτήσεων, δηλώσεων ανάθεσης-ανάληψης και των  κρατήσεων απαιτείται Τοπογραφικό, ενδεικτική τομή , αναλυτικός προϋπολογισμός και μία τεχνική περιγραφή και φυσικά έγκριση από δασαρχείο καθώς και ότι απαιτείται για ικα. Αυτά, ξεχνάω κάτι? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Θέλω να βγάλω άδεια για αγροτική αποθήκη εκτός σχεδίου σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο γήπεδο λόγω εμβαδού. Πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο έχω μεν αλλά δεν είναι προ του 23.

Επίσης δεν τηρούνται οι πλαϊνές αποστάσεις.

Θέλω να αιτηθώ έγκριση παρεκκλίσεων από τους ισχύοντες όρους και περιορισμούς δόμησης σύφωνα με το άρθρο 40 παρ. 5. Τι δικαιολογητικά χρειάζομαι; Μπορείτε να με παραπέμψετε στο αναλογο ΦΕΚ όπου αναφέρονται αυτά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να ρωτήσω για αλλαγή χρήσης τακτοποιημένης αποθήκης σε αγροτική αποθήκη (για ενοικίαση και ρευματοδότηση με αγροτικό ρεύμα) τι μελέτες απαιτούνται.Εγώ θεωρώ Τοπογραφικό,Αρχιτεκτονικά και Στατικά.?Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2018 at 11:47 ΠΜ, ΜΑΡΙΑ said:

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να ρωτήσω για αλλαγή χρήσης τακτοποιημένης αποθήκης σε αγροτική αποθήκη (για ενοικίαση και ρευματοδότηση με αγροτικό ρεύμα) τι μελέτες απαιτούνται.Εγώ θεωρώ Τοπογραφικό,Αρχιτεκτονικά και Στατικά.?Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για ποιό λόγο ακριβώς προχωράς σε αλλαγή χρήσης;

Αφού αποθήκη είναι και αποθήκη θα παραμείνει;

Αναφέρεσαι σε εκτός σχεδίου;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.